Dnes je: piatok 24.05.2019 | Sviatok má: | Zajtra má sviatok: kontakt@petrzalcan.sk
head
21 riaditeliek Materských škôl v Petržalke podalo demisiu, nesúhlasia s nezákonnými postupmi

Na Nobelku aj vedecky

O Švédsku, Fínsku, či Nórsku vytvorili svoje prezentácie žiaci ZŠ na Nobelovo námestie v Petržalke. Už po niekoľkýkrát zorganizovali Žiacku vedeckú konferenciu pri príležitosti osláv 30. výročia založenia školy. A prečo práve severské štáty?

Predsa kvôli Alfrédovi Nobelovi, významnému švédskemu vynálezcovi, ktorý sa preslávil najmä vynájdením dynamitu a založením Nobelovej ceny udeľovanej každoročne v Štokholme a Osle. Viac zaujímavosti o Škandinávii žiakom prišli porozprávať dvaja hostia z Veľvyslanectva Nórskeho kráľovstva v Slovenskej republike – zástupca veľvyslankyne Per Øystein Vatne a stážista Hans Peter Tranøy, ktorých žiaci zasypali množstvom zvedavých otázok o Nórsku.

 

Žiacka vedecká konferencia pritom nie je pre túto základnú školu zameranú najmä na chémiu, fyziku a ekológiu žiadnou novinkou, povedala riaditeľka školy Valéria Fogašová. „Konferencia je medzi žiakmi veľmi obľúbená, vždy s inou tematikou. Predtým sme sa zamerali napríklad na vodu, mlieko, odpady či vynálezy Alfreda Nobela, teraz, keďže oslavujeme 30 rokov od založenia školy, vzali sme si na mušku život samotného Nobela a geografiu severských krajín,“ povedala riaditeľka Fogašová. Zapojili sa žiaci od 2. až 7. ročníkov, ktorí okrem životnej dráhy vynálezca rozprávali i o jeho úspechoch a pádoch a prirovnali ho k najbohatšiemu tulákovi Európy. Mladí „vedci“ predviedli aj jeden efektný experiment a hosťom z Nórska sa pochválili výstavou svojich projektov. Dlhoročnou organizátorkou vedeckej konferencie je Mária Lukáčová, učiteľka geografie, techniky a fyziky, ktorá v škole pôsobí od jej úplných začiatkov: „Cieľom tejto akcie je hlavne rozšíriť poznatky žiakov a viesť ich k vede samotnej,“ povedala. S prípravou žiakov na konferenciu jej pomáhal aj učiteľ chémie a biológie Martin Droščák.

 

Hostia zo studeného Nórska boli nadšení iniciatívou školákov a dodržiavaním disciplíny počas konferencie. Naoplátku  sa mládež dozvedela, že Nóri zbožňujú mrazenú pizzu, venujú sa vo veľkom rybolovu, zatiaľ nie sú členmi EÚ, majú kráľa alebo že platia nórskymi korunami.

 

Zdroj textu: mestská časť

Foto: ZŠ Nobelovo námestieNotice: Undefined index: id in /nfsmnt/hosting1_1/b/3/b3b46c20-6a27-4615-8372-e7ac4390fcbf/petrzalcan.sk/web/files/aktuality.php on line 69

Autor: Petrzalcan | 26.05.2018 | zobrazené: 433 x |


Podobné články

• Deti bez trvalého bydliska v Petržalke nechcú (09.05.2019)
• Mestská časť oznamuje rodičom (13.03.2019)
• Prijímanie detí do materských škôl (16.02.2019)
• Deti a mládež treba viesť k recyklácii (12.02.2019)
• Ocenili najlepších študentov (31.01.2019)

Komentáre

FOTOGALÉRIA

Detský svet Central park Petržalka

ANKETA

Myslíte si, že materské školy môžu riadiť menežéri miesto riaditeliek?

Áno, je jedno kto ich riadi
(9)

Neviem
(2)

Nie, ide o školu a tú má riadiť riaditeľ
(18)


spolu 29 hlasov
/