1.októbra 1900 slávnostne otvorili A Pozsony szabad királyi Városi Közkönyvtár - Mestskú knižnicu slobodného kráľovského mesta Bratislavy.
Sídlila v budove bývalého Stavovského snemu, čo je dnešná Univerzitná knižnica. Začínala s fondom 4 345 zväzkov. Jej prvým riaditeľom bol Dr. Emil Kumlik , ktorý vypracoval návrh na knižničný poriadok s 18 zásadnými bodmi záväzných pre správu a návštevníkov knižnice.
Do knižnice pribúdali knižné a časopisecké dary. Len za 3 mesiace, od októbra do decembra, pribudlo od priaznivcov knižnice do knižnice 1143 zväzkov. O novozriadenú knižnicu prejavoval živý záujem aj Ján Nepomuk Batka, mestský archivár, zanietený pracovník a organizátor na poli kultúry mesta Bratislavy. V prvých rokoch existencie jej pomáhal riešiť priestorové problémy.
Následne jej daroval vlastné súkromné zbierky. Napríklad v roku 1908 – 666 zväzkov, v roku 1910 – 817 zväzkov a v roku 1911 ďalších 1 741 zväzkov kníh a časopisov.
V roku 1904 sa knižnica presťahovala do Primaciálneho paláca. Úradné miestnosti boli v zadnom trakte na prvom poschodí, sklad kníh v troch miestnostiach v mezaníne.
V roku 1914, keď založili kráľovskú Alžbetínsku univerzitu, pripravovalo sa aj založenie univerzitnej knižnice. Z mestskej knižnice, ktorej fondy sa medzitým rozrástli na 28 887 zväzkov, sa na základe rozhodnutia ministra kultu mala ich veľká časť presunúť do novovznikajúcej knižnice v univerzite spolu s riaditeľom Emilom Kumlikom.
Mestský archivár Ján Nepomuk Batka mal spolu s ďalšími členmi mestskej rady výhrady proti takémuto rozhodnutiu. Nechcel dopustiť, aby sa jeho zbierky, ktoré daroval mestskej knižnici, presúvali. Batkov dar s niektorými ďalšími zväzkami teda ponechali mestu a zvyšok – asi 23 715 zv. previedli do univerzitnej knižnice. 28. júla vypukla 1. svetová vojna. Mestská knižnica so zostatkom kníh len živorila.
Mestská knižnica v Bratislave oslavuje 120. výročie založenia. Dnes už dávno nie je len požičovňou kníh. Je to priestor pre stretávanie sa generácií, miesto kultúrnych a spoločenských podujatí, literárnych stretnutí, hudobných podujatí, je miestom pre štúdium, prácu a voľný čas. Viac sa o knižnici a jej činnosti dozviete na https://okremknih.sk/.