Archív mesta Bratislavy je inštitúcia so stáročnou históriou a tradíciou. Jej počiatky siahajú až do 13. storočia, do čias, keď sa ešte len formovala mestská organizácia a spolu s ňou aj mestská kancelária. Mesto a jeho archív, archív a jeho mesto, jeden bez druhého nemôže existovať, veď archív od počiatku chránil mestské privilégia, ktoré dokladajú jeho právne postavenie, a mesto zase muselo archív finančne a organizačne zastrešovať.
Dnes je úloha archívu nielen v uchovávaní a sprístupňovaní histórie mesta, ale aj v predkladaní dokumentov potrebných k rôznym majetkovoprávnym konaniam jeho obyvateľov. Stáročia sídlil v budove Starej radnice na Hlavnom námestí, od jari roku 2009 má svoje prechodné pôsobisko v budove bývalej materskej školy v Petržalke na Markovej 1.
Archívnictvo je dnes odborom s medzinárodným zastrešením pod organizáciou International Council on Archives. Dňa 9. júna archivári na celom svete slávia Medzinárodný deň archívov, a rovnako tak aj archívy na Slovensku prevažne v júnových termínoch otvárajú svoje brány záujemcom o históriu a archívnictvo. Aj Archív mesta Bratislavy, taktiež v súvislosti s Bratislavskými korunovačnými dňami, v dňoch 22. a 23. júna, pootvoril svoje brány a pozval všetkých ľudí nazrieť do vzácnych dokumentov. A nielen do nich.
Vedeckí pracovníci archívu si pre návštevníkov pripravili sériu prednášok „Jedlo a pitie v prameňoch“, ktoré boli sprevádzané výstavou s rovnomenným názvom. Spomedzi dokumentov z obdobia od stredoveku až po 20. storočie si tak návštevníci mohli obzrieť výučné listy pekárskeho či pivovarníckeho cechu, erbovú listinu člena rodiny renomovaných výrobcov šumivých vín Franza Huberta, výnimočnú mapu mestského vodovodu z roku 1807, fotografie tovární ako pivovar Stein či výrobňa cukroviniek Stollwerck (neskôr Figaro), reklamné plagáty či vrecúška na balenie potravín miestneho koloniálu a mnohé ďalšie. Veľký obdiv vzbudzovala aj obrovská takmer 700-stranová pozemková kniha vo vzácnej koženej väzbe z roku 1439, či pozlátené puzdrá chrániace pečate listín. V rámci prednášok bol vyzdvihnutý najmä význam vinohradníctva a vinárstva, ktoré bolo kedysi pre naše mesto jedným z najdôležitejších hospodárskych artiklov, alebo o stravovaní a varení v meštianskych domácnostiach.
Deťom, ale aj dospelým, program príjemne spestrilo pečatenie voskom, no najmä možnosť zastrieľať si z luku. Na podporu nám prišli sympatickí členovia skupiny historickej lukostreľby Dvor Anjou, ktorí aspoň nachvíľu svojimi stanmi, výzbrojou a oblečením navodili na našom škôlkarskom dvore atmosféru minulosti.
Náš archív počas piatku a soboty navštívilo množstvo zvedavých ľudí z celej Bratislavy ale aj z blízkeho okolia, či náhodne okoloidúcich a naokolo bývajúcich, ktorí nás zazreli z okna. Záujem všetkých nás príjemne potešil a tešíme sa na podobné podujatie opäť o rok!
Mgr. Tina Hrivňáková a Mgr. Štefan Hrivňák
Archív mesta Bratislavy
foto: z FB stránky Archivu mesta Bratislavy