Dnes je: utorok 14.07.2020 | Sviatok má: | Zajtra má sviatok: kontakt@petrzalcan.sk
head
Dnes si pripomíname výročie vzniku 310. stíhacej perute

V inom štáte by bola roky chránená a zveľaďovaná. U nás postupne chátra.

Nemocnicu dalo zriadiť mesto po vzore iných nemocníc v Európe. Najväčšia a najmodernejšia nemocnica v niekdajšom Uhorsku, Nemocnica Staré Mesto na Mickiewiczovej ulici v Bratislave. Nemocnica bola otvorená 26.októbra 1864.  Dokončená bola už 4 roky, ale užívať sa začala až v roku 1864. Pôvodne niesla názov Krajinská všeobecná nemocnica. Nemocnica mala  pôvodne 259 lôžok.

 

V roku 1896 pribudovaním ďalšieho traktu sa kapacita zvýšila na 396, čo bolo najviac v celom Uhorsku. V rokoch 1900 až 1920 sa k pôvodnému nemocničnému pavilónu CH, pridávali ďalšie pavilóny A, F, G, H, K a prosektúra. V 2. (medzivojnovej) etape dostavieb prenikol do zástavby funkcionalizmus, a to najmä budovou pavilónu C, D, E od Klementa Šilingera a budovou vrátnice.


Pavilón CH je dodnes nosnou stavbou celého areálu nemocnice. Podľa pamiatkárov má obrovskú historickú hodnotu. V kontexte miznúcich historických i medicínskych stavieb v Bratislave je jedným z posledných symbolov dobrej medicíny i tradičnej architektúry.

Táto nemocnica patrila k najdokonalejšie vybaveným nemocniciam v Uhorsku a neskôr aj na Slovensku. Pavilón CH má taktiež významnú architektonickú hodnotu. Areál nemocnice vymedzený ulicami Radlinského, Mickiewiczova, Americké a Floriánske námestie v rozsahu deviatich stavieb a múrom  a sadovníckou úpravou areálu je nositeľom historickej, architektonickej a urbanistickej pamiatkovej hodnoty. Pamiatkový prínos objektov a história celej Nemocnice Staré Mesto svojim nadregionálnym významom sú jedinečnou dokumentáciou vývoja nemocníc a zdravotníckej starostlivosti na Slovensku.

Budovu Krajinskej nemocnice  postavil podľa vlastného projektu známy bratislavský staviteľ Ignác Feigler ml., nositeľ už tretej generácie staviteľského remesla v rodine. Predlohou stavby mu vraj bola Štátna knižnica v Mníchove a tak sa romantizmus dostal do jednotlivých prvkov nemocnice.

 

Historická všeobecná nemocnica na Mickiewiczovej ulici v Bratislave je držiteľom niekoľkých prvenstiev. Bolo tu prvé röntgenologické a rádiologické pracovisko v Uhorsku. Vynikala  v odbore chirurgie, v ortopédii a moderných metódach liečby duševných chorôb, v gynekologicko-pôrodnickej praxi či v detskom lekárstve. Nemocnica bola v Uhorsku veľmi výnimočnou. Poskytovala liečenie tisícom ľudí ročne.
 Pre zaujímavosť, začiatkom roka 1939 mala nemocnica 14 kliník a 5 filiálok v rámci Bratislavy a patril sem aj Pezinok s Ústavom pre duševne chorých.

Pod nemocnicu patrili aj bývalé kúpele na Hlbokej ulici v Bratislave, ktoré prebudovali na ortopédiu. Dnes je v tejto budove hotel, bohužiaľ. Pod nemocnica patrila aj slávna pôrodnica na Zochovej a ORL (ušné, nosné a krčné).

V nemocnici na Mickiewiczovej sú aj protiatomové kryty, ktoré sú prázde a dlhodobo sa nevyužívajú..

Nemocnica bola už od začiatku zameraná na výchovu lekárov podľa moderných požiadaviek. Po roku 1989 však nebol záujem vedenia rezortu obnoviť chátrajúce budovy. Od začiatku existovali zámery nemocnicu zbúrať a presunúť pracoviská niekam preč. Toto strategické miesto mal zrejme niekto vyhliadnuté na developerský zámer. Vízia presťahovať  ju na Rázsochy v bratislavskom Lamači sa nenaplnila, lebo Rázsochy sú rozostavané a chátrajú rovnako ako stojí a chátra najstaršia nemocnica v Uhorsku.

Bolo tu údajne preinvestovaných viac ako 43 mil€ a ešte aspoň 500 mil € je potrebných, ale v kontexte zachovania významnej historickej budovy a v porovnaní s miliardam, ktoré má stáť výstavba novej nemocnice je iste variant obnovy nemocnice na Mickiewiczovej ulici pre mňa najlepší. Nehovoriac už o dostupnosti zdravotnej starostlivosti v obvode Starého Mesta a širšieho okolia. Podľa generelu zdravotníctva, ktorý má Mesto Bratislava vypracovaný jasne vyplýva, že najlepším riešením pre občanov Bratislavy je ponechanie rozloženia nemocníc tak, ako sú dnes. V každom „okrese“ jedna. Je tak zabezpečená spádovosť, na každú nemocnicu pripadá istý počet obyvateľov s približne rovnakou vzdialenostnou dostupnosťou. Ale to je už trocha iná téma na iný článok.

 

Dovolím si preto na záver zhrnúť: Najstaršia Uhorská nemocnica s typickou dobovou architektúrou stojí a čaká na svoj koniec ( ja chcem veriť, na znovuzrodenie). Je to viac ako škoda, lebo je to historicky cenné miesto, nesie v sebe ducha slovenského medicínskeho vzdelávania,  je v blízkosti samotnej Lekárskej fakulty s dobrou dopravnou napojenosťou pre Staromešťanov a má aj do budúcna potenciál poskytovať dobrú a vysokoodbornú zdravotnícku službu verejnosti.  

 

MUDr.Iveta PlšekováNotice: Undefined index: id in /nfsmnt/hosting1_1/b/3/b3b46c20-6a27-4615-8372-e7ac4390fcbf/petrzalcan.sk/web/files/aktuality.php on line 69

Autor: Petrzalcan | 26.10.2019 | zobrazené: 748 x |


Podobné články

• Pripomíname si ostreľovanie Prešporka Napoleónom (27.06.2020)
• Dnes si pripomíname korunováciu Márie Terézie (25.06.2020)
• Korunovácia v Prešporku (16.06.2020)
• Pred 512 rokmi bol korunovaný za Uhorského kráľa Ľudovít II. (04.06.2020)
• Nešťastný požiar hradu (28.05.2020)

Komentáre

FOTOGALÉRIA

Chorvátske rameno
/