Dnes je: štvrtok 29.09.2022 | Sviatok má: | Zajtra má sviatok: kontakt@petrzalcan.sk
head
Dnes je Medzinárodný deň za právo vedieť

Začal sa nový školský rok

 

Prvýkrát so školskou taškou prekročilo v Petržalke prah školy 754 detí, novú etapu ich života začali dnes, 2. septembra, na 11 základných školách, ktoré zriaďuje mestská časť.

 

Žiakov prišiel pozdraviť starosta Petržalky a vybral si ZŠ Gessayova, ktorú bude  v tomto školskom roku navštevovať spolu celkovo 387 žiakov. Z toho bude 47 prvákov, škola pre nich otvára dve triedy. Starosta si okrem povzbudivých slov pre deti pripravil aj malý darček v podobne knižky od nedávno zosnulej autorky Nataši Tanskej. V minulosti v školskej lavici tejto školy sedával aj dnes známy hokejista Miroslav Lažo. Základná škola v minulom školskom roku realizovala viacero projektov ako Projekt cezhraničného vzdelávania, medzinárodný projekt Program partnerstvo do škôl EÚ e-Twinning, Projekt Super trieda, Energie okolo nás, Maľované dejiny Bratislava a iné. Spolu s ostatnými základnými školami bola zapojená do ďalších projektov ako napríklad Petržalská super škola, Olympijský festival nádejí, Tanec v duši či Petržalka v pohybe. Škola tiež organizovala okresné kolo fyzikálnej olympiády a súťaž Hviezdoslavov Kubín, v tomto školskom roku sa k týmto súťažiam pridá aj Olympiáda zručnosti.

 

 

 

Základná škola vlani získala od starostu ocenenie ŠKOLA ROKA, najmä za to, že škola sa pod vedením riaditeľky Mgr. Viery Šulekovej umiestňuje nad celoslovenským priemerom v celoštátnom testovaní žiakov 9. ročníka. Žiaci školy v dosahujú vynikajúce výsledky v krajských kolách olympiád, predovšetkým chemickej, biologickej a geografickej. Bohatá je aj záujmová činnosť zameraná na športové a umelecké aktivity. V širokom okolí je známy spevácky súbor Škovránčatá, ktorého kvalitu poznajú aj za hranicami Slovenska. Škola je zapojená do viacerých projektov, v minulosti aktívne pristúpila k projektu Reťaz skúseností – most generácií, ktorého cieľom bolo vzájomne prepojenie detí a seniorov Petržalky. Veľký úspech zaznamenal v roku 2012 najmä dievčenský futbal, keď sa žiacky školy umiestnili na 2. mieste v celoštátnom turnaji. Škola vydáva aj svoj časopis Gešajko, do ktorého prispievajú samotní žiaci a zachytáva najdôležitejšie udalosti roka.

 

 

 

Bratislavská Petržalka zriaďuje 30 škôl, 11 základných a 19 materských. Celkovo základné školy bude navštevovať 4266 žiakov, ktorí vytvoria 219 tried. Z toho 120 žiakov bude Petržalka vzdelávať v 15 špeciálnych triedach, ide o deti so špeciálnym výchovno-vzdelávacím programom, sú to žiaci chorí a zdravotne oslabení, s vývinovými poruchami učenia, žiaci s autizmom alebo ďalšími pervazívnymi vývinovými poruchami. Do materských škôl nastúpi spolu 2416 detí, po prvýkrát tak urobí 689 škôlkarov. Deti predškolského veku naplnia 105 tried, z toho budú 4 špeciálne pre 42 detí s diagnózou autizmu, deti s ľahkým mentálnym postihnutím a pre deti s poruchami výživy. 

 

 

 

Zdroj: tlačová správa mestskej časti Bratislava Petržalka

 

 

 

 

 Autor: Petrzalcan | 02.09.2014 | zobrazené: 1719 x |


Podobné články

• Ako Petržalka rieši nedostatok miest v škôlkach (13.04.2022)
• Nová škôlka na Turnianskej ulici pre 84 detí (20.12.2021)
• Škôlka v zóne Slnečnice (18.12.2021)
• Voľné miesta v školkach (16.09.2021)
• Aká je situácia s miestami v MŠ v Petržalke? (03.06.2021)

Komentáre

FOTOGALÉRIA

Detský svet Central park Petržalka
Dovolenkový

ANKETA

Zúčastníte sa októbrových komunálnych volieb?

Áno, budem voliť tých čo sú teraz
(26)

Áno, budem voliť zmenu
(16)

Ešte nie som rozhodnutý
(15)

Nie, volieb sa nezúčastním
(13)


spolu 70 hlasov
/