Dnes je: utorok 30.11.2021 | Sviatok má: | Zajtra má sviatok: kontakt@petrzalcan.sk
head
Dnes je Medzinárodný deň rómskeho jazyka

Kedy bude v Petržalke a na Slovensku ako vo Švajčiarsku?

Istý nemenovaný politik pred dvadsiatimi rokmi sľuboval, že keď bude zvolený a jeho strana bude v parlamente a vo vláde, na Slovensku bude ako vo Švajčiarsku. Aj na bilbordoch mal fotografiu švajčiarskej krajiny. Dnes už tento politik nie je v politike a Slovensko v porovnaní so Švajčiarskom stále veľmi zaostáva vo všetkých ekonomických aj neekonomických ukazovateľoch. Za dvadsať rokov našej samostatnosti sa v parlamente a vo vláde vystriedalo mnoho iných politikov, ktorí síce nesľubovali až také ideály, ale ani im sa nepodarilo Slovensko k Švajčiarsku čo i len priblížiť.

 

Pred ôsmimi rokmi som mal možnosť navštíviť Švajčiarsko a dostať sa do rodiny, v ktorej sme otvorene diskutovali o rôznych témach. Medzi iným som sa opýtal domáceho pána: „Čo máme na Slovensku robiť, aby na Slovensku bolo ako vo Švajčiarsku?“ Domáci pán sa zamyslel a povedal: „Ani u nás vo Švajčiarsku nebolo vždy to, čo máme dnes. To čo máme, neprišlo naraz. Bol to vývoj, ktorý trval desaťročia.“

 

Napadá ma pritom myšlienka, že ten dlhodobý vývoj nie je (a ani nemôže byť) len na politikoch a ekonómoch, ale je aj na nás občanoch. Otázne však je, koľko občanov Slovenska vôbec chce, aby naša krajina bola ako Švajčiarsko? A ako a kde by bolo dobré začať?

 

V uplynulom roku som dostal náhodný e-mail, ktorý ma zaujal. Mal nadpis: „Švajčiarske cnosti a vlastnosti.“ Citujem: „1. Extrémna presnosť, dodržanie času 2. Spoľahlivosť v práci a v súkromí 3. Dôvera - najvyšší kapitál v súkromnom i pracovnom prostredí 4. Nápaditosť, iniciatíva 5. Húževnatosť 6. Zodpovednosť v práci a súkromnom živote 7. Svedomitá pracovitosť 8. Zmysel pre kvalitu 9. Zmysel pre čistotu a poriadok 10. Byť ochotný pre kompromis, ak moje argumenty nestačia 11. Konzervatizmus a opatrnosť k novému 12. Sociálna zodpovednosť, pomoc druhým 13. Charakter a správanie 14. Vyhýbať sa korupcii a pochybným úplatkom 15. Zmysel pre priamu demokraciu a jej obranu 16. Brániť svoje vydobyté hodnoty / politické, spoločenské i osobné/ 17. Šíriť a podporovať Švajčiarsku kultúru 18. Chrániť svoje životné prostredie a prostredie krajiny 19. Ochota pomáhať druhým, slabším 20. Akceptovanosť iných názorov 21. Niekedy i tvrdou a namáhavou cestou získať čo najviac vedomostí 22. Obhajovanie dobrých a overených skúseností 23. Byť skromným a príkladným aj pri výhodných materiálnych hodnotách 24. Neničiť, čo je vo Švajčiarsku vybudované 25. Nekradnúť, vrátiť vec, ak mi nepatrí 26. Nepoškodiť hodnoty iných 27. Silná národná identifikácia a obhajoba švajčiarskej štátnosti 28. Byť na to hrdý, že som švajčiarskym občanom 29. Dodržiavať švajčiarske zákony a podľa nich sa riadiť 30. Neurážať svoj štát a svoju krajinu vo svete 31. Náboženská tolerancia 32. Šporovlivosť bez hazardu 33. Plná akceptovateľnosť prírodných zákonov a ochrany prírody 34. Zodpovednosť za svoje zdravie a správanie 35. Poskytovanie priestoru na politické zmierenie konfliktov 36. Ukázať svetu, že aj malý národ vie byť úspešný.

 

Cnosti a vlastnosti súvisia s osobným charakterom každého jednotlivca, a teda najlepšie by bolo začať od seba. Potom učiť vlastné deti a vnukov, hovoriť o tom so známymi a priateľmi. Propagovať duševné hodnoty na školách všetkých stupňov, či písať o tom v novinách. Je to dlhá cesta, ale som presvedčený, že sa oplatí po nej ísť. Keď budeme mať ako občania v sebe spomenuté cnosti a vlastnosti, vtedy budeme na ceste k švajčiarskym ideálom a aj na Slovensku a v Petržalke možno pocítime zmeny... Čo si o tom myslíte?

 

 

 

S úctou

 

Ing. Jiří Rusnok

člen Petržalského okrášľovacieho spolku

bývalý miestny poslanec

 

 

 

 

 

 

 Autor: Petrzalcan | 07.01.2014 | zobrazené: 2286 x |


Podobné články

• Stihne mesto vybudovať druhú etapu električky? (10.10.2021)
• Po kom je pomenované Rudnayovo námestie? (13.09.2021)
• Program Dni Petržalky (10.09.2021)
• V Petržalke občania spisujú novú petíciu proti výstavbe supermarketu Kaufland (01.09.2021)
• Skutočná Sahara vám učarí na celý život (18.08.2021)

Komentáre

FOTOGALÉRIA

Chorvátske rameno

ANKETA

Stihne podľa vás mesto vybudovať 2.etapu električky do Petržalky?

Áno, určite
(67)

Skôr nie
(36)

Určite nie
(45)

Len čiastočne
(35)


spolu 183 hlasov
/