Dnes je: pondelok 25.03.2019 | Sviatok má: | Zajtra má sviatok: kontakt@petrzalcan.sk
head
Dnes je Deň zápasu za ľudské práva

V Starom háji chátra slávna hájovňa

Keď sa pôjdete v jarných dňoch nadýchať prenikavej vône cesnaku medvedieho do lesíka za Starohájskou ulicou, cestička vedúca krížom cez les poza dostihovú dráhu vás privedie k známej kaplnke, korunám starých gaštanov a nenápadnej hájovni.

 

Autor: Michal Novota

 

Je na opačnej strane cesty od kaplnky, pretŕča cez nevábny sivý plot. Azda preto vyzerá ako nejaký starý rodinný dom, ale život z neho dávno unikol. A už dlho, príliš dlho, chátra.

 

Pri tom tomu v minulosti bolo inak. Bolo to živé miesto v hustých lesoch Petržalky, vyhľadávané starými Petržalčanmi, aj túlavými Bratislavčanmi. Hájovňa a zároveň výletný hostinec, ktorý bol miestom občerstvenia, inokedy cieľom cesty. Postavili ho už v druhej polovici 18. storočia, v čase, keď sa za oceánom zrodili Spojené štáty americké.

 

Keď bola v roku 1809 na Dunaji veľká povodeň, blatisté vody pri ňom vyplavili drevený kríž. Nik oň nejavil záujem, tak ho tu vztýčili. Keď o pár desaťročí spráchnivel, v roku 1869 ho nahradil kamenný s odvolávkou na rok 1809. Až neskôr ho pred neduhmi počasia a vonkajším svetom skryla murovaná kaplnka so zvonicou, ktorá bola tiež obľúbeným pútnickým miestom pre veriacich. Aj dnes ich tu možno často vidieť, v kaplnke stále horí sviečka.    

 

Vďaka týmto dvom stavbám, prírodnej scenérii a ideálnou polohou uprostred Starého hája v Petržalke, je to miesto, ktoré reprezentuje to, na čo sme my Petržalčania najviac hrdí – bývanie v objatí lužných lesov, ktoré zakaždým voňajú inak. Keď som bol v rokoch 2006 až 2010 miestnym poslancom, zaradili sme s kolegami kaplnku aj hájovňu medzi pamätihodnosti na mestskej úrovni.

 

Ale čo tam po papierových tigroch, keď pamiatka ani nekrášli, ani neslúži? Kaplnka má vďaka cirkevným majiteľom svojho pána, a je to na nej vidno. Hájovňa je ako od macochy. Keď som bol poslanec, zaujímal som sa o to, kto s ňou má aké zámery. Bolo zjavné, že kedysi v objekte niekto býval. Dnes nie, pustne dom, aj areál okolo. Ako bývalá hájovňa patrí Lesom Slovenskej republiky, pre ktoré už zjavne nemá žiadne využitie.

 

Preto by sa mala vrátiť verejnosti – Petržalčanom, ktorý by z nej mali mať úžitok. Poznáte horáreň v Horskom parku? To nie je len miesto na mape, ale živý komunitný a kultúrny priestor, ktorí si obľúbili mladí ľudia, mamičky, aj seniori.

 

Prečo by to nemohlo byť v prípade hájovne Starý háj úplne rovnako? Má výbornú polohu, génia miesta a históriu - na tej v Petržalke, kde sa jej veľa nezachovalo, záleží. Okolo, v Hájoch a Ovsišti, žije veľa študentov, mamičiek a seniorov, ktorí by mali svoju oázu pokoja. Po ťažkom storočí by sa sem vrátil život, preto by o hájovňu (ako svoju pamiatku!) mala prejaviť záujem mestská časť Petržalka. Určite sa nájde dosť záujemcov, ktorý jej budú chcieť darovať lepší život. My v Petržalskom okrášľovacom spolku sa k nej radi prihlásime.     Autor: Petrzalcan | 14.03.2018 | zobrazené: 3157 x |


Podobné články

• Pozvánka na petržalské miestne zastupiteľstvo (24.03.2019)
• Prezidentské voľby v Petržalke budú zmenené (12.03.2019)
• Na Slovensku sa predstavia najlepší hokejisti sveta (06.02.2019)
• Dnes je Svetový deň mokradí (02.02.2019)
• Vallo so starostami o doprave (30.01.2019)

Komentáre