Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /data/b/3/b3b46c20-6a27-4615-8372-e7ac4390fcbf/petrzalcan.sk/web/connect.php on line 8
Osobnosti Petržalky
Dnes je: štvrtok 25.07.2024 | Sviatok má: | Zajtra má sviatok: kontakt@petrzalcan.sk
head
Dnes zamračené s dažďom

Osobnosti Petržalky

Mestská časť už po 25-krát ocenila významné osobnosti, ktoré sa zaslúžili o rozvoj Petržalky. Čestný titul si odniesli ďalšie štyri osobnosti, udeľovalo sa aj ocenenie in memoriam a po druhýkrát aj Cena verejnosti.

Odvtedy získalo tento zaslúžilý titul až 139 Petržalčanov, ktorí usilovnou prácou významne prispeli k rozvoju Mestskej časti Bratislava-Petržalka v rôznych oblastiach.

Verejnosť mohla svojich favoritov aj tento rok v ankete nominovať v piatich hlavných kategóriách, a to Kultúra a rozvoj spoločenského života, Sociálna práca a ochrana života a zdravia, Šport a rozvoj aktívneho životného štýlu, Vzdelávanie a rozvoj kritického myslenia.

Pre nedostatok platných nominácií v kategórii Životné prostredie a ochrana prírody tento rok táto kategória zaradená nebola.

Laureáti, o ktorých rozhodla odborná poslanecká porota, boli oficiálne ocenení na slávnostnom galavečeri v piatok 22. septembra v Dome kultúry Zrkadlový háj.

 

Kultúra a rozvoj spoločenského života

Martin Kubala (záchranca petržalských bunkrov): Od roku 2011 s partiou kamarátov pracuje na postupnej rekonštrukcii bunkra s názvom B-S 4 Lány, jedného z objektov bývalého československého opevnenia, ktoré bolo vybudované krátko pred vypuknutím 2. svetovej vojny. Martin Kubala ako predseda občianskeho združenia Múzeum petržalského opevnenia vybudoval v mestskej časti stabilné zázemie pre fanúšikov histórie z obdobia 2. svetovej vojny. Bunker B-S 4 Lány dnes slúži ako autentické múzeum s unikátnymi exponátmi, ktoré láka nielen slovenských a zahraničných turistov, ale pomáha aj pri vzdelávaní študentov v rámci hodín dejepisu.

 

Sociálna práca a ochrana života a zdravia

Michal Berta (ochranca mladých v „problémoch“): Od roku 2016 pôsobí ako terénny sociálny pracovník v klube KASPIAN v Petržalke, ktorý je zameraný na prácu s deťmi a mladými ľuďmi v ohrození. Svoju pozornosť a osvetu smeruje na svoje dve „srdcové“ témy: prevenciu radikalizácie mladých a znižovanie rizík spojených s užívaním návykových látok. V teréne mladým ľuďom poskytuje morálnu podporu, ale aj krízovú intervenciu. S tímom kolegov realizuje workshopy k téme znižovania rizík spojených s užívaním návykových látok na základných a stredných školách. Ako neposlanec je členom komisie športu mestskej časti Petržalka.

 

Vzdelávanie a rozvoj kritického myslenia

Viktor Milata (kapacita chemického vysokého školstva): Pôsobí na Ústave organickej chémie, katalýzy a petrochémie Fakulty chemickej a potravinárskej technológie Slovenskej technickej univerzity. Tento ústav od roku 2017 aj vedie. Je tiež čestným predsedom Slovenskej chemickej spoločnosti a posudzovateľom vo viac ako 20 vedeckých časopisoch a grantových agentúrach. Za svoju prácu získal mnohé ocenenia, medzi inými Medailu Marie Curie Sklodowskej udelenú Poľskou chemickou spoločnosťou vo Varšave či Čestné uznanie za dlhoročnú nezištnú podporu a pomoc škole pre zrakovo postihnutých žiakov. Tento rok mu bola udelená Čestná plaketa Dionýza Štúra za zásluhy v prírodných vedách.

 

Šport a rozvoj aktívneho životného štýlu

Viliam Kálmán (ikona petržalského futbalu): celý svoj aktívny život prežil v Petržalke a viac ako 55 rokov sa venoval miestnemu futbalu. Po skončení aktívnej činnosti sa opäť vrátil na futbalový štadión FC Petržalka  – tentoraz ako masér A mužstva. Bol oporou ligového mužstva Artmedia Petržalka, s ktorou ako člen realizačného tímu získal dva majstrovské tituly a dvakrát vyhral Slovenský pohár. Spolupracoval s Vladimírom Weissom st., ktorý si ho vybral ako maséra aj do národného mužstva. V závere kariéry športového maséra sa rozhodol svoje skúsenosti opäť poskytnúť klubu FC Petržalka.

 

Cena verejnosti 2023

Stanislav Pešek (nezištný dobrovoľník): predseda občianskeho združenia Dobrovoľná civilná ochrana. Množstvo aktivít realizuje – dobrovoľnícky a nezištne – práve v našej mestskej časti. V rámci občianskeho združenia koordinuje 150 dobrovoľníkov. Spolu s nimi sa podieľal na pomoci pri zvládaní pandémie Covid-19. Po vypuknutí vojenského konfliktu u našich východných susedov pomáhali zabezpečovať humanitárnu pomoc odídencom z Ukrajiny, pomoc na hranici a zabezpečovanie dočasných ubytovacích zariadení. Podieľali sa aj na odstraňovaní následkov tornáda v susednej Českej Republike, či na zabezpečovaní návštevy pápeža v Petržalke. Stanislav Pešek je pre dobrovoľníkov vzorom. Ukazuje, že aj z mála sa dá zrealizovať veľa dobrého.

 

In memoriam

Miroslav Celler: Petržalčan, ktorý tento svet opustil vo veku nedožitých 32 rokov v januári tohto roka. Miroslav bol profesionálnym hráčom squashu, stal sa šesťnásobným a úradujúcim majstrom Slovenska. Okrem toho bol osemkrát juniorským šampiónom krajiny, v európskych juniorských rebríčkoch bol najvyššie na piatom mieste. V marci 2022 nastúpil na Ministerstvo spravodlivosti SR, kde pôsobil ako koordinátor na projekte Plánu obnovy a odolnosti. Ocenenie prevzal riaditeľ Slovenskej squashovej asociácie Marek Kubiček a otec zosnulého Juraj Celler.

zdroj: mestská časť Petržalka

 

 Autor: Petrzalcan | 26.09.2023 | zobrazené: 815 x |


Podobné články

• Petržalské zaujímavosti (10.01.2024)
• Zmena dane za psa a iné (22.12.2023)
• Pomoc ľuďom v núdzi (18.11.2023)
• Mesto a mestské časti sa dohodli (12.09.2023)
• Spustili regulované parkovanie v ďalšej petržalskej zóne (31.08.2023)

Komentáre