Dnes je: utorok 18.01.2022 | Sviatok má: | Zajtra má sviatok: kontakt@petrzalcan.sk
head
Pranostika na dnes: Januárové dažde, siatinám nešťastie.

Pôvodne naivný názor

 

Prinášame názor ďalšej Petržalčanky, obyvateľky oblasti známej výstavbou nešťastného projektu Domino.

Milí čitatelia Petržalčana,

 

otvorene sa Vám priznám, že som občianka naivná, keď som sa domnievala, že budúci koridor určený pre nosný dopravný systém v Bratislave-Petržalke oddelí slušne široký pás zelene od panelákov. Aby utlmil hluk, cestujúci sa prešli príjemným prostredím, kde je viac kyslíka a po rokoch možno aj tieň zo stromov. Oceníte ho najmä v horúcom lete aké je v posledných rokoch na Slovensku pravidlom. Múdri ľudia však upresnostnili iný postup a jeho priebežné výsledky vidím balkóna svojho bytu na Jasovskej 2.

 

Áno, píšem o výstavbe polyfunkčného súboru Domina, ktorý vyrastal niekoľko mesiacov pod oknami majiteľov bytov na Jasovskej 2-12. Stavba je v súčasnosti prerušená. Ak ju dostavajú, z druhého poschodia kde bývam, uvidím vo veľmi šikovnej vzdialenosti do okien niekoľkoposchodového bytového domu. K novým budovám bude patriť samozrejme normálny život obyvateľov Domina, ich rodiny, autá, domáce zvieratá, návštevy.

 

Kým som sa presťahovala do Petržalky v roku 2004, bývala som v podnájme na Dostojevského rade v Starom Meste s oknami do ulice. Užila som si zvonenie elekričiek, hutok áut a motoriek, zvuky nočného života na uliciach, malé zemetrasenie s epicentrom v Rakúsku aj nebezpečne vyliaty Dunaj. Na druhej strane, všade som mala blízko a električenku som využívala málo. No petržalské Lúky nie sú centrálne Staré Mesto (ani cenou bytov) a tisíce parkujúcich  áut obyvateľov v Petržalke to potvrdzuje. Preto som úprimne zvedavá na kvalitu života budúcich obyvateľov Domina. Či sú napríklad vyrovnaní so vzdialenosťou od susedného vyše 10 poschodového paneláka, s blízkosťou koridoru pre nosný dopravný systém a križovatky, ktorou prechádzajú okrem osobných áut aj sanitky do nemocnice na Antolskej.

 

Ako potenciálneho kupca by ma prirodzene zaujímalo, kde budem kočíkovať dieťa, venčiť seba a svoju rodinu okrem  existencie obchodov, škôl a pošty, ktoré sú v lokalite poruke. Po mojich osobných skúsenostiach s kúpou bytu by mi iba vizualizácie nestačili, išla by som sa radšej osobne pozrieť. Ale možno som staromódna a zbytočne sa starám o to, do čoho cudzí ľudia investujú vlastné peniaze.

 

Od koridoru pre nosný dopravný systém ma na Jasovskej 2 perspektívne oddelia stredne vysoké budovy Domina. A ako to bude ďalších častiach Petržalky pozdĺž nosného dopravného systému? Kvalita života v Petržalke a Petržalčanov nie je fráza a nekončí sa dverami a balkónom bytu, týka sa rovnako verejných priestorov.

 

Monika Voleková

 Autor: Petrzalcan | 22.04.2014 | zobrazené: 2300 x |


Podobné články

• Stihne mesto vybudovať druhú etapu električky? (10.10.2021)
• Po kom je pomenované Rudnayovo námestie? (13.09.2021)
• Program Dni Petržalky (10.09.2021)
• V Petržalke občania spisujú novú petíciu proti výstavbe supermarketu Kaufland (01.09.2021)
• Skutočná Sahara vám učarí na celý život (18.08.2021)

Komentáre

FOTOGALÉRIA

BS8 Hřbitov

ANKETA

Bude tento rok lepší ako rok 2021?

Áno, určite
(20)

Skôr nie
(11)

Určite nie
(16)

O 50% lepší
(19)


spolu 66 hlasov
/