Dnes je: štvrtok 29.09.2022 | Sviatok má: | Zajtra má sviatok: kontakt@petrzalcan.sk
head
Dnes je Medzinárodný deň za právo vedieť

Pripomíname si narodenie významného Prešporčana

12. apríla 1815 sa v Prešporku, v rodine obuvníckeho majstra Ferenca Rammera narodil syn Florián František.  Stalo sa tak na Zámočníckej 10, kde stojí jeho rodný dom dodnes.

V domácom prostredí sa rozprávalo po nemecky, slovenčinu vstrebával mladý Florián najmä počas gymnaziálnych štúdií v Trenčíne a následne v Prešporku.  Keďže rodičia z neho túžili mať kňaza, Florián po ďalších štúdiách v Tate, kde sa zdokonaľoval v maďarčine, v roku 1830 vstúpil do benediktínskej rehole. Po pobyte v kláštore v Bakonyi sa dostal na štúdium filozofie do Győru, teológiu následne študoval v Pannonhalme, aby bol v roku 1838 vysvätený za kňaza. 

Od roku 1860  bol členom korešpondentom a od roku 1871 riadnym členom Uhorskej akadémie vied. V roku 1868 bol menovaný univerzitným profesorom. Ako profesor následne pôsobil na akadémiách v Prešporku a v Pešti, kde sa stal kustódom  národného múzea. V roku 1874 Florián Rómer z rehole vystúpil, stal sa členom biskupského konzistória v Banskej Bystrici a plnil si úlohy rimavsko-janovského titulárneho opáta, od roku 1877 bol  veľkovaradínskym kanonikom.

Florián F. Rómer bol prívržencom reformného hnutia maďarskej strednej šľachty, účastníkom revolúcie 1848-49. Po jej porážke bol zatknutý a väznený. Je jedným zo zakladateľov modernej uhorskej archeológie, zakladajúcim členom Uhorskej historickej spoločnosti. Svojou prácou zasiahol do viacerých oblastí vedeckého a kultúrneho života Slovenska. Je autorom rozsiahleho diela,  aj prvej veľkej uhorskej monografie z dejín umenia a archeológie.

Bol autorom prác o umeleckohistorických pamiatkach Pešti a iných miest. Jeho dielo o starých nástenných maľbách v Uhorsku vydané v roku 1874 v edícii Monumenta Hungariae archeologica sa pokladá za prvú uhorskú monografiu z dejín umenia a historickej archeológie. V rukopise zanechal aj viacdielny, vlastnými kresbami ilustrovaný slovník, ktorý predstavuje vzácny prameň pre štúdium dejín umenia a umeleckých pamiatok. Pokladá sa za zakladateľa modernej uhorskej archeológie. Jeho zásluhou sa napríklad konal medzinárodný antropologický a archeologický kongres v Budapešti.

Rómer ako rodený Prešporčan  skúmal aj flóru Prešporka a jeho okolia. V Petržalskom parku založil botanickú záhradu. Je spoluzakladateľom Mestského múzea v Prešporku i Košiciach a spoluzakladateľom Uhorskej historickej spoločnosti. V roku 1873 bol vyznamenaný rytierskym krížom Radu železnej koruny 3. triedy.  Ako vedec bol uznávaný vo všetkých európskych štátoch. Zomrel 8.marca 1889 vo Veľkom Varadine.Autor: Petrzalcan | 11.04.2022 | zobrazené: 750 x |


Podobné články

• Bitka pri Viedni ovplyvnila aj život v Prešporku (12.09.2022)
• Starý most kedysi niesol jeho meno (18.08.2022)
• 103 rokov od pripojenia Petržalky k Bratislave (15.08.2022)
• Pripomíname prvú zmienku o Bratislave (03.07.2022)
• Korunovácia Márie Terézie (25.06.2022)

Komentáre

FOTOGALÉRIA

Chorvátske rameno
Dovolenkový

ANKETA

Zúčastníte sa októbrových komunálnych volieb?

Áno, budem voliť tých čo sú teraz
(26)

Áno, budem voliť zmenu
(16)

Ešte nie som rozhodnutý
(15)

Nie, volieb sa nezúčastním
(13)


spolu 70 hlasov
/