Vedenie Bratislavy vidí ako jeden z najväčších problémov Bratislavy nedostatok nájomného bývania. Preto mesto začalo s hľadaním lokalít, ktoré by boli vhodné pre návrh zadania urbanistickej štúdie. Ide o lokality v Ružinove, Rači, Dúbravke a Petržalke. Návrh mohla pripomienkovať verejnosť do konca januára.
V lokalite Šustekova a Sosnova zozbierala poslankyňa Iveta Plšeková s obyvateľmi viac ako 570 podpisov proti zaradeniu tejto lokality do štúdie.
V tejto súvislosti sme sa opýtali nie len jej, ale aj iných poslancov miestneho zastupiteľstva nasledovné otázky:
1.Nemala by sa k tejto téme vyjadriť aj Petržalka a to poslanci formou uznesenia na miestnom zastupiteľstve?
2.Súhlasíte s výberom lokalít?
MUDr. Iveta Plšeková (kandidovala za Mladá Petržalka a nezávislí):
„ Výstavba nájomných bytov je jedna z najdôležitejších úloh samosprávy. Je však dlhodobo problém s výberom pozemkov, kde ich stavať. Najlepšie pozemky v minulosti mesto rozpredalo. Lokality Šustekova a Sosnova sú absolútne nevyhovujúce, prehustené. Preto sme vyzbierali viac ako 570 podpisov k hromadnej pripomienke proti výstavbe v tejto zóne. Lokalita Viedenská cesta je podľa mňa v ochrannom pásme vodných zdrojov, takže by malo mesto zvážiť jej zaradenie. Muchovo námestie je podľa mňa vhodné. Miesto budov Metra a.s. by mohli vzniknúť bytové domy. A Petržalka by sa mala k tejto téme rozhodne vyjadriť na zastupiteľstve uznesením.“
„Myslím, že Petržalka sa má vyjadriť a nesúhlasím s lokalitami,“ odpovedala stručne na naše otázky poslankyňa Ing. Gabriela Fulová (kandidovala za Sloboda a Solidarita, NOVA, Kresťanskodemokratické hnutie, Občianska konzervatívna strana a SME RODINA– Boris Kollár).
„Nájomné bývanie potrebuje Bratislava (a Petržalka) ako soľ a oceňujem úsilie hlavného mesta komplexne sa venovať celému problému.
Pokiaľ ide o lokality za Petržalku, optimálne sú najmä Bratská a Muchovo námestie. Za problematické považujem Šustekovu a Sosnovu kvôli dopravnej situácií, a Viedenskú cestu kvôli druhému stupňu ochrany vodných zdrojov. Ide však zatiaľ len o zámer štúdie, takže môžeme ako poslanci prijať stanovisko ako signál pre verejnosť,“ napísal nám poslanec Mgr. Juraj Kríž (kandidoval za Mladá Petržalka a nezávislí).
Najobšírnejší bol v odpovediach Ing.arch.Drahan Petrovič (PROGRESÍVNE SLOVENSKO, SPOLU – občianska demokracia)
„Pri prerokovaní urbanistickej štúdie sa nevyžadujú uznesenia jednotlivých miestnych zastupiteľstiev. Je potrebné len vyjadrenie mestskej časti, ktorá je v procese dotknutým orgánom. Jej štatutárom je starosta Hrčka. Ten si, aj na základe výstupov z poslaneckých komisií a miestnej rady, na túto tému vytvorí názor a ten hlavnému mestu odkomunikuje. Súhlas so štúdiou ale NEZNAMENÁ automaticky súhlas s jednotlivými lokalitami a už vôbec nie to, že sa tam bude povedzme o rok stavať. Je to je len súhlas so začatím dlhého verejného procesu, na konci ktorého budú Zmeny a doplnky územného plánu. Tieto budú schvaľované v mestskom zastupiteľstve. Verejnosť sa v priebehu tohto procesu bude mat možnosť so všetkými lokalitami podrobne oboznámiť a do tohto procesu aj zapojiť. My len dávame tomuto procesu zelenú, aby sa nestalo to že sa nejaká lokalita už teraz, bez hlbšieho poznania a diskusie, z balíka vyradí len na základe pocitov a emócií.
Áno súhlasím. A malo by ich byť ďaleko viac. Budovanie nájomných bytov by mala byť jedna zo základných úloh mesta a Bratislava ich akútne potrebuje. Verím že v rámci ďalších krokov obstarávania spomenutých zmien a doplnkov územného plánu vznikne priestor na vysvetľovanie a následnú diskusiu tejto témy zo strany hlavného mesta a odborníkov z tejto oblasti.“
Poslanec Mgr. Tomáš Palkovič (PROGRESÍVNE SLOVENSKO, SPOLU – občianska demokracia ) sa nám odmietol vyjadriť.
Ďakujeme všetkým poslancom, ktorí nám odpovedali.
Redakcia Petržalčana