Dnes je: pondelok 20.05.2019 | Sviatok má: | Zajtra má sviatok: kontakt@petrzalcan.sk
head
Dnes je Medzinárodný deň klinických experimentov (pokusov)

Začína Európsky týždeň mobility a cieľom je nechať autá doma

Hlavné mesto sa aj tento rok zapojí do Európskeho týždňa mobility, ktorý sa koná každoročne od 16. do 22. septembra. Vodiči sa môžu tešiť na možnosť bezplatného cestovania v MHD či na zľavnenú prímestskú dopravu. Okrem toho sa Bratislavčania môžu tešiť na doplnkové aktivity, ktoré si počas budúceho týždňa pripravilo hlavné mesto v spolupráci so svojimi mestskými organizáciami.

Tohtoročná kampaň Európsky týždeň mobility bude zameraná na tému: „Kombinuj a choď!“ Hlavné mesto v tomto smere poskytuje mnoho dopravných možností, ako sa presúvať po meste. V rámci podpory alternatívnej dopravy umožní mesto v spolupráci s Dopravným podnikom Bratislavy aj tento rok možnosť cestovať v MHD zadarmo pre všetkých vodičov motorových vozidiel. Na jazdu zadarmo v dopravných prostriedkoch MHD bude stačiť preukázanie sa platným vodičským preukazom, ktorý bol vydaný v štátoch Európskej únie. Na medzimestské linky 801, 901 a na nočných spojoch MHD sa zľava vzťahovať nebude a bude platiť štandardná tarifa IDS BK.

Na regionálnych linkách ZSSK a Slovak Lines uplatní 50% zľava na cestovanie bez nutnosti preukazovania sa platným vodičským preukazom. Do akcie sa zapojí aj Regiojet, ktorý ponúkne jednodňovú 100% zľavu v sobotu 22. septembra v regionálnych vlakoch Regiojet linky S70 na trase Komárne-Bratislava.

Dodatočné preukazovanie nebude uznané. Nárok na bezplatnú prepravu počas ETM nie je zadefinovaný v Prepravnom poriadku IDS BK, preto cestujúcemu nevznikne nárok na vrátenie cestovného za nevyužitý alebo čiastočne využitý predplatný cestovný lístok.

Záujemcovia už môžu využiť aj mestský projekt – bikesharing Slovnaft BAjk, ktorý hlavné mesto spolu so spoločnosťou Slovnaft spustilo minulý týždeň. V uliciach Bratislavy bude 550 smart bicyklov a 73 dokovacích staníc v štyroch mestských častiach, a to v Starom Meste, Novom Meste, Ružinove a Petržalke.

K dispozícií bude aj carsharing, ktorý spustili už minulý rok Volkswagen Slovakia a občianske združenie Aliancia Stará tržnica spolu s partnermi Mesto Bratislava, ZSE a cyklokuriér Švihaj šuhaj. Projekt up! City realizovaný na Námestí SNP pred Starou tržnicou, ako forma zdieľanej dopravy, by mali pomôcť k zlepšeniu mobility v meste, ako aj čistejšiemu ovzdušiu.

Do ETM sa už tradične zapojí aj Mestská polícia, ktorá aj tento rok pripravila žiakom základných a materských škôl  dopravný kurz pomocou vlastného dopravného mobilného ihriska. Tie sa budú konať v priestoroch ZŠ Hálková, MŠ Pri Šajbách a MŠ Haanova. Zámerom Mestskej polície je edukovať maloletých v prostredí cestnej premávky či už ako chodcov, ale aj ako cyklistov.

Na záver ETM pripravil DPB pre svojich malých aj veľkých fanúšikov deň otvorených dverí vo svojej vozovni Jurajov dvor. Ten sa bude konať v sobotu 22.  septembra v čase od 10:00 do 16:00 hod. Súčasťou programu budú hudobné vystúpenia, príhovor primátora, ale aj prehliadka nových i historických vozidiel mestskej hromadnej dopravy. Okrem iného sa budú návštevníci môcť prejsť kanálom popod električku v hale ľahkej údržby. Do programu DPB zasiahne opäť aj Mestská polícia a v rámci DOD sa predstaví dopravnou výchovou. O podrobnom programe bude informovať DPB.

 Autor: Petrzalcan | 16.09.2018 | zobrazené: 412 x |


Podobné články

• Obchvat zrejme stavajú z nekvalitných materálov (18.05.2019)
• Poliklinika Šustekova bola dnes zatvorená (17.05.2019)
• Svet dnes oslavuje MATKY (12.05.2019)
• 10 rokov od obnovenia vojenského cintorína v Petržalke (05.05.2019)
• Výmena na poste prednostu úradu v Petržalke i riziko požiarov (02.05.2019)

Komentáre