Založené bolo už v roku 1828 na petržalskom brehu Dunaja, v blízkosti historického verejného parku.
V prvých rokoch slúžilo ako letné divadlo – nekrytý amfiteáter, odtiaľ názov Aréna.
V roku 1898 na jej mieste postavili novú divadelnú budovu, ktorej vzhľad ostal odvtedy až do dnešnej doby takmer nezmenený.
Od vzniku divadla až do konca druhej svetovej vojny účinkovalo v Aréne množstvo Maďarských, rakúskych a nemeckých divadelných spoločností. Jedným z nich bolo i dnes populárne viedenské divadlo divadlo Theater an der Wien, ktoré tu pravidelne hrávalo od roku 1921.
Nezabudnuteľné však boli vystúpenia, v Európe v tom čase veľmi populárneho Eduarda Klischinga. Bol to prvý mím a komik kráľovských divadiel v Paríži a Londýne.
S Divadlom Aréna sú spojené i umelecké začiatky ďalšej divadelnej osobnosti - Maxa Reinhardta - divadelného režiséra a mága javiska, ktorý v tom čase ešte ako mladý herec hrával v Divadle Aréna niekoľko sezón. Divákov i divadelných odborníkov nadchol mnohými úlohami, napr. ako Franz Moore v Schillerových Zbojníkoch.
Po druhej svetovej vojne, keď bola Petržalke opäť pripojená k Bratislave, stal sa z divadla Aréna sklad pre televíziu.
Až v roku 1992 prišiel mím Milan Sládek s myšlienkou a založil organizáciu Divadlo Aréna. Zriadil v Aréne Medzinárodný inštitút pre pohybové divadlo a v roku 1995 sa začala rekonštrukcia budovy. Prvou premiérou v obnovených historických priestoroch, rozšírených o prístavbu v historizujúcom štýle, bol Grand Pierot v roku 1997.. Neskôr na repertoár pribudli pantomimické predstavenia Kráľ Ubu, Figarova svadba, Labyrint 2000, Carmen, Opera za tri groše, detské predstavenie O divnej čiapke a ďalšie. V rokoch 1996-2002 sa v Aréne každoročne konal i medzinárodný festival pantomímy Kaukliar.
Divadlo Aréna patrí do zriadovateľskej pôsobnosti Bratislavského samosprávneho kraja a od roku 2003 je jeho riaditeľom populárny herec Juraj Kukura, ktorý so sebou priniesol novú koncepciu agentúrneho polyžánrového divadla, so zámerom využiť divadelné priestory v maximálne možnej miere aj pre ostatné druhy umenia.
V marci 2005 Divadlo Aréna odpremiérovalo vlastnú hru Tiso, ktorá zožala obrovský ohlas publika, ale aj kritiky a získala niekoľko nominácií a ocenení.
Divadlo Aréna hosťovalo muzikál Johanka z Arku, koprodukovalo pôvodný slovenský muzikál Hriešny tanec na námet kultového filmu Dirty Dancing v celosvetovej premiére a vo vlastnej produkcii v licencii na 50 predstavení odpremiérovalo muzikál The Rocky Horror Show..
V Divadle Aréna sa koná každoročne v máji festival súčasného tanca Bratislava v pohybe. Divadlo Aréna v rôznej forme zastrešilo i autorské tanečné projekty
Každoročne Divadlo Aréna organizovalo komponované polymúzické celovečerné programy v réžii Jozefa Bednárika – Židovská noc (2003), Rakúska noc (2004), Nemecká noc (2005), Švajčiarska noc (2007) a Talianska noc (2008). Počas jedinej noci majú návštevníci možnosť spoznať kultúru, tradície, zvyky, jazyk i gastronomické špeciality národov, ktoré sú nám civilizačne blízke a kultúrne sú odlišné.
Divadlo Aréna je známe aj deťom a školákom. Koná sa v ňom obľúbená detská univerzita počas letných mesiacov.
Myšlienka detskej univerzity vznikla v roku 2003 na pôde Divadla Aréna. Inšpirovaná bola existenciou detských univerzít v Európe a na celom svete, ktoré fungujú ako podpora vzdelávania mladých talentovaných žiakov. Ďalším dôvodom bola snaha využiť priestory a kapacitu Divadla Aréna počas divadelných prázdnin a doplniť ponuku letných podujatí pre deti a mládež zmysluplnou vzdelávacou a kultúrou aktivitu.
Jedinečnosť prvej detskej univerzity na Slovensku je v tom, že na rozdiel od ostatných detských univerzít v Európe, ktorú sú realizované ako vedľajšia aktivita univerzít, tá v Bratislave vznikla na pôde divadla a jej programová náplň je organizovaná Divadlom Aréna. Detská Univerzita Komenského je súčasťou európskej siete detských univerzít EUCU.NET, v rámci ktorej participovala na vzniku prvého metodického materiálu o detských univerzitách - Bielej knihy EUCU.NET.
Detská univerzita Komenského sa koná v mesiacoch júl a august a jej hlavný program tvoria prednášky vysokoškolských pedagógov (profesorov a docentov) v týždennom intervale. Spolu počas Detskej Univerzity odznie cca 8-9 prednášok. Prednášateľmi sú pedagógovia Univerzity Komenského a iných slovenských vysokých škôl. V každom ročníku sa koná minimálne jedna prednáška od renomovaného zahraničného akademika. Počas existencie projektu v Bratislave prednášali pedagógovia z Vancouveru, Oxfordu, Zürichu, Berkeley, Viedne, Basileja a Prahy.
Cyklus prednášok otvára rektor UK a riaditeľ Divadla Aréna na slávnostnej imatrikulácii v Aule UK v Bratislave, na ktorej študenti dostanú vlastný index a pri hymne detskej univerzity zložia svoj študentský sľub. Záverečná prednáška spojená so slávnostnou promóciou sa koná za prítomnosti rodičov, hostí a médií taktiež v Aule UK.
Zdroj: Divadlo Aréna