V stredu 9. novembra sa v bratislavskej Café Berlinka pri príležitosti 20. výročia založenia Národného Trustu n.o. na Slovensku a pod záštitou slovenského predsedníctva v Rade EÚ uskutoční medzinárodná konferencia s názvom „Komu patria pamiatky?“.
Spoluzodpovednosť za zachovanie kultúrneho a prírodného dedičstva pre budúce generácie popri samotných vlastníkoch pamiatok leží rovnako na štáte, územnej samospráve, ale aj na občanoch. Ochrana a zmysluplné využívanie kultúrneho dedičstva je deklarované ako verejný záujem.
Cieľom tejto konferencie je predstaviť efektívne modely spolupráce rôznych subjektov pri ochrane, obnove, využívaní, manažmente a prezentácii nášho spoločného kultúrneho a prírodného dedičstva a diskutovať o možnostiach ich uplatnenia v podmienkach Slovenska. Účastníci konferencie sa okrem iného zoznámia s úspešným modelom „Navždy, pre každého“ z dielne Britského Národného Trustu (jednej z najstarších MVO na svete založenej už v roku 1895!), ktorého princípy a filozofia inšpirovali vznik mnohých ďalších podobných organizácií vo svete vrátane Národného Trustu n.o. na Slovensku. Na konferencii vystúpia rečníci z Anglicka, Rakúska, Maďarska, Českej republiky a Slovenska.
Ako sa vyjadrila námestníčka primátora Bratislavy Iveta Plšeková: „Pamiatky sú kultúrno-historickým dedičstvom, ktoré patrí všetkým, napriek ich vlastníctvu. Úloha samospráv v ich ochrane i prezentácii bude čoraz naliehavejšia. Uvedomujúc si túto zodpovednosť, Bratislava sa začala zapájať v posledných dvoch rokoch do spolupráce so všetkými aktérmi doma i na medzinárodnej úrovni. Osobitné miesto v spolupráci patrí mimovládnej organizácii Národný Trust, ktorého potenciál je do budúcna veľkou nádejou aj pre Bratislavu.“
Množstvo obnovených pamiatok v posledných desaťročiach je povzbudivé. Počet poškodených, poškodzovaných a nevyužitých pamiatok je však stále vysoký. Ukazuje sa, že podporné a finančné nástroje štátu, ale aj EÚ, sú dostupné alebo v mnohom obmedzené alebo obmedzujúce, napriek relatívnemu dostatku finančných zdrojov v európskych krajinách. Finančné zabezpečenie obnovy pamiatok zo strany ich vlastníkov je síce rozhodujúce, ale mnohokrát tiež nepostačujúce, niekedy kvôli vysokým nákladom na ich obnovu či reštaurovanie, ale niekedy aj kvôli náročnosti a komplexnosti procesu obnovy a revitalizácie pamiatok rôzneho druhu.
Rozhodujúcimi prvkami dobrého prístupu je spolupráca, participácia a rozvoj partnerstiev rôzneho druhu pri revitalizácii pamiatkových a rôznych vzácnych lokalít, v neposlednom rade je dôležitá aj medzinárodná spolupráca a výmena poznatkov. Skúsenosť ukázala, že účasť dobrovoľníckych organizácií na obnove a ochrane mnohých pamiatkových objektov je nenahraditeľná. Ako úspešné sa ukázalo byť aj zapojenie nezamestnaných do obnovy a záchrany pamiatok.
Hlavným poslaním mimovládnej organizácie Národný Trust n.o. je v spolupráci s dobrovoľníkmi, priaznivcami a obyvateľmi chrániť kultúrne a prírodné dedičstvo na území našej krajiny a podporovať jeho obnovu, sprístupňovanie a udržateľné využívanie.
Národný Trust n.o. od svojho vzniku, okrem realizovania vlastných projektov, poskytuje poradenstvo aj praktickú pomoc. V roku 2017 Národný Trust n.o. vo svojich priestoroch v Rómerovom dome na Zámočníckej ulici č. 10 v Bratislave plánuje otvoriť Centrum pomoci vlastníkom (správcom) historických objektov a lokalít.
Hlavnými partnermi konferencie sú: Medzinárodná sieť Národných Trustov (INTO) so sídlom v Londýne, Ministerstvo kultúry SR, Hlavné mesto SR Bratislava, Obnova s.r.o. a Slovenská národná galéria.
Viac info aj program konferencie na :
http://www.bratislava.sk/VismoOnline_ActionScripts/File.ashx?id_org=700000&id_dokumenty=11052383