Dnes je: pondelok 25.03.2019 | Sviatok má: | Zajtra má sviatok: kontakt@petrzalcan.sk
head
Dnes je Deň zápasu za ľudské práva

V Inchebe je po roku opäť raj pre všetkých milovníkov kníh a knihomoľov

25. medzinárodny knižný veľtrh BIBLIOTÉKA otvoril svoje brány a potvrá až do needle 12.novembra. Posledný ročník sa tešil mimoriadnej pozornosti verejnosti, veď ho navštívilo viac ako 45-tisíc ľudí, čo len potvrdzuje trend návratu k tradičnému čítaniu a rastúci záujem o knižné novinky.

 

Tento rok organizátori sľubujú pútavý program pre všetky vekové kategórie, stretnutia s obľúbenými autormi, autogramiády, krsty kníh, dramatizované čítania či tvorivé dielne pre deti. Podujatie sa tradične uskutoční súbežne s výstavou vzdelávania a didaktickej techniky PEDAGOGIKA, približujúcou nielen klasické učebné pomôcky, ale aj pútavé formy vzdelávania – hračky, hlavolamy a zábavné programy pre deti.

 

 

Na ploche 10 000 m2 sa predstavuje 200 vystavovateľov zo Slovenska, Česka, Indie, Maďarska, Nemecka, Rakúska, Rumunska a Ruska. Nepriamo bude prostredníctvom inštitútu zastúpená Čína. Veľtrh tento rok sprevádza aj celoštátne finále súťaže vedecko-technických bádateľských projektov Festival vedy a techniky AMAVET a interaktívna výstava Veda netradične. Návštevníci môžu znova počítať s predĺženými otváracími hodinami  – vo štvrtok a piatok od 9:00 do 20:00, v sobotu od 10:00 do 20:00 a v nedeľu od 10:00 do 18:00.

A hoty tohto ročníka? Pre niekoľho možno njdrahšia kniha predávaná na Slovensku za viac ako 13 tisíc eur, aledbo  mimoriadni hostia zo severu. Na Bibliotéke nebudú chýbať najočakávanejšie literárne počiny slovenských autorov a autoriek, ktoré majú ambíciu zaradiť sa medzi hity sezóny.

 

 

Najznámejšia autorka historickej romance Jana Pronská uvedie na trh nový titul Kumánska princezná. Na jednom pódiu budú debatovať redaktori TV JOJ Arpád Soltész a Veronika Homolová Tóthová o svojich úspešných prvotinách pre silnejšie povahy Mäso - Vtedy na východe a Mengeleho dievča. Jozef Karika predstaví rozsahovo najväčší slovenský román Čierny rok – Vojna mafie. Priestor dostane aj kniha Tajný denník mafiána – Róbert Holub z dielne Gustáva Murína či Dračia cisárovná od autora fantasy literatúry Juraja Červenáka.

Po minuloročnom úspechu návštevy autora severského krimi Samuela Bjorka z Nórska Bibliotéku navštívia ďalší populárni autori detektívok. Švédska dvojica scenáristov a spisovateľov Hans Rosenfeldt a Michael Hjorth stoja za dielami ako Tí, ktorí zlyhali; Hrob v horách; Učeň; Nemý svedok či Temné tajomstvá. Na veľtrhu sa objavia v piatok podvečer.

Aktuálny ročník Bibliotéky bude výnimočný aj prezentáciou unikátnych diel v Luxusnej knižnici. Jedným z nich bude exponát veľkolepého fotografického spracovania Sixtínskej kaplnky v mierke 1:1. Každý z troch zväzkov obsahuje 254 plnofarebných strán a dohromady vážia takmer 30 kilogramov. Okrem toho budú na veľtrhu prezentované ďalšie exkluzívne zberateľské kúsky – ručne viazaný knižný klenot Nekonečný Leonardo, neobyčajná monografia Dokonalý Michelangelo, ale aj unikátny skvost Rodinná Biblia. V Luxusnej knižnici okrem toho nájdete výpravné publikácie, ktoré sú inšpiráciou pre milovníkov umenia, módy, kulinárstva, pre zberateľov, vedcov, architektov i vynálezcov ako Louis Vuitton Icons, Life of Style, Christian Dior, Hamptons Gardens či The Impossible Collection of Cars.

