Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /data/b/3/b3b46c20-6a27-4615-8372-e7ac4390fcbf/petrzalcan.sk/web/connect.php on line 8
Ako na močové infekcie
Dnes je: sobota 27.04.2024 | Sviatok má: | Zajtra má sviatok: kontakt@petrzalcan.sk
head
Utorok daždivý, denné maximum 9 stupňov

Ako na močové infekcie

Močové infekcie patria medzi časté ochorenia a vyskytujú sa viac v lete.  Najčastejšou príčinou je prienik baktérií do močového mechúra. Zvyčajne pochádzajú zo stolice, absolútne najviac zápalov spôsobuje Escherichia coli.

 

Nakoľko močová rúra je u žien kratšia ako u mužov a jej ústie je uložené relatívne blízko konečníka, baktérie majú kratšiu cestu k svojmu cieľu. Zápal močového mechúra preto trápi častejšie ženy. Prenos baktérií podporuje nesprávna hygiena pri močení a vyprázdňovaní, nevhodná spodná bielizeň či niektoré sexuálne praktiky.

U starších mužov môže byť príčinou aj zväčšená prostata. U mladších mužov myslíme aj na pohlavnú chorobu. U detí zasa bývajú príčinou aj vrodené vývojové chyby močových ciest.

 

Príznaky zápalu močových ciest

Pálenie pri močení, časté močenie, bolesť v podbrušku, v krížoch, napínanie na zvracanie, bolesť brucha neurčitého miesta, zakalený moč. Absolútne jasné to býva keď je krv v moči, teplota, zimnica

 

Platí zásada: ak nemáš infekciu dýchacích  ciest a máš zimnicu, mysli na močové cesty.

 

Prvá pomoc: urologický čaj, veľa piť, brusnice- zmiernenie príznakov, ale nezabijú baktérie.

Potom treba ísť k lekárovi s prvým ranným močom- kúpiť skúmavku v lekárni a priniesť prvý ranný moč, najlepší na vyšetrenie.

 

Existuje aj jednorazová antibiotická liečba močových infekcií, ktorá „funguje“ najmä na nekomplikované zápaly, ktoré sa liečia krátko po vzniku prvých príznakov. V takom prípade antibiotiká užijete len raz. Je preto lepšie návštevu lekára neodkladať.

Možnými komplikáciami močových infekcií bývajú  zápal obličiek a únik moča, či zápal prostaty.

 

Chronický zápal močových ciest je opakovanie močovej infekcie najmenej dvakrát za pol roka, prípadne trikrát v priebehu jedného roka. Liečba patrí do rúk lekár a  okrem antibiotík sa podávajú lieky na imunitu močových ciest.

Prevencia močových infekcií : hygiena, správne oblečenie, nesedieť na studenom, starostlivosť o stolicu- hnačka, zápcha a myslieť na infekciu po pohlavnom styku, vyšetrenie oboch partnerov a menenie plaviek po kúpaní.

MUDr.Iveta Plšeková



Autor: Petrzalcan | 13.06.2023 | zobrazené: 846 x |


Podobné články

• Covid nezmizol. Je tu a vždy bude (16.10.2023)
• Darujte krv (20.05.2023)
• Preventívne prehliadky zachraňujú životy. (28.04.2023)
• Sedavý život = cesta k zdravotným problémom (09.12.2022)
• Samovyšetrenie prsníkov je veľmi dôležité (17.10.2022)

Komentáre