Dnes je: piatok 21.02.2020 | Sviatok má: | Zajtra má sviatok: kontakt@petrzalcan.sk
head
Dnes je Medzinárodný deň materinského jazyka

Vallo navrhuje zvýšenie dane o 100%

Dnes Matúš Vallo,  primátor Hlavného mesta SR Bratislavy,  predstúpil dnes pred novinárov  a spolu so starostami takmer všetkých mestských častí oznámil, že v Bratislave budú od budúceho roka vyššie sadzby dane z nehnuteľností.

 

Pri návrhu na zvýšenie dane z nehnuteľnosti v minulom volebnom období, bol primátor Nesrovanal hnaný do kúta a obviňovaný zo všetkého nekalého. Predseda najväčšieho Bratislavského klubu Ján Budaj, ktorého klub návrh nepodporil, obvinil vedenie mesta z dohôd s Robertom Ficom a primátora zo zbabelosti a rozhodnutia nebojovať s vládou Roberta Fica a vyberať peniaze od ľudí. Podľa Budaja nemal Nesrovnal odvahu pýtať od vlády spravodlivé prerozdeľovanie daní ani dvahu urobiť poriadok v mestských podnikoch. Dokonca vyhlásil, že na Magistráte :  „frčia peniaze na public relation, prezentáciu vedenia, konkrétne primátora, ale keď chýbajú, idú sa zvýšiť dane.“ 

Dnes, pri opätovnom návrhu zvýšenia dane z nehnuteľnosti sú poslanci klubu, kde je aj Ján Budaj ticho. Poslanci dokonca len nedávno zvýšili primátorovi plat na 6048€, čo je plat, o ktorom doteraz žiadny primátor ani nechyroval. Nesrovnal mal plat 4500€, potom mu poslanci znížili plat na 3300€ a ku koncu obdobia mal 3416€.

 

Na poslednom tohtoročnom rokovaní mestského zastupiteľstva 12.12., bude predložený spoločný návrh na zvýšenie sadzby tejto dane. Sadzba tejto dane by sa mala po novom v prípade bytov a rodinných domov pohybovať v rozmedzí 1-1,15€/m2 plochy podľa lokality. Vallo na tlačovej konferencii uviedol, že ide v priemere o zvýšenie o 45 až 100 %, ale v skutočnosti pri bytoch a rodinných domoch ide prakticky o zdvojnásobenie dane. 

 

 

Bratislava bola dotaz rozdelená na tri pásma. V Rusovciach, Jarovciach, Čunove, Vajnoroch, Devíne, Záhorskej Bystrici a Lamači (prvé pásmo) sa platí 0,455 eura za štvorcový meter bytu.  Pokiaľ ide o Nové Mesto, Ružinov, Petržalku, Karlovu Ves, Dúbravku, Devínsku Novú Ves, Raču, Podunajské Biskupice a Vrakuňu (druhé pásmo), tam je to za byty 0,507 eura. V Starom Meste (tretie pásmo) zatiaľ ľudia platia 0,611 eura. V stavbách na bývanie to je 0,468 eura (prvé pásmo) 0,52 eura (druhé pásmo) a 0,624 eura (tretie pásmo).

 

Podľa vedenia mesta je to potrebné, lebo inak nevedia zabezpečiť „skvalitnenie služieb a na zásadnejšiu zmenu kvality života v našom meste“.  

 

Primátor tvrdí že zvýšenie daní môže vláda, ktorá prijala zákony, na ktorých realizáciu nemá mesto peniaze. Ako príklad uvádza tzv. chodníkovu novelu, povinné zvyšovanie miezd vo verejnej správe o 10 %, príplatky za prácu cez víkend a v noci.

 

Bývalá viceprimátorka Bratislavy Iveta Plšeková na margo návrhu povedala: „Dane zvyšujú socialisti a zlodeji. Neviem, kam sa nové vedenie mesta radí samo, ale na zvyšovanie daní nie je vôbec dôvod. Primátor mal riešiť zmenu zákona o Bratislave, ktorá by konečne zabezpečila spravodlivé financovanie hlavného mesta. Namiesto toho prichádza so zvýšením dane a zaťaží obyvateľov nášho mesta. Opäť na všetko doplatia Bratislavčania.“Autor: Petrzalcan | 05.12.2019 | zobrazené: 2106 x |


Podobné články

• Koniec Magio pláže pri Dunaji (13.02.2020)
• Sú ešte Petržalčania Petržlenmi? (04.02.2020)
• Čo hovoria miestni poslanci na výstavbu nájomných bytov v Petržalke? (03.02.2020)
• Hrčka diktátorom? (29.01.2020)
• O jednom rytierovi – Rytierovi oblohy z Prešporka (23.01.2020)

Komentáre

FOTOGALÉRIA

Petržalské bunkre

ANKETA

Súhlasíte so stavaním bytov v lokalite Šustekova, Sosnova a Viedenská cesta?

Nie, ani jedna lokalita nie je dobrá
(39)

Nesúhlasím s lokalitami Šustekova a Sosnova
(36)

Súhlasím s výstavbou v týchto lokalitách
(28)


spolu 103 hlasov
/