Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /data/b/3/b3b46c20-6a27-4615-8372-e7ac4390fcbf/petrzalcan.sk/web/connect.php on line 8
Evanjelické kostoly na Panenskej ulici
Dnes je: nedeľa 05.05.2024 | Sviatok má: | Zajtra má sviatok: kontakt@petrzalcan.sk
head
Dnes Výročie úmrtia Milana Rastislava Štefánika

Evanjelické kostoly na Panenskej ulici

Kto dnes prišiel, iste neoľutoval. Pred druhou poobede to na Panenskej vyzeralo na slušnú účasť.

 

Pochopiteľne, hovorili sme si v duchu, veď do malého a veľkého evanjelického kostola sa nedá so sprievodcom dostať každý deň.

 

Postavili sme sa preto medzi návštevníkov a prispeli dobrovoľným vstupným občianskemu združeniu Bratislavské rožky, ktoré akciu zorganizovalo.

 

Sprievodkyňou nám bola pani Ing. Viera Jančušková.

 

Zaujímavým faktom je, že evanjelický zbor vznikol v Bratislave už v roku 1606. Z prvých evanjelických kostolov  sú dne, po násilnom odobratí,  katolícke kostoly. Jeden patrí  jezuitom a ten druhý uršulínkam.

 

A tak boli evanjelici  roku 1681 vyhnaní za hradby mesta.  Tam, kde boli  vinice a záhrady, dostali  povolenie postaviť si drevený kostol. Ten neskôr nahradili dva nové, murované. Na ich  výstavbu dala súhlas panovníčka Mária Terézia roku 1774.  

 

Veľký – nemecký a Malý – slovensko-maďarský. Ich skromný majestát už ocenilo mnoho osobností, medzi nimi Štúrovci, Sándor Petőfi, svetoznámy organista Günther Ramin, ale aj Goetheho učiteľ Adam Friedrich Oeser, ktorého obraz Kristus v Emauzoch dodnes zdobí oltár Veľkého kostola.

 

Veľký, pôvodne Nemecký evanjelický kostol, postavil staviteľ Matej Walch v r. 1774-76 v strohom slohu barokového klasicizmu. Podľa cisárskeho dovolenia nemá vežu a nesmel byť ani výstavný. Pod valbovou strechou dômyselnej konštrukcie sa skrýva monumentálny centrálny priestor s dvoma chórmi okolo prekrytý piatimi poľami klenieb, ktoré vytvárajú kvalitný akustický priestor. Aj organ z roku 1924 je jedinečný. Kostol pojme skoro 3000 ľudí, čím sa stáva najväčším kostolom v Bratislave.

 

Dnešný Malý kostol pre slovensko-maďarskú časť zboru postavili na mieste zbúraného nemeckého artikulárneho dreveného kostola. Panovníčka Mária Terézia dovolila po Veľkom kostole postaviť aj druhý (Malý) kostol, ktorý podľa projektov M. Walcha zrealizoval František Römisch. Jednoduchý priestor s chórmi z troch strán má dnes dominantné priečelie s barokovým oltárom a kazateľnicou a obrazom o histórii kresťanstva a evanjelikov u nás. Organ bol postavený r. 1878 a je dielom jedného z najvýznamnejších slovenských organárov Martina Šašku z Brezovej pod Bradlom.

 

V roku 1980 pod vedením prof. Kramára bol kostol obnovený.

 

Pekné počasie už len dotváralo dokonalú kulisu dnešnej prehliadke. Tak opäť dovidenia o mesiace, priatelia.

 

Iveta Plšeková

Petržalský okrášľovací spolok

 

 

 


Fotogaléria



Autor: Petrzalcan | 29.03.2014 | zobrazené: 4935 x |


Podobné články

• Pozvánka na pietnu spomienku (10.11.2023)
• Memorial pri bunkri (23.09.2023)
• Dnes začína obľúbený festival DNI PETRŽALKY 2023. (23.06.2023)
• Poďte dnes do múzeí a galérií (13.05.2023)
• Novinky z petržalskej plavárne (12.02.2023)

Komentáre