Históriu Rusoviec začali písať už Rimania. 2.-4. storočí po Kr. sa tu nachádzala rímska Gerulata. Dnes je spomienkou na ňu expozícia. Predpokladá sa, že antické pamiatky je možné nájsť aj pod domami, a záhradami, ktoré už stoja. Výstavba po roku 1990 skomplikovala archeologický výskum.
Pôvodne samostatná obec Rusovce sa prvý raz spomína roku 1266 a mala prevažne poľnohospodársky charakter. V stredoveku sa sem prisťahovalo veľa Chorvátov, ako do blízkych Jaroviec.
Ku koncom 19. storočia boli všetci obyvatelia Nemci , ale možno išlo o ponemčených Chorvátov.
Až v roku 1947 boli Rusovce pripojené k Česko-Slovensku a roku 1972 k mestu Bratislava.
Rusovce sú známe početným výskytom historických pamiatok. Najvýznamnejšou historickou pamiatkou Rusoviec je kaštieľ, prestavaný v 2. polovici 19. storočia v tzv. windsorskomslohu, s anglickýmparkom. V súčasnosti je dlhšiu dobu pre verejnosť neprístupný. Mnoho krát verejnosti predstavované zámery na rekonštrukciu kaštieľa pre prezidenta, či vládu ostali len v rovine úvah.
Z pamiatok sakrálnej architektúry k nim patria rímskokatolícky kostol sv.Márie Magdalény z roku 1662, sv.Víta zo 17.storočia a evanjelickýkostol zo začiatku 19.storočia.
Okrem týchto pamiatok sa v Rusovciach nachádza niekoľko pamiatok drobnej architektúry:
- stĺp Najsvätejšej Trojice z roku 1748,
- morový stĺp pred kostolom sv. Márie Magdalény z roku 1719
- mauzóleum Laury Henckelovej, manželky predposledného majiteľa rusovského panstva Huga Henckela von Donnersmarck, postavené v roku 1884 v neogotickom slohu (pôvodne stálo oproti kostolu sv. Víta, od roku 1908 tvorí dominantu miestneho cintorína)
- stĺp Piety z roku 1742 ako i niekoľko krížov.