Dnes je: utorok 22.10.2019 | Sviatok má: | Zajtra má sviatok: kontakt@petrzalcan.sk
head
Dnes je Deň pôvodných odrôd jabĺk

Za parkovanie sa bude platiť

Parkovacia politika je v Bratislave nevyhnutnosť. Na tom sa zhodujú dopravní odborníci, poslanci zastupiteľstva, starostovia aj verejnosť. Bratislava je jedno z posledných veľkých európskych miest, ktoré parkovaciu politiku ešte nemá. Zároveň v meste neustále rastie počet áut. Ulice nedokážeme nafúknuť, ani okamžite rádovo zvýšiť počet parkovacích miest. Preto je potrebné ich počet začať regulovať. Parkovacia politika je pre tento účel overeným a najúčinnejším nástrojom.

 

Po mnohých rozhovoroch, analýzach, porovnaniach s inými mestami a diskusiách s poslancami a so starostami mestských častí predkladáme návrh parkovacej politiky, podľa ktorého bude rezidentská karta pre prvé auto v domácnosti stáť 49 eur a pre druhé auto 150 eur za rok. Táto karta zabezpečí rezidentom parkovanie vo svojej rezidentskej zóne. Držiteľ karty získa k dispozícii aj 100 hodín voľného parkovania pre iné vozidlo vo vlastnej zóne, ktoré môže využiť napríklad pre rodinu, návštevu. Zároveň má 2 hodiny denne parkovania v ktorejkoľvek inej rezidentskej zóne Bratislavy, ktoré vie využiť, ak napríklad vezie dieťa do školy alebo na krúžky.

 

Rezidentské parkovanie nie je daň za vozidlo, ako to už používajú kritici takéhoto parkovania. Bude sa totiž týkať len tých zón a tých časov, v ktorých je reálne problém s parkovaním. Napríklad v Petržalke v noci alebo vo štvrti 500 bytov cez deň. Nejde teda o plošné spoplatnenie parkovania.

 

Zavedenie rezidentského parkovania bude postupné. Spustenie prvých zón je možné očakávať v  septembri 2020.

Zámery parkovacej poltiky:

Mesto chce uľahčiť rezidentom parkovanie v okolí svojho bydliska a  znížiť počet mimobratislavských áut, ktoré denne dochádzajú do Bratislavy, keďže vstup do mesta spojený s tým, že nechajú auto na celý deň odparkované na ulici v meste sa stane tou najdrahšou alternatívou.

Mesto ráta s tým, že takto odľahčí  dopravu v meste (podľa porovnateľných prieskumov až 12% všetkých jázd v meste tvorí hľadanie parkovacieho miesta) a tým zlepšiť aj kvalitu života obyvateľov a znížiť emisie. Mesto sa zaviazalo do roku 2020 znížiť emisie CO2 o 20% a jedným z konkrétnych opatrení Akčného plánu udržateľného energetického rozvoja je aj zavedenie parkovacej politiky

A v neposlednom rade, financie, ktoré mesto získa z parkovacej politiky, pôjdu do rozvoja novej dopravnej infraštruktúry, vrátane parkovacích domov v tých zónach, kde problém s parkovaním pretrvá. Na parkovacej politike nebude profitovať žiadna súkromná firma. Realizovať ju bude 100%-ná mestská organizácia a kontrolovať dodržiavanie pravidiel parkovania bude zabezpečovať mestská polícia.

„Uvedomujem si, že parkovacia politika je nepopulárna a veľmi ťažká téma a aj preto sa ju doteraz žiadnemu vedeniu Bratislavy nepodarilo prijať.  Som pripravený s celým tímom mnoho hodín vysvetľovať všetky detaily parkovacej politiky. Musíme začať, inak nám problém dopravy prerastie cez hlavu. Do zavedenia rezidentského parkovania máme viac ako rok a budeme sa na to pripravovať a komunikovať, aby každý vedel, čo ho čaká a mohol sa zariadiť. Sme presvedčení, že pre dopravu a život v Bratislave je to najlepšie, čo sme mohli urobiť,“ uzatvoril primátor hlavného mesta Bratislavy, Matúš Vallo.Autor: Petrzalcan | 13.04.2019 | zobrazené: 374 x |


Podobné články

• Pribúda záujemcov o trvalé bydlisko (20.10.2019)
• Ide o umelé a účelové prehlasovanie bydliska? (18.10.2019)
• Mestská polícia hľadá nových kolegov (15.10.2019)
• Vianočné trhy v Petržalke (09.10.2019)
• Veľkorozmerné kontajnery opäť v uliciach Petržalky (03.10.2019)

Komentáre

FOTOGALÉRIA

BS4 Lány

ANKETA

Ako ste spokojní s čistotou v Petržalke? Oznámkujte ako v škole:

1
(23)

2
(11)

3
(11)

4
(21)

5
(19)


spolu 85 hlasov
/