Dnes je: piatok 29.09.2023 | Sviatok má: | Zajtra má sviatok: kontakt@petrzalcan.sk
head
Dnes je Svetový deň srdca

Preventívne prehliadky zachraňujú životy.

Preventívne prehliadky sú v skutočnosti jediným spôsobom ako môžeme podchytiť zmeny v organizme skôr, než sa ochorenie prejaví.

 

Za 27 rokov svojej činnosti som to zažila veľa krát. Preventívna prehliadka u všeobecného praktického lekára neodpovie na všetky otázky typu: prečo ma bolí hlava, kĺby či chrbát. Ale je zameraná na zistenie tých najvážnejších ochorení, na ktoré sa Slováci lieči alebo dokonca zomierajú. Metabolické a kardiovaskulárne ochorenia. V tých sme žiaľ na 1.mieste v úmrtnosti na svete.

V preventívnej prehliadke sa pýtame na rodinnú anamnézu. Zisťujeme teda, aké geneticky podmienené ochorenia majú otec, mama, starí rodičia a pod. Genetika je niečo, čo zmeniť nevieme, ale je dobré ju poznať. Zmeniť ale vieme iné faktory. Životný štýl: stravu, pohybovú aktivitu, fajčenie, užívanie alkoholu či nebodaj drog. Ale aj užívanie liekov, výživových doplnkov, nedostatok spánku a pod.

Čo teda preventívna prehliadka obsahuje?

Krvný obraz: biele, červené krvinky a trombocyty. Ak má pacient anémiu (chudokrvnosť) alebo iné odchýlky- zisťujeme neskôr prečo. Hladinu cukru nalačno, obličkové parametre, pečeňové testy, kyselinu močovú, cholesterol nad 40 rokov, základné bunkové ióny sodík a draslík, moč chemicky a sediment. Nad 40 rokov EKG záznam a nad 50 rokov vyšetrenie stolice na skryté krvácanie. Pacienta vyšetríme aj fyzicky- dýchanie, srdce, tlak krvi, zisťujeme hmotnosť a výšku.  Pýtame sa na trávenie, močenie, spánok, kožné zmeny. Odhaľujeme hemoroidy, kŕčové žily, zväčšenú štítnu žľazu, skoliózu....Všetky výsledky s pacientom konzultujeme s pacientom a ich spojitosť s prípadnými ťažkosťami. Je dôležité, aby pacient nezatajoval svoje ťažkosti a hovoril pravdu. Ak má doma nálezy od odborných lekárov, mal by ich obvodnému lekárovi priniesť, aj keby išlo o nálezy, ktoré si pacient zaplatil u nezmluvných lekárov.

Ja robím aj  RTG pľúc u fajčiarov a ľudí s dýchacími ťažkosťami ak nemali dlhší čas rtg vykonané.

Ďalšiu preventívnu prehliadku majú pacienti u zubára a gynekológa alebo urológa.

 

 

MUDr.Iveta Plšeková, obvodná lekárkaAutor: Petrzalcan | 28.04.2023 | zobrazené: 488 x |


Podobné články

• Ako na močové infekcie (13.06.2023)
• Darujte krv (20.05.2023)
• Sedavý život = cesta k zdravotným problémom (09.12.2022)
• Samovyšetrenie prsníkov je veľmi dôležité (17.10.2022)
• Všeobecná zdravotná poisťovňa v Petržalke na novom mieste (27.09.2022)

Komentáre