Dnes je: utorok 11.12.2018 | Sviatok má: | Zajtra má sviatok: kontakt@petrzalcan.sk
head
Dnes je Medzinárodný deň vysielania pre deti, Medzinárodný deň hôr i Medzinárodný deň solidarity so ženami a deťmi Afriky

Verí v mimozemský život

Riaditeľkou budúcich simulovaných misií na Mesiac a Mars na Havaji bude Michaela Musilová, slovenská astrobiologička a predsedníčka Slovenskej organizácie pre vesmírne aktivity (SOSA).

 

Kto je Michaela Musilová? Bratislavčanka, ktorá študovala na jednej z najlepších univerzít na svete, pracovala v NASA, je držiteľkou prestížneho ocenenia vojvodu z Edinburghu, stretla sa s režisérom filmu Avatar Jamesom Cameronom, kvôli ktorému začala študovať strobiológiu

Tohtoročná simulovaná misia na Mars sa predčasne prerušila kvôli nehode člena tímu, ktorému cez srdce prešiel električký prúd. Majiteľ simulovanej vesmírnej stanice na Mauna Loa na Havaji, pôvodne určenej len pre misie na Mars, však umožnil výskum spojený aj s misiami na Mesiac. Musilovej ponúkol úlohu riaditeľky všetkých budúcich misií. Simulované misie na Mesiac začnú na konci novembra a budúci rok bude Musilová vedúcou misie organizovanej Európskou vesmírnou agentúrou (ESA).

Aj Slovensko je zapojené do výskumu. Súčasťou misie NASA  mal byť aj slovenský rover, kompletne vyvinutý na Slovensku firmou RoboTech Vision v spolupráci so SOSA. Bude ale súčasťou ESA misie budúci rok a v novembri tohto roku bude otestovaný v ESA stredisku ESTEC v Holandsku. Rover má pomôcť mojej posádke s niekoľkými vedeckými a technickými prácami, vrátane snímania terénu pre vedecké účely a zberu vzoriek. Dáta z rovera budú k dispozícii pre študentov Fakulty elektrotechniky a informatiky Slovenskej technickej univerzity v Bratislave.

Misie sa tiež zúčastní experiment, ktorý vyhrá v druhom kole súťaže Misia Mars, ktorú organizovali Slovenské elektrárne v spolupráci so SOSA. "Najlepších päť tímov stredoškolských študentov z celého Slovenska bude prezentovať svoje experimenty pred odbornou porotou. Na konci podujatia budú vyhlásení víťazi, ktorí budú mať päť týždňov na prípravu experimentu pre ESA misiu," dodáva Musilová.

Počas misie budú môcť dávať pokyny posádke o tom, ako majú realizovať experiment, a neskôr budú môcť využiť dáta z experimentu na škole. Medzi ceny pre víťazov patrí aj exkurzia do CERNu vo Švajčiarsku.

Text z TASRAutor: Petrzalcan | 18.11.2018 | zobrazené: 100 x |


Podobné články

• Začína Noc lampášov 2018 (07.12.2018)
• Pre niekoho prvé, pre niekoho posledné (06.12.2018)
• OLO tento rok odviezlo takmer 4 500 ton bio odpadu z hnedých zberných nádob (03.12.2018)
• Unikátny kalendár o premenách Starého mosta alebo od Prešporka k Bratislave (02.12.2018)
• Osobnosti ulíc Bratislavy (25.11.2018)

Komentáre

FOTOGALÉRIA

BS4 Lány

ANKETA

Ste spokojní s výsledkami volieb?

Áno, maximálne
(36)

Viac menej áno
(21)

Viac nie ako áno
(22)

Nie, som sklamaný/á
(26)


spolu 105 hlasov
/