Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /data/b/3/b3b46c20-6a27-4615-8372-e7ac4390fcbf/petrzalcan.sk/web/connect.php on line 8
Dvory 5 a 6 s novými pravidlami parkovania
Dnes je: štvrtok 25.07.2024 | Sviatok má: | Zajtra má sviatok: kontakt@petrzalcan.sk
head
Dnes zamračené s dažďom

Dvory 5 a 6 s novými pravidlami parkovania

Od piatka 9. septembra platia v petržalských miestnych štvrtiach Dvory 5 a 6 nové pravidlá parkovania. V rámci Petržalského parkovacieho systému (PPS) Mestská časť Bratislava-Petržalka túto oblasť zaregulovala dopravným značením “parkovacia zóna“. To znamená, že všetky vozidlá musia po novom parkovať výhradne na modro vyznačených boxoch. Parkovanie mimo nich je zakázané a môže byť pokutované cez inštitút objektívnej zodpovednosti.

Mestská časť spustila v novembri 2019 svoj pilotný parkovací systém v duchu “Byť Petržalčanom sa oplatí“ s cieľom zvýhodniť obyvateľov s trvalým pobytom v Petržalke.

V praxi to funguje tak, že majitelia vozidiel, ktorí spĺňajú dve základné podmienky – majú trvalý pobyt v mestskej časti a zaregistrované vozidlo cez registračný systém alebo mobilnú aplikáciu URBI Parkovanie – parkujú v rámci celej Petržalky (s výnimkou miestnej časti Dvory 4) na zaregulovaných parkoviskách s týmto vozidlom úplne zdarma 24 hodín, sedem dní v týždni.

Pre nerezidentov a návštevníkov Petržalky platia iné pravidlá. Na zaregulovaných, teda modro vyznačených parkovacích boxoch, môžu parkovať zdarma cez deň a víkendy, t. j. v pondelok až štvrtok od 07:00 do 18:00 a v piatok od 07:00 do nedele 18:00. Podmienkou je použiť pri parkovaní spomínanú mobilnú aplikáciu URBI, pomocou ktorej sa nerezident alebo návštevník jednoducho prihlási na konkrétny box a pri odchode z parkoviska sa zas odhlási. Ďalšou možnosťou je požiadanie rezidenta o pridelenie návštevníckych hodín.

V Petržalke od 10. 1. 2022 funguje okrem spomínaného parkovacieho systému z dielne samosprávy aj celomestská parkovacia politika (PAAS) pod hlavičkou bratislavského magistrátu. Pravidlá celomestskej parkovacej politiky sa však v rámci Petržalky vzťahujú iba na miestnu časť Dvory 4, vo zvyšku Petržalky platia aj naďalej pravidlá petržalského parkovacieho systému.

Státie mimo boxu zakázané

Zavedením PAAS na Dvoroch 4 sa situácia s parkovaním síce zlepšila, o to viac sa však zhoršila v susedných miestnych častiach Dvory 5 a 6, kde sa presunuli vozidlá tých, ktorí nechcú alebo nemôžu z nejakého dôvodu parkovať na Dvoroch 4.

Aj to bol hlavný dôvod, prečo Petržalka aktuálne pristúpila k postupnému, takzvanému zazónovaniu jednotlivých lokalít, ktoré má zvýhodniť zaregistrovaných rezidentov.

Ako prvé prišli na rad petržalské Dvory 5 a 6, do ktorých spadajú lokality ulíc Bohrova, Gercenova, Kapicova, Lenardova, Nobelovo námestie, Pečnianska, Planckova, Röntgenova, Zadunajská cesta a Záporožská.

O tom, že ide o parkovaciu zónu informujú novo osadené dopravné značky s označením ZÓNA a takisto nové vodorovné pozdĺžne aj šikmé modré značenie.

„Táto novinka by mala napomôcť rezidentom so schválenými vozidlami v petržalskom parkovacom systéme, keďže iné vozidlá už nebudú môcť v našich nových modrých zónach mimo vyhradených časov parkovať vôbec,“ vysvetľuje pravidlá parkovacej zóny starosta Petržalky Ján Hrčka.

V praxi to znamená, že parkovanie v daných petržalských lokalitách je podľa vyhlášky cestného zákona možné už len vo vyznačených boxoch. Státie na chodníkoch bez príslušnej povoľovacej dopravnej značky a tiež parkovanie mimo vyznačených boxov popri cestách je zakázané a môže byť pokutované cez inštitút objektívnej zodpovednosti.

Na porušenie pravidiel parkovania v zaregulovanej zóne samospráva majiteľov vozidiel upozorňuje umiestnením zelených a oranžových letákov na vozidlá. Pri jednorazovom priestupku (zelený leták) ide len o upozornenie, pri viacnásobnom porušovaní (oranžový leták) bude majiteľovi vozidla doručená pokuta s odôvodnením.

Zazónovanie pomôže rezidentom

O tom, že sprísnený režim parkovania je viac než potrebný, samosprávu presviedčajú denné aj nočné terénne kontroly, ktoré preukazujú početné priestupky. Do nich spadajú najmä nezaregistrované vozidlá. Len za jednu noc ich kontrolóri napočítali v lokalite Dvorov 5 a 6 takmer 400.

Zóny majú pomôcť predovšetkýmnajmä rezidentom so zaregistrovanými vozidlami, ktorí na úkor nezodpovedných majiteľov vozidiel veľakrát nenájdu v blízkosti bydliska voľné miesto.

„Vzhľadom na to, že náš parkovací systém bol spustený v novembri 2019, čiže takmer pred tromi rokmi, verím, že to bol dostatok času pre všetkých na registráciu alebo možnosť sa zariadiť inak,“ konštatuje Hrčka a dodáva, že vytlačenie nerezidentov z obytných zón má výrazne pomôcť domácim s trvalým pobytom a registrovaným vozidlom.

„Na Dvoroch 5 a 6 evidujeme takmer 2400 parkovacích miest, čo znamená, že pre zaregistrovaných rezidentov by ich malo byť dostatok,“ uisťuje.

Ďalšie zóny prídu na rad čoskoro

Mestská časť avizuje aj ďalšie zóny parkovania. Tie by mali do konca septembra pribudnúť v časti Starej Petržalky (ulice Vranovská, Vilová a Krupinská), na Dvoroch 1 a 3 (ulice Andrusovova, Belinského, Fedinova, Hálova, Kolmá, Ondreja Štefanka, Prokofievova, Ševčenkova, Švabinského) a Lúky 6 (Starhradská, Tematínska).

Počas októbra sa plánuje zazónovať oblasť Dvory 2 (ulice Iljušinova, Jiráskova a Tupolevova) a Háje 1 (ulice Ambroseho, Bradáčova, Dudova, Hrobákova, Romanova, Rovniankova).

„Samozrejme, ak sa v niektorých oblastiach zavedením zóny parkovanie pre rezidentov zhorší, čo by podľa našich údajov malo nastať iba veľmi výnimočne, v danej oblasti systém vrátime do aktuálneho stavu,“ uzatvára šéf petržalskej samosprávy.

 

zdroj: mestská časťAutor: Petrzalcan | 17.09.2022 | zobrazené: 1335 x |


Podobné články

• Mrazivo a veterno tento týždeň (07.01.2024)
• Sviatok všetkých svätých a Dušičky sú tu (31.10.2023)
• Vrecká na bioodpad v Petržalke (26.08.2023)
• Pred 104 rokmi sa Petržalka stala súčasťou Československa (16.08.2023)
• Zlé správy po voľbách (20.02.2023)

Komentáre