Dnes je: streda 26.06.2019 | Sviatok má: | Zajtra má sviatok: kontakt@petrzalcan.sk
head
Dnes je Medzinárodný deň proti zneužívaniu drog

Zmenia sa petržalské brehy na prístaviská?

Ako budú  budúcnosti vyzerať brehy Dunaja? Premení sa aj petržalský breh na promenádu s reštauráciami a marínami pre lode, alebo si zachová prírodný charakter a vráti sa do života Bratislavčanov mestská pláž LIDO?

 

Jedným z najcennejších priestorov v Bratislave sú brehy rieky. Staromestský breh Dunaja nevytvára priamy dotyk  s riekou. Najbližšie sa k vode dostanú obyvatelia  v priestore Eurovei, no ani tu nemajú ľudia možnosť doslova dotknúť sa vody. O budúcnosti brehov z hľadiska parkovania lodí hovorí strategický dokument, ktorý  obstarávajú Verejné prístavy. Tie v svojom dokumente  predstavujú zámer stratégie rozvoja a udržania verejného prístavu Bratislava, ale aj rozširenie počtu miest na parkovanie lodí najmä na petržalskom brehu, v oblasti Tyršovho nábrežia aj bývalého priestoru pláže LIDO.  

K strategickému materiálu môžu až do piatka ešte stále dávať pripomienky občania i združenia. Z Petržalky sa k dokumentu vyjadril Petržalský okrášľovací spolok. Hovorí podpredseda spolku Ernest Huska: „ Dunaj aj ako dopravná cesta v ostatných rokoch sa dostala na okraj verejnej správy, štátnej aj samosprávnej,  v hlavnom meste rieku viacej vnímajú ako dopravnú prekážku, ako rozvojovú os celého kraja. Aj preto pozitívne vnímame záujem Verejných prístavov a.s. nájsť a riešiť územie budúceho moderného prístavu, osobného aj obchodného.“

 

 OZ Petržalský okrášľovací zaslal k dokumentu niekoľko pripomienok:

Členovia spolku privítali, že stratégia má záujem o riešenie už existujúcich prístavných zariadení najmä vo väzbe na tzv. Starý prístav a jeho dva bazény, kde okrem obchodnej aj turisticko - rekreačnej je reálny potenciál  hlavného mesta na skutočný dotyk mesta s riekou, ktorý okrem malej časti pred Eurovea v celej Bratislave v skutočnosti nemáme. Aj z toho dôvodu však spolok nevidí  dôvod pre vznik a rozširovanie prístavných kapacít na pravej čiže petržalskej strane Dunaja, okrem športovej plavby.

 

Petržalský okrášľovací spolok nesúhlasí s potenciálnym vytvorením nového miesta pre kotvenie osobných a športových lodi v časti v dotyku s Tyršovým nábrežím, pred Starým mostom. Tyršovo nábrežie, hoci v dnešnej podobe tak nevyzerá,  je skutočne ochrannou zónou pre kultúrnu pamiatku Sad Janka Kráľa. Rôzna výstavba, osemprúdová cesta, nová výstavba plánovaná na bývalom futbalovom štadióne nemilosrdne atakuje tieto zelené pľúca historické mesta. Nevidíme dôvod, aby boli v 250 m vzdialenosti prístavné zariadenia pre denné kotvenie a pohyb osobných a športových lodí. Takéto miesto môže byť až za Starým mostom. Už dnešné kotvenie lode reštaurácie aj lode divadla je na hranici únosnosti územia, ale aspoň sú to lode, ktoré sa celý rok nepohybujú a nevytvárajú tlak na hlučnosť či zápach motorových spalín v území a nevytvárajú vlny likvidujúce malé vodné živočíchy.

 

Riešenie priestoru medzi Starým mostom a Mostom Apollo :  Táto časť sa veľmi blíži ku bývalej a snáď aj budúcej novej mestskej pláži Lido, ktorú si želá veľká časť verejnosti čo vyjadrili občania petíciou. Na základe nej prijalo mestské zastupiteľstvo niekoľko uznesení, ktorými zaviazali poslanci vedenie mesta konať v prospech vytvorenia Mestskej pláže LIDO.  Spolok žiada, aby  bola zachovaná činnosť starých vodáckych klubov v území za LIDOM.

 

Pravý breh Dunaja je charakteristický lužným lesom. Jeho ochrana a zachovanie sú veľkou prioritou Petržalčanov. Mestská časť sa prihlásila k ochrane lesov a to je rozpore s tým, aby tu vznikli prístavy a kotviská lodí.

Naopak, má tu ostať prírodný charakter brehu a miesto, kam sa budú môcť obyvatelia Bratislavy opäť chodiť dotýkať Dunaja v mestských plážach“ hovorí na záver Iveta Plšeková, predsedníčka spolku.

 

foto: návrh mestskej pláže LIdo z dielne vodáckych klubovAutor: Petrzalcan | 22.08.2018 | zobrazené: 772 x |


Podobné články

• Svätojánska noc (23.06.2019)
• Samospráva podcenila situáciu s komármi (19.06.2019)
• Dopravné obmedzenia v súvislosti s inauguráciou (15.06.2019)
• Začína sa stavať (13.06.2019)
• Za stav znečistenie oceánov môžeme všetci (08.06.2019)

Komentáre

FOTOGALÉRIA

Detský svet Central park Petržalka

ANKETA

Vadí vám,že nie je Petržalka pokosená?

Áno, väčšina trávnikov má byť pokosená
(86)

Nie, mne to neprekáža
(30)

Je mi to jedno, ja tu len bývam
(34)


spolu 150 hlasov
/