Deň Zeme si pripomíname 22.apríla každý rok. Už od roku 1970.
Deň Zeme vznikol ako reakcia na rozsiahle poškodzovanie životného prostredia.
S myšlienkou prišiel environmentálny aktivista, senátor Spojených štátov z Wisconsinu, Gaylord Nelson. Cieľom je pripomenutie si našej závislosti na prírodných surovinách. Pozemské zdroje sú vyčerpateľné, a preto sa treba venovať otázkam životného prostredia.
Prvý Deň Zeme bol úspešný a v USA viedol okrem iného aj k založeniu Americkej agentúry pre ochranu životného prostredia a k prijatiu Zákona o čistote ovzdušia, Zákona o čistote vody a Zákona o ohrozených druhoch.
Počas rokov sa iniciatíva Dňa Zeme šírila aj do zahraničia. V roku 1990 bol Denis Hayes požiadaný o zorganizovanie environmentálnej kampane na globálnej úrovni. Na celom svete sa podarilo zmobilizovať asi 200 miliónov ľudí v 141 krajinách. Akcia viedla k naštartovaniu iniciatív zameraných na recykláciu a pomohla tiež pripraviť svetovú verejnú mienku na Summit Zeme v Rio de Janeiro, ktorý bol organizovaný o dva roky neskôr pod hlavičkou Organizácie spojených národov.
Dnes oslavuje Deň Zeme viac ako miliarda ľudí v 175 krajinách sveta. Deň Zeme sa tak stal najväčším necirkevným sviatkom, ktorý slávia ľudia na celej planéte bez ohľadu na pôvod, vieru alebo národnosť.
Zdroj: Deň Zeme