Jar máme takmer za sebou, no zápalov dýchacích ciest je stále pomerne dosť. Jedným z častých zápalových ochorení je zápal prínosových dutín.
Prejavuje sa dotykovou citlivosť a opuchom nad zapálenými dutinami, nepríjemným pocitom plnosti a tlaku v tvári a okolo očí, upchatým nosom a nádchou, niekedy vodnatým, inokedy žltým, zeleným a inak sfarbeným sekrétom a hlienom. Prítomná je bolesť hlavy, celková malátnosť, zvýšená teplota, horúčka a pod.
Nosné dutiny sú vzduchom vyplnené priestory v dutých kostiach tváre. Sú vystlané sliznicou vylučujúcou hlien a množstvom drobných rias, ktoré vo vlnách posúvajú hlien smerom k drobným priechodom vyúsťujúcim do nosa.
Akútny zápal dutín vzniká pri opuchnutí sliznice, zvyčajne počas vírusového ochorenia.
Ciliárny aparát je poškodený a dochádza tak k hromadeniu hlienu. Prekrvené dutiny sú ideálnou pôdou pre rast mikróbou, obvykle druhu Haemophilus influenzae alebo streptokokov a stafylokokov. Presňová infekcia je zriedkavá. Zápal sa zvyčajne začína v jednom páre dutín a veľmi často sa rozšíri do ostatných. Nastupujúca infekcia spôsobuje rozvoj opuchu a prekrvenia. Neliečený zápal dutín sa mení na chronický, najmä u alergikov a diabetikov.
Základom je hneď pri prvých príznakoch čistiť viac krát denne nos sprejom z morskej vody. Nastriekať morský sprej do nosa, potiahnuť a vyfúkať. Ide o obdobu, čo robili ľudia kedysi na dedinách. V miske s vodou rozpustili soľ a vyplachovali s ňou nos. Dnes je naporúdzi jemnejší spôsob, morské spreje.
Ďalšou pomôckou je teplý obklad na oblasť dutín, naparovanie, alebo použitie soluxu či biolampy. Dôležitý je dostatok tekutín, kľud doma, nie pobehovanie do práce, vozenie sa v dopravných prostriedkoch či zotrvávanie v klimatizovaných pracovných priestoroch. Je to nezodpovedné voči sebe i ostatným v okolí.
Ak po 3 dňoch samoliečby nedochádza k zlepšeniu, treba navštíviť svojho lekára. Ten predpisuje lieky na odpuchnutie slizníc, ak je už potrebné aj lokálne antibiotiká v kvapkách, pri rozvoji choroby a teplotách aj celkové antibiotiká. Pri hnisavých zápaloch, alebo opakujúcich sa je dobré vykonať výtery. Pacient má prísť na výter bez umytia zubov, nalačno.
Ak sa stavy opakujú často, môže za tým byť chronická infekcia, kvasinky, plesne, alebo chlamýdie a mykoplazmy. Odbery podľa príznakov a zdokumentovania stavu navrhne lekár.
Ale môže ísť aj o prvé príznaky alergie.
Z prírodných prostriedkov pomáha echinacea, lebo zvyšuje odolnosť proti vírusovým ochoreniam. Ale aj zázvor v podobe čajov a sirupov, niektorí nedajú dopustiť na cannadent.
„V každom prípade je dobré nádchu liečiť a odstraňovať od prvého dňa vzniku. Inak prerastie do niečoho ťažšieho. Hlieny sú totiž ideálnym prostredím na množenie infekcie. Preto ich treba z nosa vyplachovať hneď od začiatku“, povedala nám obvodná lekárka MUDr.Plšeková.