V Rakúsku, cca 70 m od Bratislavy, v kraji Burgenland leží najväčšie stepné jazero v Európe – Neziderské jazero Má rozlohu spolu s rákosím viac ako 320 km² (240 km² Rakúsko, 80 km² Maďarsko), je 36 km dlhé, 6–14 km široké. Leží vo výške 114 m nad morom, priemerná hĺbka jazera je 1–1,5 m. Prevláda mierna klíma s 300 slnečnými dňami v roku. Ideálne miesto na výlet takmer 9 mesiacov v roku.
V južnej časti je jazero slané. Plocha rákosia okolo hladiny je väčšia ako plocha vody a miestami tvorí približne až 5 km široký pás. Jazero nemá významný prirodzený prítok. Plocha hladiny a hĺbka sa mení podľa zrážok a v rokoch 1868 až 1872 jazero celkom vyschlo. V jazere žije okolo 30 druhov rýb a v okolí jazera hniezdi 300 druhov vtákov. Od roku 2001 je pozoruhodná dedinská architektúra v osadách obklopujúcich jazero na hraniciach Maďarska a Rakúska súčasťou svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.
Okolo jazera vedie cyklocesta B10 Neusiedler See-Radweg Je dlhá 135 km (z toho 38 km na maďarskom území), celkové prevýšenie je okolo 320 m. Táto vzdialenosť sa môže meniť podľa počtu navštívených miest a aj cesta B10 má niekoľko variant.
Najväčšie stúpania sú v úseku Mörbisch–Fertőrákos a Fertőszéplak–Fertöd. Celá cesta je asfaltová, len v úseku Podersdorf–Weiden je 3,5 km šutolina. V úseku Fertőrákos–Balf nie je cyklocesta, a ide sa po ceste. Cez víkendy v lete môžeme na nej stretnúť veľa cyklistov. Je vhodná aj pre deti. Forinty nie je potrebné meniť doma, po ceste je na maďarskej strane zmenární dosť a niekde predajú občerstvenie aj za €. V Maďarsku sa môžeme pomerne dobre dohovoriť nemecky.
V úseku Pamhagen–Šopron sa môžeme stretnúť aj s označením EuroVelo 13 Iron Curtain Trail (Okolo železnej opony), čo je pravdepodobne dôvod, prečo je cesta obnovená.
Spať možno v kempoch, alebo v ubytovacích zariadeniach v dedinách po trase. V Maďarsku to výjde lacnejšie. Pretože je to prírodná rezervácia stanovať voľne v prírode je zakázané.
Na B10 si môžete zvoliť trasu vľavo alebo vpravo. Pokiaľ sa budete držať tejto trasy, prídete po obídení jazera, na východzie miesto.
V dedine Fertöd môžete pokračovať cyklocestou na Pamhagen, kde opäť prejdete hranicu naspäť do Rakúska. Cez dediny Apetlon a Illmitz prídete k východnému brehu jazera. Na tejto strane jazera sa možno k vode dostať len pri Illmitzi (Seerestaurant ) a v Podersdorfe k majáku, inde je vstup platený.
Východná časť jazera má stepný charakter a je tam mnoho ďalších malých jazierok a niekoľko cykloturistických náučných chodníkov. Na niektorých miestach môžeme vidieť na zemi soľ po vysušenej vode.
Na trase nájdete aj:
Neusiedl am See – kalvária s pekným výhľadom, farský kostol s rybárskou kazateľnicou, výhliadka na zrúcanine hradu Tabor
Purbach am Neusiedler See – purbachšský Turek z roku 1532, ulička s viac ako 50 malebných historických vínnych pivníc z polovice 19. storočia (Kellergasse)
Rust – (mesto bocianov) pamiatkovo chránené staré mesto, rybársky kostol v Ruste – najstarší kostol v Burgerlande
St. Margarethen – rímske zrúcaniny a kamenné sochy z medzinárodného sochárskeho sympózia, dnes využívané na unikátne operné predstavenia. Toto leto hrajú Rigoletto. Neďaleko St.Margarethen je zábavný park Familypark. Unikátny park pre deti všetkých vekových kategórií. Zábava na úplne celý deň. Parkovacích meist je dostatok.
Fertöd – Esterházyho zámok dostavaný v roku 1784 princom Mikulášom Esterházym. Jedna z najkrajších barokovo-rokokových stavieb v strednej Európe, nazývaná aj "maďarské Versailles"- Esterházyho zámok .
V Podersdorf am See je veterný mlyn a maják.
Zo západného brehu na východný a opačne sa môžete prepraviť loďou spolu aj s bicyklom. Ak použijete loď Mörbisch–Illmitz cestu si skrátite asi o 52 km. Počas sezóny od 01.05.–30.09 premáva loď každú pol hodinu v čase od 9.30–17.00. Cena 6 €. Ďalšie spoje Rust–Podersdorf a Breitenbrunn–Podersdorf premávajú menej často.
Zdroj: Klub slovenských turistov