Dnes je: utorok 18.01.2022 | Sviatok má: | Zajtra má sviatok: kontakt@petrzalcan.sk
head
Pranostika na dnes: Januárové dažde, siatinám nešťastie.

Nová nádej v boji s cukrovkou a bez liekov

Cukrovka je ochorením, ktoré ohrozuje čoraz viac Slovákov. V roku  2018 sme mali registrovaných viac ako 355 800 diabetikov. Pacientov s cukrovkou 2. typu je 323 897.

 

Cukrovka 2.typu je typická v staršom veku a u obéznych pacientov. Často s rodinným výskytom diabetu. Na Slovensku má nadhmotnosť alebo obezitu vo veku 18-60 rokov 7 z 10 mužov a 6 z 10 žien. Na svete žije už skoro pol miliardy ľudí s cukrovkou a ich počet sa pri súčasnom trende do roku 2040 zdvojnásobí.

 

Každý rok sa na Slovensku diagnostikuje viac ako 21-tisíc nových pacientov. Z toho  91 % tvoria práve pacienti s cukrovkou 2. typu.

Paradoxom je, že práve tento typ cukrovky sa dá ovplyvniť. Lebo cukrovka 2.typu súvisí so životným štýlom a najmä stravou a pohybom.

Obezita je jedným z faktorov, ktoré vedú k zníženiu citlivosti tkanív na inzulín a k rozvoju cukrovky 2. typu. Odborníci dnes hovoria aj o "diaobezite“. Dobrou správou je, že cukrovka sa dá liečiť nie len liekmi, ale aj stravou.

Už Hippokrates povedal: „Nech tvoja strava je tvojím liekom a liek tvojou stravou.“ Pri cukrovke to platí na 100%.

 

Pre všetkých diabetikov 2.typu je najnovšou metódou strava známa pod skratkou NFI (z anglického názvu Natural Food Interaction – diéta na báze chemickej interakcie zložiek potravín). Slovné spojenie chemická interakcia je kľúčové pre vysvetlenie základného princípu, ako táto diéta funguje.

NFI diéta predstavuje v oblasti zdravého stravovania obrovský skok dopredu. Čerpá z blahodarných účinkov chemických látok obsiahnutých v základných potravinách prevažne rastlinného pôvodu. No bežní diabetológovia ju žiaľ ešte dobre nepoznajú.

Pre NFI diétu sa vyberajú rôzne kombinácie potravín, každý diétny plán je pre daného jednotlivca presne ušitý na mieru. V NFI diéte výsledná chemická zlúčenina, ktorá vznikne vzájomnou interakciou potravín počas procesu trávenia, cielene odbúrava tuky (lipidy) z tela. Strata hmotnosti nastupuje v enormne krátkom časovom období. Zároveň tieto chemické zlúčeniny odbúravajú viscerálny – vnútrobrušný tuk, ktorý je uložený okolo vnútrobrušných orgánov, vrátane pečene a pankreasu, ako i malé čiastočky lipidov, pokrývajúce inzulínové receptory. Tie sú hlavnou príčinou inzulínovej rezistencie pri diabete 2. typu.

 

NFI diéta pozostáva prevažne zo strukovín, orechov, semien, ovocia a zeleniny.

Za relatívne krátke časové obdobie na NFI diéte, zvyčajne v rozmedzí od 12 do 20 týždňov, sa počas prirodzeného procesu trávenia neustále tvoria chemické zlúčeniny typu C, ktoré z tela cielene odstraňujú malé čiastočky lipidov, prečisťujú receptory inzulínu od intramyocelulárnych lipidových čiastočiek a postupne zvrátia priebeh diabetu 2. typu až do úplnej remisie.

Tento proces prebieha v tele prirodzene bez akéhokoľvek lekárskeho zásahu. Je však nutné, aby pacient spolupracoval so svojím diabetológom, počas NFI diéty je totiž nevyhnutné postupne redukovať až vysadiť lieky určené na liečbu cukrovky, prípadne redukovať až vysadiť inzulín. V prípade 10% pacientov s poškodením pankreasu v závislosti od vážnosti poškodenia pankreasu sa maximálne redukuje liečba.

Pacient na NFI diéte môže konzumovať neobmedzené množstvo potravy, musí sa však presne pridržiavať predpísanej kombinácie jedál pre daný deň a čas (raňajky, obed, večera). Pri NFI diéte počítanie kalórií alebo sacharidových jednotiek u diabetikov preto nie je potrebné a pacient bude prirodzene redukovať svoju telesnú hmotnosť aj bez obmedzenia kalórií (sacharidových jednotiek).

 

Ak pacient necvičí, odporúčajú sa mu aspoň dlhšie prechádzky. Vhodná je akákoľvek aktivita, ktorá zvýši tep, čo tiež pomôže okamžitému odbúravaniu cukrov z krvného obehu.

NFI diétne plány pre zníženie hmotnosti umožnia úplne každému, kto ich bude striktne dodržiavať, schudnúť 5-10 kg v priebehu 4 týždňov. Rýchlosť úbytku hmotnosti závisí od počiatočnej váhy a od toho, či sa diéta kombinuje s cvičením. U niekoho, kto necvičí, to bude 1,5-2,5 kg týždenne a u aktívneho športovca to môže byť aj 2,5-3,5 kg do týždňa. V rovnakom čase NFI plány pomôžu zlepšiť celkový zdravotný stav (napr. zníženie hladiny cholesterolu, zníženie krvného tlaku).

 

 

 Autor: Petrzalcan | 30.01.2020 | zobrazené: 2625 x |


Podobné články

• Prihlásenie sa na očkovanie je ľahké (05.12.2021)
• Ako zvýšiť zlepšiť svoju imunitu (27.08.2021)
• V očkovacích centrách Bratislavského kraja očkujú v maximálnej miere (10.05.2021)
• Očkovanie proti kliešťom (06.05.2021)
• Kde sa dá otestovať? (05.04.2021)

Komentáre

FOTOGALÉRIA

Detský svet Central park Petržalka

ANKETA

Bude tento rok lepší ako rok 2021?

Áno, určite
(20)

Skôr nie
(11)

Určite nie
(16)

O 50% lepší
(20)


spolu 67 hlasov
/