Zomrel jedinečný spevák, nositeľ mnohých ocenení, miláčik niekoľkých generácií nie len v krajinách bývalého Československa, Karel Gott. My si ho budeme pamätať aj ako čestného občana Bratislavy.
Písal sa 29.október 2014 a Karel Gottt si z rúk vtedajšieho primátora Milana Ftáčnika prevzal symbolický kľúč od mesta. Bolo to krátko po oslave jeho 75.narodenín a maestra čakala séria koncertov na Slovensku.
„Vážený pán Karel Gott, milý maestro, mestské zastupiteľstvo hlavného mesta Slovenskej republiky Bratislavy rozhodlo hlasovaním o tom, že vám udeľuje čestné občianstvo hlavného mesta Bratislavy, za zásluhy o priateľstvo a porozumenie medzi národmi v oblasti československej populárnej hudby a tiež za prezentáciu slovenskej metropoly,“ povedal Karlovi Gottovi primátor hlavného mesta Milan Ftáčnik.
Médiám vtedy v Bratislave na otázku v čom spočíta tajomstvo jeho hlasovej dokonalosti povedal: „... nepoužívam žiadne prostriedky zvonka, je to otázka techniky a cvičenia. Cvičiť, cvičiť, cvičiť. To je najlepší liek.“
Karel Gott si čestné občianstvo Bratislavy veľmi cenil. Bratislavu mal rád, niekedy hovorieval, že bola jeho druhým domovom. „Pre mňa je to slávnostný okamih, môžem napísať aj knihu, čo všetko som v Bratislave prežil,“ povedal. V roku 1966 sa totiž v hlavnom meste stal víťazom prvej Bratislavskej lýry s pesničkou Mám rozprávkový dom. O tri roky neskôr tu získal bronzovú lýru za pieseň Hej, páni konšelé.
Znie to neuveriteľne, ale Karel Gott až do roku 2014 nebol čestným občanom žiadneho mesta. Listinu o čestnom občianstve aj symbolický kľúč od mesta si chcel vystaviť na piano, aby ho mal stále na očiach.