Dnes je: sobota 30.09.2023 | Sviatok má: | Zajtra má sviatok: kontakt@petrzalcan.sk
head
Dnes je Svetový deň srdca

Jedzte melón, potešíte svoje telo

Naše telo často vie samo čo potrebuje. Preto nás v zime ani nenapadne jesť melón a naopak v zime nám chutia pečené gaštany, ktoré by sme si v lete asi nevychutnali.

Červený melón je práve tá zelenina, ktorá nám v lete priam zázračne chutí a jedli by sme ho aj každý deň. Hovoríme áno. Kľudne si ho doprajte každý deň. Urobíte svojmu telo veľmi dobre. Pritom vôbec nepriberiete, lebo červený melón má v 100gr len 29 kalórií. Obsahuje cca 90% vody a preto je ľahko stráviteľný a zároveň dodáva energiu pre metabolizmus a trávenie priebežne. Okrem vody obsahuje menšie množstvo  vitamínu B a C, sacharidy, bielkoviny, vlákninu, vápnik, sodík, horčík, železo, antioxidanty, kyseliny, flavonoidy a vlákninu.

Okrem výbornej chuti má však aj veľké množstvo blahodárnych účinkov na naše telo.  Medzi jeho najznámejšie účinky patria veci ako zníženie krvného tlaku, zmierňovanie opuchov či odstraňovanie kožných hubovitých infekcií.

 

V lete nám dobre urobí sprcha a pre našu pokožku je červený melón niečo podobné. Ak trpíte suchšou pokožkou, alebo menej pijete, vaša si melón doslova vychutná. Šťavnaté letné ovocie a zelenina obsahujú v sebe zložky, ktoré dodajú pleti hydratáciu a vracajú jej stratenú pevnosť.

V 180 gramoch melóna na desiatu sa nachádza 20 % dennej potreby vitamínu C, ktorý pomáha budovať a udržiavať kolagén v koži. Okrem toho obsahuje aj beta-karotén, ktorý pomáha proti poškodeniu pleti pred slnečnými lúčmi.

 

Ďalší účinok červeného melóna je na naše cievy. Najmä keď je dobre vyzretý a sladký. Dôvodom je ochrana ciev a zníženie rizika cievnej mozgovej príhody o takmer 20 %. Istá štúdia totiž ukázala, že ľudia s najvyššou hladinou lykopénu majú nižšiu pravdepodobnosť dostať mŕtvicu. Práve mocný antioxidant lykopén obsahuje červená dužina melóna skutočne v hojnom množstve.  

 

Účinky lypokénu sú však širokospektrálnejšie. Posilňuje imunitný systém, dokáže zahnať nachladnutie a niektoré výskumy dokázali, že pomáha ničiť nádorové bunky.  Melón jednoducho čistí ľudský organizmus a zbavuje ho voľných radikálov, ktoré môžu v tele urobiť šarapatu. Výhodou je, že melón v chladničke vydrží po dobu siedmich dní, čím sa síce mierne znižuje výskyt lypokénu, no môžete ho konzumovať každý deň a dlhodobo.

 

 

 Autor: Petrzalcan | 16.07.2019 | zobrazené: 1616 x |


Podobné články

• Ako na močové infekcie (13.06.2023)
• Darujte krv (20.05.2023)
• Preventívne prehliadky zachraňujú životy. (28.04.2023)
• Sedavý život = cesta k zdravotným problémom (09.12.2022)
• Samovyšetrenie prsníkov je veľmi dôležité (17.10.2022)

Komentáre