Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /data/b/3/b3b46c20-6a27-4615-8372-e7ac4390fcbf/petrzalcan.sk/web/connect.php on line 8
Zvyky a tradície opriadli Luciu veľkým tajomstvom
Dnes je: sobota 14.12.2024 | Sviatok má: | Zajtra má sviatok: kontakt@petrzalcan.sk
head
Dnes zamračené s dažďom

Zvyky a tradície opriadli Luciu veľkým tajomstvom

Advent je obdobie spojené s mnohými zvykmi a tradíciami. Osobité miesto má Lucia. S týmto menom sú spojené mnohé pranostiky a zvyky Pripomeňme si niektoré.

Prečo práve Lucia?  Lucia vraj  bola najväčšia zo všetkých bosoriek. V predvečer Lucie dospelí i deti jedli cesnak, ktorý ich mal chrániť pred zlými duchmi. Robili s ním krížik na čelo, aby zvýšili ochranný účinok.

Pamätáte si? S Luciou sa spájajú mnohé  pranostiky ako "Lucia noci upíja, ale dňa nepridá,  Svatá Lucie nosí hřeby ( = mrzne), Svatá Lucie je královna zimy, Keď príde sv. Lucia, nájde tu už zimu, Keď prší na Luciu, bude celú zimu alebo Lucia noci upíja, ale dňa nepridá. Od Lucie do Vianoc každá noc má svoju moc, hovorievame si mnohí  a napokon aké sú od Lucie do Vianoc dni, také budú aj mesiace."

 

Medzi typické zvyky patrilo vymetanie rohov. Mladé dievčatá oblečené v bielych plachtách s pomúčenou tvárou a husím perom v ruke chodievali od domu k domu a vymetali nielen rohy a kúty  i samotných domácich. Tento rituál mal odohnať všetko zlo a choroby. Celý večer sa niesol v podobe ticha, nik nesmel ani pípnuť.

V Liptove a Turci bola rozšírená predstava, že kto sa pozrie cez dieru v doske, uvidí všetky strigy.

 

A  "luciový stolček"?  Vyrábal sa na Luciu a každý deň do Vianoc bolo treba na ňom dačo urobiť. Musel byť celý z dreva, bez jedného klinca. Ak ten, čo stolček zhotovil, sedel na ňom na Štedrý večer v kostole, videl všetky dedinské strigy otočené k oltáru. Muž so stolčekom utekal domov, aby ho strigy nechytili. Aby ich zadržal, sypal za sebou mak. Strigy museli mak vyzbierať.

Na Luciu sa z domu nič nedávalo ani nepožičiavalo. Naopak, na každý pokus získať niečo z iného domu, sa dívali nanajvýš upodozrievavo. Zvlášť prísny bol v tomto smere zákaz vzťahujúci sa na požičia­vanie a prenášanie ohňa. Dokonca ani k peci sa nemal dostať nikto cudzí. 

Ráno na Luciu nesmela cudzia žena prísť do domu. Vítaní však boli chlapci, ktorí už včasráno chodili po domoch s reťazou, prípadne iným železným predmetom "oceľovať".

Lucia ovplyvňovala aj lásku. Dievča si pripravilo trinásť lístkov, na dvanásť napísalo mužské mená, trinásty ostal prázdny. Každý deň od Lucie do Štedrého dňa jeden lístok spálilo. Ostávajúci lístok na Štedrý večer otvorilo a meno na ňom napísané bolo menom budúceho muža.

Inde si dievčatá lístky schovávali pod vankúš. Každé ráno potom jeden lístoček vzali a hodili do pece. Nesmeli sa naň však pozrieť. Lístoček, ktorý jej zostal na Štedrý deň, ukrýval meno budúceho manžela. Ak bol lístoček prázdny, znamenalo to, že spomedzi mien, ktoré boli na lístočkoch, ani jedno jej nie je súdené. Chlapci sa týmto dievčatám často posmievali, že ostanú starými dievkami.

Dobrí gazdovia od Lucie do Vianoc počítali dni. Každý deň tohto obdobia predstavoval jeden z mesiacov nasledujúceho roka. Podľa toho, aké bolo v ten deň počasie, malo byť aj v príslušnom mesiaci.



Autor: Petrzalcan | 13.12.2020 | zobrazené: 2906 x |


Podobné články

• Bratislava opäť žije korunováciami (30.07.2023)
• Petržalský majáles (06.05.2022)
• Apríl v Petržalskej knižnici (31.03.2022)
• Mikuláš bude aj Petržalke (04.12.2021)
• Ukončenie činnosti knižnice (01.07.2021)

Komentáre