Dnes je: utorok 30.11.2021 | Sviatok má: | Zajtra má sviatok: kontakt@petrzalcan.sk
head
Dnes je Medzinárodný deň rómskeho jazyka

Vallo navrhuje zvýšenie dane o 100%

Dnes Matúš Vallo,  primátor Hlavného mesta SR Bratislavy,  predstúpil dnes pred novinárov  a spolu so starostami takmer všetkých mestských častí oznámil, že v Bratislave budú od budúceho roka vyššie sadzby dane z nehnuteľností.

 

Pri návrhu na zvýšenie dane z nehnuteľnosti v minulom volebnom období, bol primátor Nesrovanal hnaný do kúta a obviňovaný zo všetkého nekalého. Predseda najväčšieho Bratislavského klubu Ján Budaj, ktorého klub návrh nepodporil, obvinil vedenie mesta z dohôd s Robertom Ficom a primátora zo zbabelosti a rozhodnutia nebojovať s vládou Roberta Fica a vyberať peniaze od ľudí. Podľa Budaja nemal Nesrovnal odvahu pýtať od vlády spravodlivé prerozdeľovanie daní ani dvahu urobiť poriadok v mestských podnikoch. Dokonca vyhlásil, že na Magistráte :  „frčia peniaze na public relation, prezentáciu vedenia, konkrétne primátora, ale keď chýbajú, idú sa zvýšiť dane.“ 

Dnes, pri opätovnom návrhu zvýšenia dane z nehnuteľnosti sú poslanci klubu, kde je aj Ján Budaj ticho. Poslanci dokonca len nedávno zvýšili primátorovi plat na 6048€, čo je plat, o ktorom doteraz žiadny primátor ani nechyroval. Nesrovnal mal plat 4500€, potom mu poslanci znížili plat na 3300€ a ku koncu obdobia mal 3416€.

 

Na poslednom tohtoročnom rokovaní mestského zastupiteľstva 12.12., bude predložený spoločný návrh na zvýšenie sadzby tejto dane. Sadzba tejto dane by sa mala po novom v prípade bytov a rodinných domov pohybovať v rozmedzí 1-1,15€/m2 plochy podľa lokality. Vallo na tlačovej konferencii uviedol, že ide v priemere o zvýšenie o 45 až 100 %, ale v skutočnosti pri bytoch a rodinných domoch ide prakticky o zdvojnásobenie dane. 

 

 

Bratislava bola dotaz rozdelená na tri pásma. V Rusovciach, Jarovciach, Čunove, Vajnoroch, Devíne, Záhorskej Bystrici a Lamači (prvé pásmo) sa platí 0,455 eura za štvorcový meter bytu.  Pokiaľ ide o Nové Mesto, Ružinov, Petržalku, Karlovu Ves, Dúbravku, Devínsku Novú Ves, Raču, Podunajské Biskupice a Vrakuňu (druhé pásmo), tam je to za byty 0,507 eura. V Starom Meste (tretie pásmo) zatiaľ ľudia platia 0,611 eura. V stavbách na bývanie to je 0,468 eura (prvé pásmo) 0,52 eura (druhé pásmo) a 0,624 eura (tretie pásmo).

 

Podľa vedenia mesta je to potrebné, lebo inak nevedia zabezpečiť „skvalitnenie služieb a na zásadnejšiu zmenu kvality života v našom meste“.  

 

Primátor tvrdí že zvýšenie daní môže vláda, ktorá prijala zákony, na ktorých realizáciu nemá mesto peniaze. Ako príklad uvádza tzv. chodníkovu novelu, povinné zvyšovanie miezd vo verejnej správe o 10 %, príplatky za prácu cez víkend a v noci.

 

Bývalá viceprimátorka Bratislavy Iveta Plšeková na margo návrhu povedala: „Dane zvyšujú socialisti a zlodeji. Neviem, kam sa nové vedenie mesta radí samo, ale na zvyšovanie daní nie je vôbec dôvod. Primátor mal riešiť zmenu zákona o Bratislave, ktorá by konečne zabezpečila spravodlivé financovanie hlavného mesta. Namiesto toho prichádza so zvýšením dane a zaťaží obyvateľov nášho mesta. Opäť na všetko doplatia Bratislavčania.“Autor: Petrzalcan | 05.12.2019 | zobrazené: 3062 x |


Podobné články

• Stihne mesto vybudovať druhú etapu električky? (10.10.2021)
• Po kom je pomenované Rudnayovo námestie? (13.09.2021)
• Program Dni Petržalky (10.09.2021)
• V Petržalke občania spisujú novú petíciu proti výstavbe supermarketu Kaufland (01.09.2021)
• Skutočná Sahara vám učarí na celý život (18.08.2021)

Komentáre

FOTOGALÉRIA

Chorvátske rameno

ANKETA

Stihne podľa vás mesto vybudovať 2.etapu električky do Petržalky?

Áno, určite
(67)

Skôr nie
(36)

Určite nie
(45)

Len čiastočne
(35)


spolu 183 hlasov
/