Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /data/b/3/b3b46c20-6a27-4615-8372-e7ac4390fcbf/petrzalcan.sk/web/connect.php on line 8
Ulica nesie meno po Ignácovi Gessayovi
Dnes je: piatok 19.04.2024 | Sviatok má: | Zajtra má sviatok: kontakt@petrzalcan.sk
head
Utorok daždivý, denné maximum 9 stupňov

Ulica nesie meno po Ignácovi Gessayovi

Ignác sa narodil v chudobnej roľníckej rodine Jozefa Gessaya a Žofie Gessayovej 17. júna 1874. Na základnú školu chodil v Tvrdošíne a v Trstenej, neskôr študoval na učiteľskom ústave v Spišskej Kapitule i v Jágri. Pracovať ako učiteľ začal  vo viacerých oravských dedinkách i na Zemplíne (Veľké Žbince, Liesek, Štefanov nad Oravou, Tvrdošín - Krásna Hôrka, Ústie nad Oravou).

 

Počas učiteľskej praxe občasne prispieval do časopisov Dom a škola a Slovenské listy. Nadriadení mu však túto činnosť zakázali a bol označený za "pansláva". Nechcel žiť bez možnosti slobodne sa vyjadrovať a tak radček začiatkom školského roka 1889 nasadol na loď a odišiel do USA. Mal 25 rokov a len málo peňazí. No mal odporúčacie listy od českého slovakofila Karola Kálala a niektorých národovcov. V tom čase jeho manželka čakala prvú dcéru. Vďaka odporúčaniam onedlho dostal miesto učiteľa slovenčiny v meste Olyphant v štáte Pensylvánia. Popri pedagogickej činnosti Gessay posielal svoje články do krajanských periodík. Jeho state uverejňovali Amerikánsko-slovenské noviny, ktoré vtedy boli najrozšírenejším periodikom medzi našimi krajanmi v Amerike. Články, ktorými sa Gessay prezentoval, mali taký úspech, že onedlho mu šéfredaktor tohto periodika Peter Rovnianek ponúkol miesto redaktora v Pittsburghu. Gessayovi sa tak otvorila cesta k novinárčine, ktorej sa venoval po zvyšok svojho života.

 

Od roku 1915 pôsobil v Clevelande kde s J. Pankuchom založil Denný hlas, tam redigoval aj časopis pre slovenských študentov Mládež. Roku 1918 založil Nové Slovensko, orgán Slovenskej ligy v Amerike, zredigoval aj sedem ročníkov Národného kalendára. Pracoval v Združení slovenských novinárov, po vytvorení Zväzu slovenských novinárov v Amerike sa stal jeho predsedom. Pracoval aj v krajanských spolkoch. V roku 1907 bol spoluzakladateľom Slovenskej ligy v Amerike. Aktívne sa zúčastnil československého zahraničného odboja, zúčastnil sa prípravy Clevelandskej dohody, bol signatárom Pittsburskej dohody, bol členom Odbočky Československej národnej rady v USA.

 

 

Ako člen česko-slovenskej delegácie sa zúčastnil na mierovej konferencii v Paríži. Od roku 1920 až do svojej do smrti pôsobil na Slovensku ako predstaviteľ americkej Slovenskej ligy, založil Slovenskú ligu na Slovensku. Ako signatár Pittsburskej dohody presadzoval jej realizáciu, aj preto sa pridal k slovenskému autonomizmu.

Ignác Gessay teda významne prispel k vzniku Česko-Slovenska a preto je po ňom pomenovaná ulica v Petržalke, CVČ I základná škola, ale aj stredná priemyselná škola v rodnom Tvrdošíne. V  minulosti bola po ňom pomenovaná obec Gessayov, dnes Zálesie.


Fotogaléria



Notice: Undefined index: id in /data/b/3/b3b46c20-6a27-4615-8372-e7ac4390fcbf/petrzalcan.sk/web/files/aktuality.php on line 69

Autor: Petrzalcan | 17.06.2018 | zobrazené: 1930 x |


Podobné články

• V decembri 1805 bola Bratislava významným dejiskom rokovaní (26.12.2023)
• Patrí medzi najvýznamnejších Slovákov, ktorí uspeli za morom (10.12.2023)
• Mária Terézia a Bratislava (29.11.2023)
• 3.novembra zažil Prešporok korunováciu kráľa (02.11.2023)
• Kto bol Alexander Rudnay? (04.10.2023)

Komentáre