Leto je čas dostatku vitamínov v podobe čerstvého ovocia a zeleniny. Leto je ale aj čas, kedy si naše babičky chystali rôzne medicíny na horšie časy. Lekárne neboli a ak boli, tak si ich obyčajný človek nemohol dovoliť. A prírodná medicína, resp. liečiteľstvo mali medzi obyvateľmi veľkú popularitu. Dnes mnohým domácim receptom aj veda dáva za pravdu.
Preto sme pre vás pripravili niekoľko receptov na domáce medicíny.
S príchodom chladnejších jesenných dní prídu aj nádchy, kašeľ a prechladnutia. Máme tu recept na dobrý domáci sirup proti kašľu. Budeme potrebovať mladé smrekové výhonky ( zelené končeky) v dĺžke asi 5 cm. K tomu cukor, najlepšie trstinový a bio citróny.
Výhonky dobre umyjeme, necháme odkvapkať. Naplníme veľkú 5litrovú fľašu tak, že vložíme vrstvu výhonkov asi 5 cm vysokú, presypeme trstinovým cukrom, položíme 2 kolieska citrónu a opakujeme, kým nie je fľaša plná. Jemne pritlačíme, fľašu previažeme celofánom a postavíme na okno na slnečné miesto. Necháme stáť 2-3 týždne. Začne sa tvoriť hustá šťava, ktorú potom precedíme cez plátno, zlejeme do fliaš a uložíme na chladné miesto.
Užívame ako prevenciu i liečbu kašľa 1 lyžicu každé ráno alebo k ochucovaniu čaju či nápojov. Sirup má veľmi príjemnú chuť a ocenia ju aj deti.
V ľudovom liečiteľstve boli známe liečivé účinky mladých vetvičiek, šišiek, živice, ktoré obsahujú teropentíny. Tie rozpúšťajú hlieny, uvoľňujú dýchacie cesty a uľahčujú vykašliavanie, zmierňujú reumatizmus, tíšia bolesti končatín a svalov, rovnako ako šľachové zápaly. Mladé smrekové výhonky obsahujú veľké množstvo vitamínu C, ktorý odvádza z tela toxíny a posilňuje imunitu.