Dnes je: pondelok 30.03.2020 | Sviatok má: | Zajtra má sviatok: kontakt@petrzalcan.sk
head
Pranostika dnes: Ak máš v marci lúku zatopenú, nič si z toho nerob, zaraduj sa senu.

Prečo je dobré aj dnes ženám zablahoželať?

Ľavicový, komunistický a podobné prívlastky niekedy dávajú ľudia sviatku, ktorý v skutočnosti nie je ani komunistický ani žiaden iný.  Prvýkrát ustanovili MDŽ na medzinárodnej konferencii žien v Kodani v roku 1910. Prvý raz sa oslavoval už v roku 1911 v Nemecku, Rakúsko-Uhorsku, Švajčiarsku, Dánsku i Prahe.

Bol stanovený na 8. marca., lebo tento deň mal pripomínať štrajk robotníčok z krajčírskych dielní v New Yorku, ktoré bojovali za zrovnoprávnenie žien.  Pravda, do roku 1989 sa tento sviatok slávil zaujímavým spôsobom na hromadných podnikových oslavách, kde ženy dostali kvietok, darček (najčastejšie bonboniéru, utierky, obrusy a iné) a muži  sa na ich počesť opili. Preto bol synonymom žalostný deň mužov (MDŽ naopak).

Po zmene režimu mnohí hľadeli na tento sviatok rozpačito. Sláviť? Nesláviť? Nikto už nemal peniaze na veľké podnikové oslavy. Politickým stranám sa ale sviatok hodil na stretnutia s verejnosťou. Chytil sa ho Mečiar a neskôr Fico. A tak sa zdá, že MDŽ je ľavicovou záležitosťou. Ale je to tak? Ako sa Slováci pozerajú na MDŽ?

Špeciálne pri príležitosti Medzinárodného dňa žien (MDŽ) v online prieskume sme zisťovali, čo si Slováci o tomto sviatku myslia. 

Z 500 respondentov, ktorí sa zapojili do prieskumu, považuje tento sviatok za prežitok 12 %. Väčšina ľudí si myslí, že je to deň ako každý iný, no poteší ich malá pozornosť alebo ak ich firma pri tejto príležitosti niečím ocení.

Na otázku, či plánujú MDŽ oslavovať, či už doma, alebo v práci, kladne odpovedalo 45 % respondentov. Častejšie ako v práci tento sviatok oslavujú ľudia doma. O niečo viac ľudí kladne odpovedalo medzi respondentmi z mimobratislavských krajov.

V odpovedi na otázku: "Aké darčeky rozdávala vaša firma minulý rok pri príležitosti Medzinárodného dňa žien?" jednoznačne medzi odpoveďami zvíťazili kvety.

Či už sviatok žien uznávate alebo nie, je tento deň skvelou príležitosťou všetkým ženám vo svojom okolí dať najavo svoju lásku, sympatie, poďakovanie.

Ženy robia tento svet krajším a slová ĎAKUJEM, ŽE SI, urobia radosť každej - od malej slečny po starenku. Kvetinka a darček sú zaručeným úspechom u každej ženy.Autor: Petrzalcan | 08.03.2019 | zobrazené: 433 x |


Podobné články

• Vychádzky sú vhodné (22.03.2020)
• Bratislava predĺžila termín na podávanie žiadosti o grant (16.03.2020)
• Trojkráľový sprievod v Bratislave (05.01.2020)
• V ZOO aj koncom roka pribudli mláďatká (27.12.2019)
• Zaži Noc lampášov! (13.12.2019)

Komentáre

FOTOGALÉRIA

Detský svet Central park Petržalka

ANKETA

Súhlasíte so stavaním bytov v lokalite Šustekova, Sosnova a Viedenská cesta?

Nie, ani jedna lokalita nie je dobrá
(90)

Nesúhlasím s lokalitami Šustekova a Sosnova
(54)

Súhlasím s výstavbou v týchto lokalitách
(47)


spolu 191 hlasov
/