Dnes je: štvrtok 12.12.2019 | Sviatok má: | Zajtra má sviatok: kontakt@petrzalcan.sk
head
Pranostika :Čím skorej sa počne zima, tým skorej i prejde.

V Petržalke sa bobrom darí

V Chorvátskom ramene, uprostred panelákov, blízko zmiešaného chodníka pre chodcov a cyklistov, žije bobor. Aj teraz je možné vidieť jeho aktivitu. O svoj kmeň pomaly prichádza strom na konci  Chorvátskeho ramena v smere na Bosákovu.

 

Bobor vodný, nazývaný aj bobor európsky, je najväčším hlodavcom na Slovensku a druhý najťažší hlodavec na svete. Môže mať dĺžku až jeden meter a hmotnosť do 30 kilogramov.

V Petržalke žijú bobry od 70-ych rokov minulého storočia. No bobry žili v Petržalke samozrejme už predtým. No ich prostredie výrazne znehodnotila masívna panelová výstavba. Zmizli stromy, pôda sa vysušila a tak sa zmenšila plocha, kde by sa bobor mohol vyskytovať a žiť.

Paradoxne hluk a ľudia bobrovi neprekážajú, preto sa bobor ani dnes nemá problém zatúlať do škôl, či na iné miesta, kde sa ale môže dostať do pascí, či kolízií s človekom, domácimi zvieratami a pod. Bobry zotínajú najmä mäkké dreviny, v obľube majú vŕby, topole.  Preto sa bobor najradšej zdržiava v lužných lesoch,  pri ramenách riek.

 

 

Bobry boli vyhubené na Slovensku koncom 19. a začiatkom 20.storočia. Vrátili sa k nám na severe z Poľska a na juhu z Rakúska. Bobor vodný žije monogamným spôsobom života. K páreniu dochádza prvý krát pri stabilnom prostredí až v treťom roku života a to v zime v mesiacoch január – marec. Gravidita trvá 105 – 107 dní, mláďatá prichádzajú na svet začiatkom júna. Zaujímavosťou je, že mláďatá sa rodia osrstené a vidiace. Počet sa mláďat sa pohybuje od 3 po 7. Prevažuje počet 3. Kŕmenie trvá 6 – 8 týždňov. Starostlivosť o mláďatá je u bobrov príslovečná. O mláďaťa sa starajú rodičia a o rok starší súrodenci. Bezpečnosť rodiny bobry zabezpečujú širokou škálou hrabavej a stavebnej činnosti. Potravu približujú do blízkosti nor. Zimu prežívajú v norách v pôde alebo vo vybudovaných hradoch, kde tlejúcou organickou hmotou zabezpečujú vyššiu teplotu oproti okoliu, potravu si skladujú pod vodnou hladinou napichaním do dna.

 

Prosíme však návštevníkov a okoloidúcich, aby ho nerušili a určite nepúšťali k nemu psov. Ochrana bobrov i ostatných živočíchov v Petržalke je povinnosťou a na zodpovednosti nás, Petržalčanov. Bobor je zákonom chránený živočích.


FotogalériaAutor: Petrzalcan | 23.11.2019 | zobrazené: 360 x |


Podobné články

• Zmeny liniek električiek, aj do Petržalky (07.12.2019)
• Druhá mŕtva žena v Bratislave (21.11.2019)
• Vodič viezol cestujúcich pod vplyvom omamných látok. (19.11.2019)
• Tento víkend patrí oslavám 30.výročia Nežnej revolúcie. (16.11.2019)
• Ako vám pomôže mobil v nasledujúcich voľbách? (15.11.2019)

Komentáre

FOTOGALÉRIA

Detský svet Central park Petržalka

ANKETA

Ako ste spokojní s čistotou v Petržalke? Oznámkujte ako v škole:

1
(63)

2
(28)

3
(43)

4
(59)

5
(61)


spolu 254 hlasov
/