Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /data/b/3/b3b46c20-6a27-4615-8372-e7ac4390fcbf/petrzalcan.sk/web/connect.php on line 8
Závislý človek nevydrží ani jeden deň
Dnes je: piatok 19.04.2024 | Sviatok má: | Zajtra má sviatok: kontakt@petrzalcan.sk
head
Utorok daždivý, denné maximum 9 stupňov

Závislý človek nevydrží ani jeden deň

Viete si predstaviť jeden deň bez počítača? Skúste to. 24.marec je Svetovým dňom bez počítača.

 

Kedysi, a nie je to tak dávno, sme mali počítače len v práci . Doma sme boli slobodnejší, trávili sme viac času s rodinou, na prechádzkach, viac sme sa  navštevovali..

 

Dnes je situácia iná. Počítač má veľa  ľudí, dokonca aj mnoho detí má tablety, laptopy, alebo internet v mobile.

 

Zamysleli ste sa niekedy nad dôsledkami? 

Aktivity na počítači a na internete sú príjemnou zábavou a relaxom.  Nebezpečné však je, ak čas trávený pri týchto aktivitách presiahne rozumnú mieru a stane sa hlavnou náplňou života človeka. Online počítačové hry, četovanie, facebook. Je to ako droga, človek neustále potrebuje ďalšiu dávku. Ide o tzv.nelátkové  závislosti.

V prípade závislosti od internetu sa v skutočnosti nejedná o závislosť od samotného internetu ako takého, ale od aktivít, ktoré pripojenie na internet umožňuje.

 

V roku 2010 realizoval Výskumný ústav detskej psychológie a patopsychológie v Bratislave v spolupráci s eSlovensko, o.z. prieskum. Tu sú výsledky:

 

Vo výskume zisťovali, aký počet tínedžerov sa jednotlivým aktivitám venuje viac hodín denne. Obľúbené je četovanie (44 %), aktivity na sociálnych sieťach (43 %), pozeranie videí (24 %), hranie hier (20 %), vyhľadávanie a sťahovanie súborov, hudby, filmov (19 %) alebo surfovanie na internete (13 %).

Tieto údaje dokresľujú obraz o tom, ktorými závislosťami sú deti a dospievajúci najviac ohrození. Závislosť od počítačových hier je rizikom, ktoré sa týka už aj mladších detí, vo väčšej miere chlapcov než dievčat. Dievčatá sú viac ohrozené závislosťou na četovaní a sociálnych sieťach. Po nástupe puberty pribúda najmä u chlapcov riziko závislosti od pozerania pornografie.
Deti a dospievajúci si často vôbec neuvedomujú, že ich aktivity už prestali byť obyčajnou zábavou a prerástli do závislosti, nevedia objektívne posúdiť čas, ktorý týmto aktivitám venujú. Preto je dôležité všímať si už aj prvotné signály, nadmerné venovanie sa aktivitám na internete, ktoré môže naznačovať smerovanie k závislosti (napr. časté a nutkavé kontrolovanie profilu na Facebooku). Je lepšie zasiahnuť v začiatkoch, lebo rozvinutá závislosť je už vážny a ťažko riešiteľný problém, ktorý vyžaduje odbornú pomoc.

 

Ten, kto je závislý od vzťahov vo virtuálnom priestore, trávi veľa času zverejňovaním každej podrobnosti zo svojho života, vylepšovaním svojho profilu, pridávaním nových fotografií, prezeraním si profilov kamarátov a komentovaním. Každú chvíľu kontroluje internet, netrpezlivo striehne na to, kto mu niečo nové napíše, ako ostatní ohodnotia jeho profil a fotografie. Vyhľadáva si cez sociálne siete alebo čet nových kamarátov (počet jeho priateľov na sociálnych sieťach sa šplhá k stovkám až tisícom), buduje si virtuálne vzťahy. Tieto online priateľstvá sa mu zdajú lepšie než vzťahy v bežnom živote (u detí vzťahy s kamarátmi a rodinou, u dospelých vzťah s partnerom alebo manželom), má pocit, že ľudia na internete ho dokážu lepšie pochopiť. Keď ho niečo trápi, je nahnevaný alebo smutný, hľadá podporu a pomoc v četových miestnostiach alebo na sociálnych sieťach. Znervóznie, ak mu dlho nikto neodpovedá alebo ak nikto z jeho priateľov nie je online. Môže sa do niekoho, koho pozná iba cez internet, zamilovať a budovať spoločný vzťah, aj keď sa v realite nikdy nestretnú.

Pri závislosti na kybervzťahoch zohráva svoju úlohu aj disinhibičný efekt – ľudia na internete rozprávajú o sebe úprimnejšie a otvorenejšie aj po krátkej známosti, čo vytvára ilúziu blízkosti a dôvery.

 

Medzi príčiny, ktoré sa môžu podieľať na vzniku závislosti, patria:

 

·         nuda,

 

·         neúspech v skutočnom živote, problémy v škole,

 

·         rodičovský vzor trávenia voľného času a riešenia problémov,

 

·         nezáujem rodičov, málo spoločne tráveného času,

 

·         konflikty v rodine,

 

·         chýbajúce kamarátske vzťahy,

 

·         nízke sebavedomie,

 

·         psychické problémy (depresia, sociálna fóbia, úzkostné poruchy),

 

·         potreba vybitia frustrácie a nahromadeného hnevu (násilie v rodine, šikanovanie).

Ako chrániť svoje dieťa pred závislosťou od internetu?

 

1.    Majte prehľad o aktivitách svojich detí

2.    Nastavte si jasné a nemenné pravidlá

 

3.    Rodičovská kontrola musí byť

 

4.    Výber hier je dôležitý

 

5.    Všímajte si príznaky závislosti

 

6.    Rodičovský príklad je nenahraditeľný

 

7.    Máte alternatívy na trávenie voľného času ? Premýšľajte.

 

8.    Ak to sami nezvládate, nehanbite sa  a vyhľadajte spoluprácu s odborníkmi

 

 

 

 

 



Autor: Petrzalcan | 24.03.2014 | zobrazené: 3599 x |


Podobné články

• Covid nezmizol. Je tu a vždy bude (16.10.2023)
• Ako na močové infekcie (13.06.2023)
• Darujte krv (20.05.2023)
• Preventívne prehliadky zachraňujú životy. (28.04.2023)
• Sedavý život = cesta k zdravotným problémom (09.12.2022)

Komentáre