Dnes je: nedeľa 12.07.2020 | Sviatok má: | Zajtra má sviatok: kontakt@petrzalcan.sk
head
Dnes si pripomíname výročie vzniku 310. stíhacej perute

Viceprimátorky zasiahla tento týždeň negatívna mediálna vlna

Tento týždeň sa v médiách objavili kritické informácie o oboch viceprimátorkách Bratislavy. Kým jedna je menovaná v kauze odpočúvania, o druhej sa začalo hovoriť ako mimobratislavčanke a veľkej sponzorke strany Spolu.

Obe nie sú v komunálnej politike nováčikmi, no sú členkami strán, ktoré hovoria, že budú robiť politiku čestne, zodpovedne a inak ako sa robila doteraz. O to viac prekvapujú zverejnené informácie.

Lucia Štasselová je viceprimátorkou Bratislavy, no v Bratislave nebýva. Už roky býva v Marianke, ktorá patrí do okresu Malacky. Podľa vyhlásenia „papierovo“ žije v Ružinove. Tu kedysi naozaj bývala, no roky už spolu s rodinou býva v Marianke. Je poslankyňou mestskej časti Ružinov a aj mesta Bratislavy, vďaka čomu sa stala námestníčkou primátora Valla. Za stranu Spolu, ktorej je členkou a ktorej prispela sumou 50 tisíc eur, resp.strane požičala. Stalo sa tak hneď po ustanovení do funkcie viceprimátorky. To veľmi pripomína časy, keď sponzori Smeru dosadzovali na kandidátku Smeru svoje „kone“. Podľa našich informácií nepodáva viceprimátorka na magistráte obzvlášť oslnivé výkony a už sa vidí možno v parlamente, alebo na ministerskom kresle po parlamentných voľbách.

 

 

Vráťme sa ale k téme trvalého pobytu. Podľa informácií starostu Marianky nemá Štasselová prihlásený pobyt v obci ďalších viac ako tisíc ľudí, čím dochádza k ochudobňovaniu rozpočtu obce. Toto ale vyčíta mesto Bratislavy a mestská časti nebratislavčanom, ktorí v Bratislave žijú, užívajú výhody veľkomesta, ale ich dane odchádzajú do miest, kde majú trvalý pobyt. Bratislava tým stráda, podobne stráda Marianka, čo asi pani viceprimátorku netrápi.  Marianka tak prichádza ročne minimálne o 371 tisíc eur na podielových daniach! Pre malý obec je to obrovská suma, za ktorú by obec mohla vybudovať školu,  škôlku, alebo  čerpať eurofondy v celkovej výške až 3,7 milióna eur. 

Ďalšou stranou mince je parkovanie. Mimobratislavčania budú musieť za parkovanie platiť. No pani viceprimátorky sa to nedotkne nakoľko nepravdivo uvádza svoje bydlisko v Ružinove.  Predtým si už menila bydlisko  v rámci Ružinova, mala však aj trvalý pobyt v Marianke. Do volieb v roku 2014 na kandidátke strany Sieť už mala bydlisko v Ružinove. Možno si verejnosť spomenie, že bola dokonca kandidátkou strany Sieť na primátorku mesta. Ako sa „sťahovala a účelovo“ menila bydlisko,  nezmenila jej firma údaje v obchodnom registri. Nie raz, ale dva krát. Porušila tak zákon, lebo na zápis zmeny alebo návrh na výmaz zapísaných údajov je 30 dní od právoplatnosti zmeny.

 

Štasselová „opomenula“ aj zaznamenať zmeny v katastri nehnuteľností. Na všetkých nehnuteľnostiach, ktoré vlastní, má stále adresu trvalého pobytu uvedenú v Marianke. Podľa zákona o katastri nehnuteľností je to priestupok proti poriadku na úseku katastra. Nie je to pritom prvýkrát, čo viceprimátorka koná účelovo  a zabúda na povinnosti v zmysle zákona.

