Požiar Notre Dame v Paríži je tragédiou, ktorú sleduje celý svet. Ide o obrovskú stratu, ktorú bude ťažké nahradiť, ale môže sa stat aj symbolom znovuzjednotenia Francúzska a veľkej solidarity celého sveta s Parížom.
Čo na to túto udalosť hovorí Iveta Plšeková, bývalá viceprimátorka Bratislavy pre kultúru, vzdelávanie a šport.
Je to veľká strata pre celý svet. Táto katedrála je symbolom kresťanstva v Paríži, ale je aj symbolom vyspelej stredovekej architektúry, je dejiskom príbehu Viktora Huga, ktorý pozná snáď každý z nás. Bola miestom mnohých významných udalostí, okrem iného tu bol korunovaný Napoleon Bonaparte. Francúzi merajú vzdialenosti od tejto katedrály, je teda naozaj významnou nie len kresťanskou pamiatkou.
K čomu by ste túto katastrofu prirovnali?
Pripomína mi to katastrofu vo Florencii. Ide síce o iný rozsah, ale významom a mierou solidarity sú tieto udalosti podobné. V noci na 4. novembra 1966, postihli Florenciu veľké záplavy, ktoré spôsobila rozvodnená rieka Arno. Pri záplavách zahynulo 100 ľudí a bolo zničených 60 percent všetkého umeleckého bohatstva mesta.
Vy ste sa zúčistnili konferencie, ktorá sa vo Florencii uskutočnila pri príležitosti 50 rokov od florenstkej povodne. Čo bolo témou konferencie?
Áno, ako viceprimátorka som sa spolu s pani hlavnou architektkou mesta a archeologičkou pani Musilovou zúčastnila na tomto svetovom stretnutí historických miest. Našou témou bola ochrana pamiatok pred ohrozeniami. A tých je čoraz viac. Ide o klimatické zmeny, ktoré prinášajú ohrozenia povodňami, požiarmi, zemetraseniami, nedostatkom starostlivosti, ale aj ohrozenia developermi, vojnami a pod.
Ako bola Florencia poškodenia povodňou? Čo sa v roku 1966 stalo?
V ten deň sa v Taliansku slávilo výročie uzavretia prímeria medzi Rakúskom-Uhorskom a dohodovými mocnosťami z konca 1.svetovej vojny, čo bola kľúčová okolnosť. V ten deň mnohí obyvatelia opustili Florenciu, čo podľa odborníkov zachránilo mnoho životov. Súčasne ale boli zatvorené niektoré obchody a verejné inštitúcie, čo sťažilo prácu pri záchrane pamiatok.
Voda sa do mesta valila rýchlosťou 50 kilometrov za hodinu, najviac bolo zasiahnuté historické jadro. Živel zničil až štyri milióny kníh a vzácnych rukopisov a okolo 14-tisíc ďalších pamiatok. Poškodené boli domy, fresky, zaplavené boli archívy a miesta, kde boli uložené pamiatky ako v depozitoch. Niektoré škody na historických skvostoch sa ani napriek všetkej snahe reštaurátorom nepodarilo napraviť. Mesto zaplavilo 600 tisíc ton bahna. 6000 obchodov stratilo prácu, z 5000 ľudí sa stali bezdomovci.
No Florencia je dnes opravená a škody po povodniach nie je vidno.
Ale trvalo to niekoľko desaťročí. Práve to mi dnes pripomína solidaritu celého sveta s Notre Dame. Florencii po povodniach pomáhal celý svet. Zbierkami, aj prácou. Umelci, reštaurátori a dobrovoľníci z celého sveta prišli do mesta, aby mesiace a niektorí aj roky pomáhali mesto obnoviť. Vyčistiť pamiatky, sušiť dokumenty, vzácne knihy. O tom všetkom nám na konferencii hovoril primátor Florencie a tam vznikli aj pevné putá medzi Florenciou a mnohými svetovými metropolami. Niektorí reštaurátori a umelci ostali v Taliansku navždy.
Podarilo sa obnoviť všetky pamiatky?
Myslím, že úplne všetko nie. Najväčší problém bol s písomnými pamiatkami a niektorými obrazmi. My sami sme boli prítomní pri odhalení zreštaurovanej Vasariho fresky Posledná večera po 50 rokoch od povodne v roku 1966. Aj to dokazuje ako dlho môžu trvať niektoré práce po poškodení pamiatok.
Prečo to trvalo 50 rokov?
Lebo spočiatku nemali k dispozícii technológiu, ktorá by umožnila odstránenie bahna a zreštaurovanie fresky. 40 rokov ležali dosky, na ktorých je freska namaľovaná v depozite, potom 2 roky odborníci skúmali možnosti obnovy až napokon sa našla firma a odborníci, ktorí sa rozhodli fresku obnoviť. A úspešne.
Prezident Macron hovorí, že chce katedrálu obnoviť do 5 rokov. Je to vôbec možné?
Nie som síce odborník, ale porovnaním s inými pamiatkami, ktoré bolo nutné obnoviť ide o veľmi krátky termín. Ja si myslím, že obnova katedrály bude v tom najlepšom prípade trvať 2 desiatky rokov.
Je ochrana a prípadná obnova pamiatok celosvetovou záležitosťou?
Určite. Ide o naše spoločné, ľudské kultúrne a historické dedičstvo. Nemôže nám byť jedno či niekto alebo niečo zničí pyramídy v Gize, alebo sochy Budhu v Afganistane, či chrámy v Palmíre. To všetko sú naše spoločné dejiny. Na konferencii vo Florencii ma veľmi oslovili vystúpenia reštaurátorov z Francúzska, ktorí neváhali a napriek ohrozeniam Islamským štátom vycestovali do Sýrie a odvážali pamiatky, ktoré sa dali, aby vytvorili kópie a origináli po vojne vrátili na pôvodné miesta. Keď navštívili svetové múzea a vidíte, čo všetko v nich je, keď čítate historické knihy a vidíte, ako sú naše dejiny prepojené s dejinami iných národov, nemôže vám byť jedno, čo sa deje v Paríži, v Sýrii, v Afrike či niekde inde. Notre Dame je aj našou katedrálou, aj my môžeme pomôcť finančne či odborne a verím, že pomôžeme.
foto: Iveta Plšeková s viceprimátorkou Florencie Nikolettou Mantovani /2016/
Vasariho freska a rieka Arno