Dnes je: utorok 18.01.2022 | Sviatok má: | Zajtra má sviatok: kontakt@petrzalcan.sk
head
Pranostika na dnes: Januárové dažde, siatinám nešťastie.

A čo deti?

 

Napísal nám obyvateľ Petržalky, ktorého trápia služby, infraštruktúra a ďalšie s tým súvisiace problémy.  Veď posúďte sami:

 


Tak písali jedny noviny naposledy o budovách bývalých škôlok v Petržalke. Čo s nimi? Investovať do nich? Ale kto, keď nie je jasný vlastník? Kto má mať zisk? Občan? Spoločnosť? A čo má z toho úradník, keď nie je verejný záujem, dopyt? Podarí ho vzbudiť tento tématický článok? Našli noviny svoj skutočný spoločenský význam? Neviem.

 

Budov je veľa. Priestoru, kde by sa dalo aktívne pôsobiť, tvoriť sociálny kapitál, budovať parkoviská, ihriská, spoločenské vyžitie, plniť i prízemné potreby nákupu potravín, drogérie, kultúry, identity...Áno, identita, to je to slovo, ktoré popri pojme verejný priestor prichádza do popredia. Keď totiž nedokážeme dať určitej skupine obyvateľov nejakú identitu, za ktorou možno nájsť potenciál pre investorov, právom si možno dať otázku, prečo by im niekto niečo mal dávať? Čo z toho bude investor mať?

 

Kto niekedy bol na schôdzi vlastníkov bytov a NP vie, že keď sa tam stretne občas skutočná dvojtretinová väčšina, keď sa má rozhodnúť naozaj niečo vážne, vyzerá to, ako keď sa pichne palicou do osieho hniezda. Osie hniezdo vyzerá navonok pokojne, disciplinovane, poriadne vykrýva priestor, stačí však náhle prebudenie a už je pohroma. Podobne, skúste donútiť k aktivite niekoho, kto tuho spí a čaká na príležitosť, darček, ktorý posúdi ako naozaj hodný zašomrania medzi zubami: ďakujem. Prípadne úsmevu, otvorenia vlastnej osobnosti, vzbudenie dôvery k neznámemu darcovi, ktorý má správny imidž, budí správny dojem.

 

 

 

Čo som teda chcel povedať? Podmienky sú také, že väčšina obyvateľov Petržalky má životnú celoživotnú skúsenosť z produktivitou v rámci robotníckych povolaní v závodoch, ktoré zanikli. Tu treba začať. Ako s týmto ísť k zvýšeniu kvality života? Deti týchto rodičov, chcú niečo viac, chcú sa mať lepšie. Chcú teda škôlky? Niektorí áno, iní nie. Záleží na tom, či sa chcú ženiť, tvoriť manželstvá a mať deti. Môžu sa totiž i tak rozhodnúť, že chcú malý byt, tráviť život v práci a v nočnom zabúdaní. Možno však je koncepcia, stratégia rozvoja a tá ráta s mladými ľuďmi. Ak je, možno ich skúsiť prilákať dobrými podmienkami na život.

 

 

 

Služby a infraštruktúra. Infraštruktúra je. Čo možno nie je, je efektívnosť. Možno stačí zvýšiť dane. kto má na to, ostane, kto nemá, predá byt a pôjde tráviť jeseň života do prirodzenejšieho prostredia, kde má spomienky, do nejakého rodinného domu na vidiek, či menšieho mesta. Treba rátať s potenciálom, tvoriť služby. Zasvietiť aspoň nejaké ulice, nech sa tam i večer dá kultúrne pôsobiť, prechádzať, žiť. Popri týchto celkoch možno postaviť služby, obchody, predaj čerstvej zeleniny, fitnes, masáže, škôlky, ... Posielam foto garáže, o ktorej sa nepíše, parkujú tam autá, nie je dostavaná, nezdanené príjmy z predmetu podnikania.... Dá sa tu zriadiť nejaká provizórna plocha, ktorá raz bude pre deti ako improvizovaná škôlka, potom napr. ako športová hala s umelou ľadovou plochou, alebo bowlingovou dráhou, kaviarňou, fitnes? Čo treba?

 

Zvýšiť dane, nech môže pôsobiť v škôlkach viac učiteliek. Možno im dať bývanie pri takej škôlke, poskytnúť pôžičku. Byty možno zriadiť i na nevyužitej streche rôznych druhov škôlok, ak budú mať sedlovú strechu, nebude už problém so zatekaním... Raz mi vravel na skúške učiteľ politológie, či je normálne, aby niekto celý život splácať napr. tritisíc tehál. Nechápal som presne. Dnes už viac. Nie je to o peniazoch, ale o potrebe a nastavení vzťahu. Alebo, kde nájsť priestor na škôlku? Pozrime na Haanovú 10, v Petržalke, budova je v správe MČ Petržalka, kde sú roky nevyužité priestory, jedáleň, bufet, kuchyňa... Nie sú priestor? Je problémy mestom? S VÚC? Naozaj to nejde?

Bc. Mário Bošanský

 

 

 

 

 Autor: Petrzalcan | 07.06.2014 | zobrazené: 1740 x |


Podobné články

• Stihne mesto vybudovať druhú etapu električky? (10.10.2021)
• Po kom je pomenované Rudnayovo námestie? (13.09.2021)
• Program Dni Petržalky (10.09.2021)
• V Petržalke občania spisujú novú petíciu proti výstavbe supermarketu Kaufland (01.09.2021)
• Skutočná Sahara vám učarí na celý život (18.08.2021)

Komentáre

FOTOGALÉRIA

Detský svet Central park Petržalka

ANKETA

Bude tento rok lepší ako rok 2021?

Áno, určite
(20)

Skôr nie
(11)

Určite nie
(16)

O 50% lepší
(19)


spolu 66 hlasov
/