Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /data/b/3/b3b46c20-6a27-4615-8372-e7ac4390fcbf/petrzalcan.sk/web/connect.php on line 8
Betón namiesto travertínu, búranie namiesto rekonštrukcie, tvrdí Bratislava otvorene
Dnes je: štvrtok 25.04.2024 | Sviatok má: | Zajtra má sviatok: kontakt@petrzalcan.sk
head
Utorok daždivý, denné maximum 9 stupňov

Betón namiesto travertínu, búranie namiesto rekonštrukcie, tvrdí Bratislava otvorene

 

 Bratislava 5. 2. 2013 (BAO)Iniciatíva Bratislava otvorene upozorňuje na ďalšie barbarstvo na najcennejších miestach Bratislavy: na nábrežnej promenáde, kde sa má realizovať úprava či rekonštrukcia verejného priestoru. Rakovina nešťastného komplexu River Park pokračuje. 

 

  Budovanie protipovodňovej ochrany v Bratislave posilnilo prevahu inžinierskeho prístupu nad kultúrnym, betonárskeho nad historickým a estetickým. Takýmto deštrukčným prístupom k promenádnemu nábrežiu sa nemôže „hrdiť“ žiadne kultúrne európske mesto.

Bratislava si za exprimátora Ďurkovského zničila najkrajšiu časť promenády masívnym betónovým múrom. Stratila tým prirodzený kontakt s fenoménom rieky a zničila dôležitý verejný priestor. Je smiešne a zároveň smutné, ako teraz ľudia sedia na lavičkách a namiesto na rieku hľadia na betónový múr(foto1). Vymýšľajú sa preto rôzne bizarné lavičky, nadstavce a pod., aby sa verejnosti umožnil pohľad na Dunaj. Pritom by bolo stačilo, keby projektanti dali navrhované riešenia pripomienkovať odbornej aj laickej verejnosti. Riešenia by sa našli minimálne tak, ako pri Eurovei. 

 

Zdá sa, že niektorí riešitelia – architekti, projektanti, investori aj zodpovední úradnici – nemajú žiaden vzťah k histórii a kultúrnosti. Najjednoduchšie a zrejme pre nich finančne najatraktívnejšie je zbúrať historický mramorový múrik a naliať tony betónu.

 Promenádu lemuje od Nového mosta až po most Lafranconi krásna kamenná balustráda, ktorá elegantne dotvára priestor medzi Dunajom a stromoradím. Travertínový múrik skoro 60 rokov kultivuje vzťah niekoľkých generácií Bratislavčanov k nábrežnej promenáde. Nesie znaky dobrej architektúry, znamenitej kamenárskej práce a fortieľu a v neposlednom rade umožňuje ľuďom prirodzenejší kontakt s Dunajom. Múrik vznikol v súťaži architektov, ktorí sa „vyhrali“ s každým detailom(viď článok ARCH 03/09). Má v sebe niečo krásne, čo evokuje Jadran a také miesta ako Dubrovník alebo Šibenik so svojou kamennou architektúrou (foto 2).

River Park sa so sebe vlastnou aroganciou zahryzol aj do tohto verejného priestoru. Zlá architektúra zrejme neznesie vedľa seba niečo pekné a kultivované, a preto ničí všetko vôkol seba. Takto bohužiaľ skončila aj travertínová balustráda pozdĺž celého River Parku. Vznikol nový, nevkusný betónový masív s podivuhodnou „čiapkou“ liateho formovaného betónu (foto 3). To, čo bolo predtým vzdušné, jemné na pohľad i dotyk, veľmi prírodné a prirodzené, je nahradené fádnym šedým monolitom, ktorý nenesie požadované známky elegancie či krásy.

Verejný priestor nábrežnej promenády sa má revitalizovať za financie z predaja pozemkov pod PKO. Je nepochopiteľné, že takáto dôležitá vec sa opäť nepredkladá verejnosti, nie je predmetom diskusie a nerešpektuje požiadavky občanov. Ako sa napĺňajú deklarácie primátora o participácii verejnosti, o tom, že dôležité investičné projekty budú predmetom verejnej diskusie?

Ako je možné, že hoci v súčasnosti prebieha obstarávanie územného plánu zóny PKO, ide sa (bez verejnej diskusie) meniť jej najdôležitejšia verejná plocha – nábrežná promenáda? Aké zámery sleduje útvar hlavnej architektky, keď sa schvaľujú takéto projekty? Vyjadrovali sa k týmto zámerom príslušní úradníci, pamiatkari a iné relevantné skupiny odbornej verejnosti?

V Bratislave je už pravidlom, že kde sa v budúcnosti chce realizovať developer, tam sa nechá pozemok či budova pomaly chátrať. Takto mesto nechalo spustnúť verejný priestor nábrežnej promenády. Najprv sa prestalo starať o osvetlenie, následne v tme mohli vystrájať vandali, ktorí sústavne poškodzovali mramorový múr a zábradlie. Je zrejmé, že v dnešnom stave potrebuje tento priestor obnovu. Je však nepochopiteľné, prečo opäť musí začať totálnym búraním?      

   

Občianska iniciatíva BAO preto žiada odpoveď na otázky:

 - Kto a prečo, na základe akých argumentov rozhodol o likvidácii pôvodnej kamennej balustrády?

- Kedy magistrát zorganizuje verejnú diskusiu, kde predloží víziu promenády, návrh na obnovu a vypočuje si názory a pripomienky občanov?

- Kedy sa začne verejná participácia na územnom pláne zóny PKO a začnú sa plánovať všetky súvislosti v takomto vzácnom území?

- Kedy sa budú môcť občania aktívne zapojiť do tvorby verejných priestorov?

- Aké stanovisko zaujal, alebo či sa vôbec k likvidácii kamennej balustrády vyjadroval Krajský pamiatkový úrad?

 

Vyzývame primátora Milana Ftáčnika a hlavnú architektku Ingrid Konrad, aby vysvetlili, prečo samospráva nechráni dôležité súčasti historických štruktúr mesta, nedáva systematicky možnosť občanom aktívne pristupovať k tvorbe verejných priestorov a dopredu nezisťuje ich potreby a požiadavky.

 

 

Prílohy:

1.      Dunajská promenáda - článok H. Moravčíkovej a P. Andrášiho, ARCH 03/09

2.      Fotografie súčasného a historického múrika.

3.      OUŽP - oznámenie o zmene navrhovanej činnosti „Úprava Dunajskej promenády, úsek River Park – Lafranconi, Bratislava“, z 23. 1. 2013

 

Ďalšie informácie:                Iniciatíva Bratislava otvorene

Katarína Šimončičová – 0902 112 417, mvszopk@internet.sk

Jakub Ďurindajakub.durinda@centrum.sk

Matej Vagač – matej.vagac@gmail.com

Ľubica Trubíniová – 0905 271 888, trubiniova@oad.sk

Soňa Párnická – sona.parnicka@gmail.com

 

Článok prevzatý z tlačového vyhlásenia BAO.



Autor: Petrzalcan | 05.02.2013 | zobrazené: 3009 x |


Podobné články

• Mrazivo a veterno tento týždeň (07.01.2024)
• Sviatok všetkých svätých a Dušičky sú tu (31.10.2023)
• Vrecká na bioodpad v Petržalke (26.08.2023)
• Pred 104 rokmi sa Petržalka stala súčasťou Československa (16.08.2023)
• Zlé správy po voľbách (20.02.2023)

Komentáre