Dnes je: pondelok 25.05.2020 | Sviatok má: | Zajtra má sviatok: kontakt@petrzalcan.sk
head
25.máj je Medzinárodný deň nezvestných detí

Unikátny kalendár o premenách Starého mosta alebo od Prešporka k Bratislave

Starý most je symbolom Bratislavy. Momentálne je už druhý rok obľúbeným miestom prechádzok a samozrejme električkovej trate do Petržalky.Pamätáte si ale ešte na deň, keď bol Starý most definitívne uzavretý?

 

Bolo to pred 5 rokmi, 2.decembra 2013 o 8.15hod, keď  uzavreli  Bratislavský Starý most pre verejnosť a na oceľovej konštrukcii symbolicky odkrútili aj prvé tri matice. Čas životnosti Starého mosta sa totiž naplnila a začala sa jeho rekonštrukcia. V skutočnosti išlo o výstavbu novej konštrukcie, ktorú tak ako v prípade prvého mosta vyhotovili vo Vítkovických železiarňach.

Most postupne niesol mená: Franz-Josef-BrückeFerencz József-híd), po prvej svetovej vojne Štefánikov most, po druhej svetovej vojne Most Červenej armády. Po roku 1989 Starý Most. Bol prvým trvalým pevným mostom cez Dunaj v Prešporku.

 

8.novembra 2013 uskutočnil Petržalský okrášľovací spolok “Rozlúčku so Starým mostom”. Stretnutie Bratislavčanov, ktorým Starý most prirástol k srdcu a ktorí mali pocit, že sa so “starým pánom” je dobré rozlúčiť. Na rozlúčke nechýbal ani cisár  Franz Jozef, ktorého meno niesol prvý most, ale aj vojaci légií, ktorí mostom “oslobodili Petržalku” a pripojili ju v auguste 1919 k Bratislave. Naposledy sa mostom prešli aj dámy v krásnych róbach z čias monarchie i páni vo frakoch a s cilindrami.

Účastnci si z rozlúčky odniesli certifikáty s pečiatkami od colníkov z vtedy ešte existujúceho Múzea colníctva na staromestskej strane, pochutili si na dobrých pagáčioch a vínku. Rozsvietené kahance a lampáše rozsvietili naposledy pochôdznu časť Starého mosta a predsedníčka Petržalského okrášľovacieho spolku hodila do vôd Dunaja symbolický rozlúčkový veniec.

Petržalský okrášľovací spolok si teraz v decembri pripravil pre milovníkov Starého mosta nový kalandár historických fotografií Starého mosta na rok 2019.

 

“Na úvodných stránkach sú fotografie z výstavby prvého mosta, teda mosta Franza Jozefa. Ide o doteraz nepublikované fotografie a veríme, že milovníkov histórie i zberateľov potešia. Nasledujú fotgrafie z neskoršieho obdobia roku 1919 a nechýbajú krásne fotografie z výstavby novej konštrukcie Starého mosta. Ide naozaj o veľmi výnimočné až umelecké fotografie,” dodala Iveta Plšeková, predsedníčka Petržalského okrášľovacieho spolku.

 

Kalendár predsedstavia na  koncerte 9.decembra 2018 o 17.hodine v Evanjelickom kostole v Petržalke.

 

 Autor: Petrzalcan | 02.12.2018 | zobrazené: 691 x |


Podobné články

• Vodné vtáky netreba kŕmiť (18.05.2020)
• Dážď a africký prach (15.05.2020)
• Navštevovali ste trhoviská? (22.04.2020)
• Horel lesík na Haanovej (21.04.2020)
• Ľudia z prihraničných obcí organizujú petíciu (18.04.2020)

Komentáre

FOTOGALÉRIA

Chorvátske rameno

ANKETA

Dodržiavate karanténne opatrenia?

Áno, samozrejme, som doma
(111)

Áno, samozrejme, ale musím chodiť aj do práce
(42)

Nie, nedodržiavam
(41)


spolu 194 hlasov
/