Už tento víkend (13. – 14. marca) sa otvorí veľkokapacitné očkovacie centrum Bratislavského kraja a to v priestoroch Národného futbalového štadióna (NFŠ). Zatiaľ sa ráta s očkovaním cez víkend. Keď bude dostatok vakcín, tak aj viac dní v týždni. Pri dostatku vakcín bude denne schopné zaočkovať až 2500 ľudí z Bratislavského kraja vrátane okresov Malacky, Senec a Pezinok.
„Za 12 mesiacov od prvého prípadu koronavírusu pribudlo na Slovensku 330 tisíc pozitívne testovaných a viac ako 8 tisíc úmrtí. Koronavírus nielenže ohrozuje životy a zdravie našich blízkych, ale ničí aj hospodárstvo, zamestnanosť. Som presvedčený, že skutočným riešením je očkovanie. Preto župa sústredila posledné mesiace všetku svoju pozornosť práve na očkovanie. Som hrdý, že v kraji budeme mať očkovacie centrum, ktoré bude bezkonkurenčné čo sa týka kvality i vybavenia. Príprava bola mimoriadne náročná, ale som hrdý na župný tím, že sme túto odvážnu myšlienku dokázali dotiahnuť do realizácie. Zároveň ďakujem zástupcom NFŠ, ktorí nám ponúkli nielen priestor, ale aj služby na špičkovej úrovni,“ priblížil predseda Bratislavského samosprávneho kraja (BSK) Juraj Droba.
Očkovanie sa uskutoční v moderných konferenčných priestoroch NFŠ. Prihlásiť sa na očkovanie bude dať cez systém NCZI, kde dostanete presný termín. Požiadavku na očkovanie môžete zadať cez portál korona.gov.sk. Prevádzkovateľom veľkokapacitného očkovacieho centra bude BSK, ktorý zastrešuje zdravotnícky a ostatný personál ako administrátorov, navigátorov, či technikov, zároveň technické a materiálne vybavenie, certifikácie, zápis do registrov, či administratívne úkony.
„Zvažovali sme viaceré lokality a atribúty ako technické vybavenie, dopravnú dostupnosť, parkovacie kapacity, či cenové podmienky. Všetko toto Národný futbalový štadión splnil. Náklady na vybudovanie a prevádzku zatiaľ v plnej výške znáša BSK. Zdravotné poisťovne budú refundovať úhradu za zdravotný výkon očkovania a refundáciu režijných nákladov prisľúbilo aj ministerstvo zdravotníctva. Vstupné náklady predstavujú približne 50 tisíc eur. Pri plnej prevádzke dosiahnu týždenné náklady približne 20 tisíc eur. Za tieto peniaze poskytneme našim obyvateľov nadštandardné, bezpečné a komfortné očkovacie centrum, jediné svojho druhu na Slovensku,“ ozrejmila Patrícia Mešťan, riaditeľka Úradu BSK.
V očkovacom centre BSK sa bude zatiaľ očkovať iba cez víkendy (sobota, nedeľa) a to od 8:00 do 18:00 hodiny. Zabezpečovať ho bude 12 lekárov, šesť zdravotných sestier a dobrovoľníci. Očkovať sa bude vakcínami AstraZeneca, ktoré dodáva Ministerstvo zdravotníctva SR. V súčasnosti sa ňou na Slovensku podľa aktualizovanej stratégie budú očkovať ľudia do 70 rokov.
„Uplynulé dva víkendy sme zrealizovali pilotný projekt očkovania v Poliklinike Karlova Ves. Zaočkovali sme za jeden víkend približne tisíc ľudí. V pilotnom projekte sme skúmali, aký model fungovania očkovacieho centra bude optimálny. Vďaka týmto dobrým skúsenostiam môžeme začať očkovať vo veľkom,“ vyzdvihol Tomáš Szalay, lekár BSK a riaditeľ odboru zdravotníctva BSK.
BSK už v čase, keď sa spoločnosť stále pohybovala v úvahách o plošnom testovaní, poukazoval na to, že očkovanie je v tejto ťažkej, psychicky ubitej, rozdelenej a vyčerpanej spoločnosti riešením. Zároveň zdôrazňoval, že je potrebné navýšiť očkovacie kapacity a premeniť testovacie tímy na očkovacie.
„Stojíme na prelomovom začiatku novej cesty, priam na prahu novej éry, ktorá nám umožní vysporiadať sa s epidémiou COVID-19 v tej podobe, ako sme ju poznali doteraz. Áno, hrozia ďalšie mutácie koronavírusu, ale verím, že už súčasné očkovanie bude v zastavení epidémie prelomovým. Rád by som poďakoval všetkým za úsilie pri vzniku tohto očkovacieho centra a najmä zdravotníkom, ktorí prijali túto výzvu, a napriek svojej extrémnej vyčerpanosti z každodennej práce, sa rozhodli tejto krajine pomôcť a prijali účasť v tomto veľkokapacitnom očkovacom centre,“ apeloval Juraj Štekláč, podpredseda BSK pre zdravotníctvo.
Prioritou očkovacieho centra bola najmä bezpečnosť a hygienické opatrenia. Tie zabezpečia nielen dezinfekcia, bezkontaktné meranie teploty, ale aj germicídne žiariče, či pravidelná filtrácia vzduchu.
„Aj nám záleží na tom, aby sme čím skôr porazili pandémiu. Ak bude dostatočný počet obyvateľov zaočkovaných, budeme sa môcť vrátiť do bežného života a na štadión sa opäť vrátia športy, a najmä diváci. Štadión odborníci zhodnotili ako bezpečný priestor pre očkovanie. Vďaka pravidelnej filtrácii vzduchu je všetko zabezpečené tak, aby sa pri očkovaní nikto nenakazil,“ uzavrel Pavel Komorník, generálny riaditeľ a predseda predstavenstva NFŠ.
Zdroj: Bratislavský samosprávny kraj