Dnes je: sobota 18.01.2020 | Sviatok má: | Zajtra má sviatok: kontakt@petrzalcan.sk
head
Dnešné ráno v Petržalke sneženie, pozor na klzké chodníky a schodiská.

Väčšia bezpečnosť pre detské ihriská

Od 1.januára 2020 platia pre prevádzkovateľov verejných ihrísk po celom Slovensku nové povinnosti. Za neskontrolované ihriská a za nedodržanie základných povinností vlastníka ihriska môžu dostať majitelia aj niekoľkotisícovú pokutu.

 

Vyplýva to zo zákona o základných požiadavkách na bezpečnosť detského ihriska. Podľa zistení kontrolórov TÜV SÜD Slovakia, asi 30 % detských ihrísk prejde kontrolou. Po novom by malo byť skontrolovaných až 95 percent ihrísk.

 

Podľa kontrolórov, majú mnohé ihriská nevyhovujúce zábrany proti pádu, konštrukčné nedostatky, nevyhovuúce rampy , otvry, v ktorých môžu deti uviaznuť a pod.

 

Prevádzkovatelia detských ihrísk musia po novom nahlasovať všetky úrazy, ktoré sa na ihrisku stanú, a tiež si musia viesť evidenciu úrazov a sprístupniť ju na žiadosť orgánu dohľadu. Okrem toho všetky ihriská musia prejsť po nainštalovaní vstupnou kontrolou odborníkov a následne sa tejto kontrole podrobiť aj každý rok. Cieľom je zvýšiť bezpečnosť. Odborníci z praxe sprísnenie kontroly vítajú. Ak ihrisko neprejde vstupnou kontrolou, hrozí podľa zákona pokuta od 200 eur do 50.000 eur.

 

Podľa zákona však kontrolou nebudú musieť prejsť dočasné ihriská, napríklad na jarmokoch. Podľa odborníkov to však nie je dobré, lebo tieto zariadenia sa často rozoberajú a opäť montujú a to je veľmi nebezpečné.

 

Novinkou je aj to, že všetci, ktorí prevádzkujú verejnosti prístupné ihrisko, musia vymyslieť meno pre každé ihrisko v ich správe. A to aj v prípade, že ide len o jednu šmykľavku či kolotoč. Názov ihriska budú musieť umiestniť na viditeľné miesto spolu s jeho adresou, údajmi vlastníka ihriska aj informáciou, v ktorých mesiacoch je prístupné verejnosti. Ak to nespravia, hrozí im pokuta od 100 eur až do 30.000 eur.

 

Zdroj: TASRAutor: Petrzalcan | 02.01.2020 | zobrazené: 233 x |


Podobné články

• Pozrite si, kde chce mesto stavať byty v Petržalke (11.01.2020)
• Podpora verejnoprospešných aktivít v Petržalke (09.01.2020)
• Začína odvoz vianočných stromčekov (07.01.2020)
• Do konca januára treba podať daňové priznanie k dani z nehnuteľnosti (04.01.2020)
• Oslavy, ohňostroj i obmedzenia v doprave (31.12.2019)

Komentáre

FOTOGALÉRIA

Chorvátske rameno

ANKETA

Súhlasíte so zvýšením dane z nehnuteľnosti v Bratislave?

áno, je to potrebné, daň bola nízka
(40)

nie, ide o dramatický krok vedenia mesta
(62)

neviem, nezaujímam sa o to
(22)


spolu 124 hlasov
/