V roku 2017 mala Štasselová v Ružinove problém s majetkovým priznaním. Podľa komisie na ochranu verejného záujmu pri výkone funkcií verejných funkcionárov ho nepodala úplné. Za to jej navrhli pokutu v sume 3 poslaneckých mesačných príjmov, čo bolo takmer 1500 eur.  Štasselová sa  pre Glob.sk vyjadrila, že si nie je vedomá žiadneho prehrešku. (cituje z Glob.sk)

Štasselová najskôr tvrdila, že akceptuje rozhodnutie poslancov, no proti rozhodnutiu o pokute sa obrátila na Ústavný súd SR, kde žiadala zrušiť rozhodnutie miestneho zastupiteľstva. V decembri roku 2018 Ústavný súd rozhodol, že Štasselová musí zaplatiť pokutu.

 

Druhou spomínanou viceprimátorkou je Tatiana Kratochvílová, ktorá je súčasne aj poslankyňou mestskej časti Petržalka. Pripomeňme, že v minulosti bola Hlavnou dopravnou inžinierkou Bratislavy ( za primátorovania Iva Nesrovnala) a bola odvolaná z funkcie. Podľa neoficiálnych informácií pre zlyhávanie v procese riadenia prvej etapy električky do Petržalky a Starého mosta.

Pani Kratochvílová bola tento týždeň spomínaná v kauze nelegálneho odpočúvania vo firme Infra Services, čo  dcérska firma Bratislavskej vodárenskej spoločnosti (BVS).

Hlavné mesto Bratislava i pani Kratochvílová sa však dôrazne dištancujú od spájania s takýmito praktikami.

Kauza vypukla, keď riaditeľ  Infra Services našiel v svojej kancelárii funkčné odpočúvacie zariadenie. Jeho podozrenie sa potvrdilo a vo veci následne podal trestné oznámenie.

Krajská prokuratúra Bratislava potvrdila, že oznámenie vo veci a zároveň uviedla, že bude vo veci začaté trestné stíhanie.

Z materiálov, ktoré majú byť súčasťou trestného oznámenia, sa okrem iného uvádza, že viceprimátorka Kratochvílová sa mala telefonicky i mailovo Stankeho pýtať na údajné pripravované organizačné zmeny v Infra Services, čo riaditeľa prekvapilo, keďže o tom hovoril len s dvoma blízkymi spolupracovníkmi a táto informácia nemala byť ešte známa verejnosti. Keďže sa ho viceprimátorka Kratochvílová pýtala na neverejné informácie, nadobudol dojem, že je odpočúvaný. Vec dal preto preveriť a potvrdila sa.

O odpočúvaní priniesli informácie niektoré médiá i petržalský poslanec Miroslav Dragún.

Či je meno viceprimátorky v kauze náhodné, alebo nie bude v nasledujúcich týždňoch premetom vyšetrovania orgánov činných v trestnom konaní. V každom prípade to nebol pre primátora Valla a jeho najbližší tím dobrá reklama. No mesto verí, že sa vec objasní. Naznačuje tiež, že meno viceprimátorky mohlo byť účelovo využité v súvislosti s tým, že mesto sa snaží nanovo „ovládnuť“ BVS a jej dcérske spoločnosti, čo vyvoláva v istých kruhoch nevôľu. Notice: Undefined index: id in /nfsmnt/hosting1_1/b/3/b3b46c20-6a27-4615-8372-e7ac4390fcbf/petrzalcan.sk/web/files/aktuality.php on line 69

Autor: Petrzalcan | 28.09.2019 | zobrazené: 714 x |


Podobné články

• Rekonštrukcia pobočky (09.07.2020)
• Bratislava má projekt bývania pre seniorov a rodiny bez domova (05.07.2020)
• Druhá etapa električky (03.07.2020)
• Pozvánka na miestne zastupiteľstvo (22.06.2020)
• Zákaz konzumácie alkoholu na verejných priestranstvách (20.06.2020)

Komentáre

FOTOGALÉRIA

Petržalské bunkre
/