Bratislavský samosprávny kraj už druhý rok realizuje projekt Rešpekt pre zdravie.
Ide o unikátny projekt zameraný na zistenie zdravotného stavu stredoškolákov a najmä zistenie rizík srdcovo-cievnych ochorení, na ktoré na Slovensku zomiera ročne najviac ľudí.
Kedy vznikajú základy ochorení, ktoré vyraďujú päťdesiatnikov z pracovného procesu? Odpovede sú viacmenej jasné. Základné kamene ochorení sú položené už v detstve a puberte. Do projektu sa zapojilo 5000 mládežníkov vo veku 14-18 rokov.
Tretina chlapcov v stredných školách v Bratislavskom samosprávnom kraji je trpí obezitou.
Vyše 60% má zvýšený krvný tlak. 60% dievčat drží všelijaké diéty, často v rozpore s medicínskymi poznatkami. Výsledkom sú potom kolísania váhy a návrat k nadváhe.
Štyri z desiatich stredoškoláčok sa vyhýbajú telesnej výchove.
Projekt začal v roku 2010 rozdaním dotazníkov žiakom stredných škôl. S výsledkami bola verejnosť a rodičia oboznámení.
Z výsledkov napríklad vyplynulo, že obezitou v bratislavských stredných školách trpí 31 percent chlapcov a 20 percent dievčat. Ďalších asi 14 percent dievčat má nižšiu hmotnosť, ako by malo mať. Krvný tlak v prostredí škôl sa zase v optimálnych rozmedziach zistil len u 38 percent chlapcov a 85 percent dievčat.
Nejde o bezvýznamné výsledky. Veď na Slovensku zomiera 2x viac ľudí na srdcovo-cievne ochorenia ako v Rakúsku. Dnes už medicína vie, že genetika hrá úlohu len u 25% ochorení. Spôsob života, strava, ohyb a ďalšie faktory tvoria až 50% ochorení.
Rodičia by sa mali zaujímať o stravovanie detí a mládeže. Nenechávať to na nich samotných, nech jedia čo im chutí. Potom sa deje to, čo zistil prieskum.
Iba ¼ dievčat a 14% chlapcov je zeleninu. Denne však konzumujú sladkosti.
„Dnes majú ľudia v strave veľa sacharidov. Nadmieru. Čo prkysľuje telo a vedie k vzniku civilizačných ochorení“, hovorí MUDr.Plšeková z komisie zdravotníctva BsK, ktorá v svojej ambulancii sa venuje aj chudnutiu. „Ľudia na Slovensku nevnímajú stravu ako základ svojho zdravia, neuvedomujú si, že od trávenie, zloženia črevnej flóry, chemických pochodov v tele, závisí ich zdravie i vznik ochorení“.
Veľa detí sa vyhýba športu, čas trávia pred televíziou a počítačom. Cez týždeň 40% sedí
pred nimi 5 hodín, cez víkend až 70%. Tretina študentov tiež potvrdila, že fajčí.
Rodičia, toto je vážne!