Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /data/b/3/b3b46c20-6a27-4615-8372-e7ac4390fcbf/petrzalcan.sk/web/connect.php on line 8
Vodná veža v podhradí
Dnes je: piatok 03.05.2024 | Sviatok má: | Zajtra má sviatok: kontakt@petrzalcan.sk
head
Utorok daždivý, denné maximum 9 stupňov

Vodná veža v podhradí

Začlenenie areálu stredovekej Vodnej veže do zástavby v Podhradí a zachovanie jej kultúrnych a historických hodnôt pre širokú verejnosť je inšpiráciou pre samosprávu Bratislavy a architektov.

 

 

 

Veža je súčasťou lokality Vydrica pod Bratislavským hradom a je výnimočnou národnou kultúrnou pamiatkou, ktorú vlastní mesto. Práve predstaveniu histórie a súčasnosti veže a vízie jej zasadenia do priestoru s ideou vybudovania Múzea Vodnej veže a Dunaja bol venovaný diskusný večer odborníkov v stredu 8. júla v Bratislave. Zúčastnila sa na ňom námestníčka primátora Iveta Plšeková, mestský poslanec Branislav Kaliský, riaditeľ Mestského ústavu ochrany pamiatok (MÚOP) Ivo Štassel, mestská architektka Ingrid Konrad, zástupca staromestského starostu architekt Ľubomír Boháč, predstavitelia Krajského pamiatkového úradu, architekt Dušan Fischer,  Bratislavského okrášľovacieho spolku a verejnosť.

Ako uviedla na úvod námestníčka primátora I. Plšeková,  Vodná veža patrí k „rodinnému striebru“ Bratislavy, ktoré treba zveľadiť. „Bola by som veľmi rada,  keby sa mestské zastupiteľstvo na jeseň rozhodlo, že vypíšeme ideovú súťaž a ideme do tvorivej obnovy veže, jej zázemia, a to v prospech verejnosti,“ povedala námestníčka s tým, že Generálny investor Bratislavy má skúsenosti s čerpaním financií z nórskych fondov. Podľa mestskej architektky I. Konrad nemajú by národné kultúrne pamiatky zakonzervované, majú žiť. „Ak pamiatka sa seba naviaže podujatia, ktoré budú predstavovať jej históriu, vznikne nová kvalita verejného priestoru,“ konštatovala mestská architektka.  Riaditeľ MÚOP I. Štassel v krátkosti predstavil dejiny Vodnej veže ako unikátnej stredovekej pamiatky a jej výskum v 70. rokoch 20. storočia. Pripomenul, že sa chystá výstavba na Vydrici a v súvislosti s technickým stavom veže treba brať do úvahy stav muriva.

Architekt Dušan Fischer predstavil návrh Múzea Vodnej veže a Dunaja, ktorý je súčasťou Mestských zásahov 2015. Zdôraznil, že ide o koncepciu, zámer, nie riešenie. Jeho ateliér navrhuje napríklad dostavbu vodnej veže a vodného domu priehľadnými kvádrami, múzeum a viacúčelové využitie priestorov. Takýmto spôsobom by mesto Bratislava splatilo dlh voči rieke Dunaj.

 

foto: D.Fischer, autor idei prestavby Vodnej veže na múzeum



Autor: Petrzalcan | 10.07.2015 | zobrazené: 3175 x |


Podobné články

• Utorková poľadovica a náhrady škody (24.01.2024)
• Na železničnej trati Bratislava- Komárno začal jazdiť nový dopravca Leo Express. (12.12.2023)
• Hľadajú sa vianoční predajcovia (22.10.2023)
• Obmedzenia na prístavnom moste (24.04.2023)
• Mimoriadne tragická nedeľa v Petržalke (19.03.2023)

Komentáre