Po chrípkach a prechladnutach často dlhší čas pretrváva kašeľ. No ak trvá viac ako 6 týždňov, je nutné navštáíviť obvodného lekára. Príčin môže byť viac, Infekcie chlamýciami, mycoplazmami, helikobakterom, ale aj novovzniknutá alergia. No môže to byť aj čierny kašeľ.
Podľa hlásení Úradu verejného zdravotníctva počty chorých na čierny kašeľ stúpajú. Najmä medzi dospelými, nakoľko deti sú očkované. Kým v pred 6 rokmi bolo celoročne zachytených okolo 20 prípadov, minulý rok to bolo už 950 ochorení.
Od začiatku roku v Bratislavskom kraji bolo zaevidovaných 360 prípadov ( 3 mesiace). Jedinou prevenciou je očkovanie. Pred 50 rokmi, kým sa nezaviedlo plošné očkovanie, zomieralo ročne okolo 100 ľudí na Slovensku v dôsledku infekcie čiernym kašľom.
Očkujú sa deti od 2. mesiacov( 3 dávky), preočkovanie sa robí v 6. roku a v roku 2010 sa zaviedlo aj povinné preočkovanie detí vo veku 13 rokov.
Očkovanie dospelých nie je povinné, preto ho mnohí ignorujú. Očkovanie vykonávajú obvodní lekári, vakcína je iba čiastočne hradená poisťovňami.
Priebeh ochorenia pripomína na začiatku prechladnutie. Pretrváva však kašeľ. Typický je záchvatovitý, silný, dusivý kašeľ, môže byť až s dávením. Liečba je antibiotická, makrolidmi, v prípade ťažších stavov je možná aj hospitalizácia.
Foto: pôvodca čierneho kašľa pod mikroskopom