 

Deti si zaslúžia mimoriadnu pozornsoť. Preto sa na detských pódiách  budú hrať s animátormi, kresliť, spievať, tancovať a stretnúť sa s autormi detských kníh, ktorí budú priamo na veľtrhu čítať. Počas veľtrhu sa deti dočkajú Mira Jaroša, ktorý k sebe prizval autorku úspešných kníh o živote matky dvojičiek Kristínu Farkašovú, Petra Polnišová spolu so svojimi hosťami bude podporovať čítanie s porozumením u žiakov formou zábavných súťaží a kvízov a na piatkové dopoludnie je pripravený program zo známej detskej stanice s názvom Sníček. 

V období moderných technológií, počítačov, tabletov a smartfónov sa kniha v rukách tínedžera hľadá veľmi ťažko. Preto sa organizátori veľtrhu rozhodli venovať väčší priestor aj starším žiakom a študentom na prahu dospelosti. Bežné problémy života tínedžera v domácnosti so svojimi rodičmi bude na pódiu rozoberať člen Polemicu Peter Opet pri predstavení novinky Život Adama 2. Simona Kutišová predstaví svoj román o sile priateľstva a o láske v rôznych podobách z edície Čítanie pre tínedžerky. Populárna autorka kníh pre deti a násťročných Zuzka Štelbaská bude diskutovať na tému pohľad do hĺbky tínedžerskej duše. Slavomír Ondica zas odprezentuje publikáciu o sexualite pre dospievajúcich, v ktorej tému rozoberá do hĺbky a upozorňuje aj na rôzne riziká či zdravotnú prevenciu.

Bibliotéku sprevádza 9. a 10. novembra Festival vedy a techniky AMAVET, ktorý je súťažnou prehliadkou výsledkov vedecko-výskumnej činnosti žiakov. Účastníci prezentujú svoje výskumy formou posterovej prezentácie, trojrozmerného exponátu alebo elektronickej prezentácie v kategóriách Biológia, Chémia, Medicína a zdravotníctvo, Informatika a počítačové inžinierstvo, Elektrina a mechanika, Energia a transport, Environmentálne vedy, Fyzika a astronómia, Geovedy, Matematika, Spoločenské vedy. Výstava Veda netradične, s interaktívnymi stánkami zameranými na rôzne oblasti vedy a techniky, sa bude niesť v znamení motta „Poznaj, pochop, rozvíjaj“.

 

V rámci Bibliotéky budú v sobotu 11. 11. vyhlásené výsledky 15. ročníka najprestížnejšej poviedkovej súťaže v žánri sci-fi/fantasy/horor Martinus Cena Fantázie 2017. Počas slávnostného otvorenia Bibliotéky vo štvrtok 9. novembra (od 9:30 v Expo Clube) bude odovzdaná honorovaná Cena Bibliotéky ženskej autorke, ktorú udeľuje Incheba spolu s Literárnym informačným centrom.

 

Knižný veľtrh Bibliotéka spolu s výstavou Minerály Bratislava je otvorený od 9. do 12. novembra. Vo štvrtok a piatok ich sprevádza celoštátne finále súťaže vedecko-technických bádateľských projektov Festival vedy a techniky AMAVET a interaktívna výstava Veda netradične.   Autor: Petrzalcan | 09.11.2017 | zobrazené: 470 x |


Podobné články

• Pozvánka na petržalské miestne zastupiteľstvo (24.03.2019)
• Prezidentské voľby v Petržalke budú zmenené (12.03.2019)
• Na Slovensku sa predstavia najlepší hokejisti sveta (06.02.2019)
• Dnes je Svetový deň mokradí (02.02.2019)
• Vallo so starostami o doprave (30.01.2019)

Komentáre