Dnes je: štvrtok 01.12.2022 | Sviatok má: | Zajtra má sviatok: kontakt@petrzalcan.sk
head
Dnes je Svetový deň boja proti AIDS

V Bratislave pôsobil priekopník pôrodníctva v Uhorsku

Narodil sa 27. marca 1827 v Beckove v rodine mäsiara Juraja Ambru narodil syn Ján. Najskôr študoval na beckovskej evanjelickej škole, neskôr v Modre na evanjelickom gymnáziu, na gymnáziu v Trnave a v Šoproni, kde v roku 1846 zmaturoval. Pre zaujímavosť, bol konškolákom Dionýza Štúra.

 

Počas štúdia bol pokladníkom spolku slovenských študentov a prispieval do školského časopisu Věnec. Rozhodol sa stať lekárom. A tak medicínu študoval na lekárskej fakulte univerzity v Pešti a vo Viedni, kde v roku 1852 získal diplom z lekárstva, chirurgie a pôrodníctva. Stal sa praktikantom u prof. Ignáca Semmelweisa na pôrodníckom oddelení Všeobecnej nemocnice vo Viedni a stal sa stúpencom a propagátorom jeho náuky.

 

Nečakane oslepol na pravé oko následkom infekcie, ktorý dostal zo zápalu pri zákroku na rodičke. V roku 1855 sa stal asistentom na chirurgickej klinike prof. Balassu v Pešti.

Od roku 1856 pracoval ako praktický lekár v Kisújszállasi, kde pracoval až do roku 1870, kedy sa stal asistentom na pôrodníckej klinike v Budapešti.

Od roku 1873 bol primárom pôrodníckeho oddelenia Krajinskej nemocnice v Prešporku  a riaditeľom školy pre pôrodné asistentky, kde sám prednášal. Túto prácu vykonával až do svojej smrti 15. mája 1890.

V roku 1868 na zjazde Uhorskej lekárskej spoločnosti v Egeri ho poverili vypracovaním návrhu opatrení na zníženie dojčenskej úmrtnosti, ktorá bola v Uhorsku jedna z najvyšších v Európe. Od vtedy sa medicínsky zameral na matku a dieťa. Spoločensko-sociálne korene vysokej úmrtnosti zmeniť nemohol, preto sa zameral na zlepšenie uhorského zdravotníctva.

 

Publikoval články, aj verejný list Ministerstvu zdravotníctva, aby zaviedol opatrenia podľa náuky MUDr. Semmelweisa. Žiadal zriadiť v nemocniciach samostatné pôrodnícke oddelenia a zavedenie odborného vzdelávania pre pôrodné asistentky. Výsledkom jeho iniciatívy bolo, že roku 1885 na dnešnej Zochovej ulici otvorili prvú modernú pôrodnicu v Uhorsku, prvú detskú nemocnicu, Ústav na výchovu pôrodných asistentiek a začali stavať útulok pre siroty.

MUDr. Ján Ambro je známy ako autor prvej slovenskej učebnice pre pôrodné asistentky – babice, ktorá vyšla v roku 1873 v Skalici pod názvom Kniha o pôrodníctve pre baby. Písal donemeckých, maďarských a slovenských novín a odborných lekárskych časopisov, pracoval prešporskom lekársko-prírodovednom spolku. Tu sa tiež oženil a mal s manželkou 5 detí. Jeho syn Zoltán bol tiež lekárom  v Trenčíne.

Bol tiež členom Krajinskej zdravotnej rady.

Zomrel15.mája 1890 v Prešporku.Autor: Petrzalcan | 15.05.2022 | zobrazené: 873 x |


Podobné články

• Deň veteránov v deň konca 1.svetovej vojny (11.11.2022)
• Bitka pri Viedni ovplyvnila aj život v Prešporku (12.09.2022)
• Starý most kedysi niesol jeho meno (18.08.2022)
• 103 rokov od pripojenia Petržalky k Bratislave (15.08.2022)
• Pripomíname prvú zmienku o Bratislave (03.07.2022)

Komentáre