Dnes je: štvrtok 29.09.2022 | Sviatok má: | Zajtra má sviatok: kontakt@petrzalcan.sk
head
Dnes je Medzinárodný deň za právo vedieť

Jedzte melón, potešíte svoje telo

Naše telo často vie samo čo potrebuje. Preto nás v zime ani nenapadne jesť melón a naopak v zime nám chutia pečené gaštany, ktoré by sme si v lete asi nevychutnali.

Červený melón je práve tá zelenina, ktorá nám v lete priam zázračne chutí a jedli by sme ho aj každý deň. Hovoríme áno. Kľudne si ho doprajte každý deň. Urobíte svojmu telo veľmi dobre. Pritom vôbec nepriberiete, lebo červený melón má v 100gr len 29 kalórií. Obsahuje cca 90% vody a preto je ľahko stráviteľný a zároveň dodáva energiu pre metabolizmus a trávenie priebežne. Okrem vody obsahuje menšie množstvo  vitamínu B a C, sacharidy, bielkoviny, vlákninu, vápnik, sodík, horčík, železo, antioxidanty, kyseliny, flavonoidy a vlákninu.

Okrem výbornej chuti má však aj veľké množstvo blahodárnych účinkov na naše telo.  Medzi jeho najznámejšie účinky patria veci ako zníženie krvného tlaku, zmierňovanie opuchov či odstraňovanie kožných hubovitých infekcií.

 

V lete nám dobre urobí sprcha a pre našu pokožku je červený melón niečo podobné. Ak trpíte suchšou pokožkou, alebo menej pijete, vaša si melón doslova vychutná. Šťavnaté letné ovocie a zelenina obsahujú v sebe zložky, ktoré dodajú pleti hydratáciu a vracajú jej stratenú pevnosť.

V 180 gramoch melóna na desiatu sa nachádza 20 % dennej potreby vitamínu C, ktorý pomáha budovať a udržiavať kolagén v koži. Okrem toho obsahuje aj beta-karotén, ktorý pomáha proti poškodeniu pleti pred slnečnými lúčmi.

 

Ďalší účinok červeného melóna je na naše cievy. Najmä keď je dobre vyzretý a sladký. Dôvodom je ochrana ciev a zníženie rizika cievnej mozgovej príhody o takmer 20 %. Istá štúdia totiž ukázala, že ľudia s najvyššou hladinou lykopénu majú nižšiu pravdepodobnosť dostať mŕtvicu. Práve mocný antioxidant lykopén obsahuje červená dužina melóna skutočne v hojnom množstve.  

 

Účinky lypokénu sú však širokospektrálnejšie. Posilňuje imunitný systém, dokáže zahnať nachladnutie a niektoré výskumy dokázali, že pomáha ničiť nádorové bunky.  Melón jednoducho čistí ľudský organizmus a zbavuje ho voľných radikálov, ktoré môžu v tele urobiť šarapatu. Výhodou je, že melón v chladničke vydrží po dobu siedmich dní, čím sa síce mierne znižuje výskyt lypokénu, no môžete ho konzumovať každý deň a dlhodobo.

 

 

 Autor: Petrzalcan | 16.07.2019 | zobrazené: 1329 x |


Podobné články

• Všeobecná zdravotná poisťovňa v Petržalke na novom mieste (27.09.2022)
• Sezóna kliešťov je tu (05.06.2022)
• Prihlásenie sa na očkovanie je ľahké (05.12.2021)
• Ako zvýšiť zlepšiť svoju imunitu (27.08.2021)
• V očkovacích centrách Bratislavského kraja očkujú v maximálnej miere (10.05.2021)

Komentáre

FOTOGALÉRIA

Chorvátske rameno
Dovolenkový

ANKETA

Zúčastníte sa októbrových komunálnych volieb?

Áno, budem voliť tých čo sú teraz
(26)

Áno, budem voliť zmenu
(16)

Ešte nie som rozhodnutý
(15)

Nie, volieb sa nezúčastním
(13)


spolu 70 hlasov
/