Dnes je: utorok 15.06.2021 | Sviatok má: | Zajtra má sviatok: kontakt@petrzalcan.sk
head
Dnes je Svetový deň darcov krvi

Výmena piesku

Tento rok sa samospráva rozhodla vymeniť piesok na detských ihriskách. Komplexnú výmenu starého piesku za nový podstúpili pieskoviská všetkých materských škôl, v najbližšej dobe prídu na rad verejné detské ihriská v správe mestskej časti.

Odvoz a dovoz piesku zabezpečujú pracovníci referátu správy verejných priestranstiev (RSVP), ktorým sa podarilo naviezť približne 600 ton nového piesku do pieskovísk pri materských školách. Pokračovať budú s detskými ihriskami, ktoré plánujú vyčistiť do konca mája tohto roka v závislosti od poveternostných podmienok.

RSVP inicioval výmenu piesku začiatkom marca, pričom sa prioritne zameral na materské školy. Tie môžu od 12. apríla navštevovať všetky deti bez výnimky. „Materské školy sme uprednostnili vzhľadom na avizované spustenie ich prevádzky, aby sme zvýšili hygienické štandardy pieskovísk,“ povedal Milan Gálik z RSVP.

RSVP inicioval výmenu piesku začiatkom marca, pričom sa prioritne zameral na materské školy. Tie môžu od 12. apríla navštevovať všetky deti bez výnimky. „Materské školy sme uprednostnili vzhľadom na avizované spustenie ich prevádzky, aby sme zvýšili hygienické štandardy pieskovísk,“ povedal Milan Gálik z RSVP.

„Naším pôvodným zámerom bolo vymeniť piesok z pieskovísk materských škôl k 1. aprílu, no zdržalo nás nepriaznivé počasie,“ dodal.

Vyvezený starý piesok z pieskovísk pri MŠ použili pracovníci na takzvané pieskovanie lúk, ktoré je bežnou súčasťou jarnej renovácie pôdy a trávnika. „Piesok sme pomocou strojovej techniky zapracovali do pôdy na veľkých zelených plochách, ktoré pravidelne kosíme, na pápežskej lúke, Lúke vďaky pri Malom Draždiaku a na lúke pri Holíčskej ulici, v snahe vyrovnať terén pred začatím prvej fázy kosby a prevzdušniť pôdu, aby dokázala lepšie absorbovať vodu pri prívalových dažďoch,“ vysvetlil vedúci RSVP Peter Slovák.

Dažďová voda sa podľa neho zvykla z veľkých trávnatých plôch vylievať na miestne komunikácie, čím komplikovala dopravu.

Pandémia koronavírusu tento rok zapríčinila, že sezóna otvorenia ihrísk sa posúva na neskôr. Samospráva na to upozornila prostredníctvom oznamov umiestnených na vstupných bránach ihrísk. „Detské ihriská v našej správe zatiaľ zostávajú oficiálne zatvorené do 28.4.2021 z dôvodu núdzového stavu. Tento čas využijeme na ich údržbu, výmenu piesku a upratovanie, aby sa mohli deti vrátiť do čistejšieho prostredia,“ konštatovala Anna Všetečková z referátu investičných činností.

V ďalšej fáze dôjde k výmene piesku na verejných detských ihriskách v správe mestskej časti, čo by malo trvať približne jeden mesiac. Nový piesok pribudne najprv v miestnej časti Lúky, potom prídu na rad Dvory, Kopčany, Stará Petržalka a Háje.

Výmena piesku bude koordinovaná aj s prvou etapou kosenia a upratovaním na detských ihriskách. Tak, ako minulý rok, pracovníci referátu správy verejných priestranstiev budú v priebehu sezóny v rámci údržby detských ihrísk realizovať aj opravy herných prvkov.

Zdroj: mestská časťAutor: Petrzalcan | 25.04.2021 | zobrazené: 230 x |


Podobné články

• Člnkovanie na Chorvátskom ramene? (29.05.2021)
• Mimoriadne rokovanie zastupiteľstva mestskej časti (24.05.2021)
• Čistenie a značenie petržalských parkovísk od 17. mája (16.05.2021)
• Poslanci opäť hlasovali za parkovaciu politiku (09.05.2021)
• Aprílové odchody z postov (19.04.2021)

Komentáre

FOTOGALÉRIA

Chorvátske rameno

ANKETA

Ste spokojní s čistotou v Petržalke?

áno, určite
(161)

skôr áno ako nie
(79)

skôr nie
(88)

absolútne nespokojní
(85)


spolu 413 hlasov
/