Všetky ambulantné pohotovostné služby budú počas sviatkov otvorené od 7. do 22. hodiny. Detských pacientov ošetria v Bratislave v Národnom ústave detských chorôb na Kramároch na Limbovej 1, dospelých v Železničnej nemocnici s poliklinikou na Šancovej 110 a v petržalskej Poliklinike na Strečnianskej 13.
Zubná pohotovosť bude otvorená od 11. do 23. hodiny na Drieňovej 38.
S čím bežať na pohotovosť? „Akútna bolesť brucha, či kostička z kapra. Nepokúšajte sa ju vyťahovať predmetmi,“ hovorí obvodná lekárka MUDr.Iveta Plšeková, ktorá ešte dnes pracuje v normálnom čase v svojej ambulancii v Petržalke. Ľudia s vysokým tlakom či srdcovým ochorením by mali navštíviť pohotovosť v prípade nezvládnutého vysokého tlaku, ak sa liekmi, ktoré užívajú nedarí tlak stlačiť dolu, alebo ak vznikne náhla bolesť na hrudníku. Zvýšená teplota nie je dôvodov návštevy pohotovosti. Treba podať lieky na zníženie teploty a potiť sa.
V prípade nádchy treba podľa lekárky vyplachovať nos morskou vodou či Vincentkou každé 3 hodiny. Hrdlo pri bolesti kloktať každé 3 hodiny, aby sa všetky baktérie vyplavili z hrdla von. Nie je to to isté, ako cmúľanie tabliet či striekanie sprejov do krku, upozorňuje lekárka. Cmúľanie Septisanu či Septofortu a Preventanu odporúča až po vykloktaní ( čiže vyčistení hrdla od bacilov a hlienov). Ak hrdlo bolí viac ako 3 dni a pridá sa vysoká teplota či veľmi dusivý alebo vlhký kašeľ, potom treba navštíviť lekára.
Na kašeľ je podľa lekárky najlepší cibuľový čaj, či cibuľa s medom, každé 3 hodiny, rovnako tak Calciový sirup s protizápalovým účinkom. Naparovanie a zvlhčovanie vzduchu, veľa tekutín. Kľudový režim je samozrejmosťou.
Úrazy sú samozrejme odkázané na pomoc centrálnych príjmov. Tie fungujú v Ružinove, Petržalke, na Kramároch i na Mickiewiczovej v Starom Meste.