Dnes je: nedeľa 26.01.2020 | Sviatok má: | Zajtra má sviatok: kontakt@petrzalcan.sk
head
Dnes je Sviatok Obrátenia Pavla, nazývaný aj dňom superpranostík.

V stopách Jána Amosa Komenského

28.marca 1592 sa narodil Ján Amos Komenský. Pri príležitosti jeho narodenín, slávia u nás učitelia svoj sviatok.

 

No vo svete učitelia oslavujú aj iný deň. Existuje Svetový deň učiteľov (World Teachers' Day) sviatok, ktorý si pripomínajú učitelia, po celom svete 5. októbra. Vyhlásený bol Unesco v roku 1994 ako pripomienka Charty učiteľov, odporúčania o postavení učiteľov, ktorá bola podpísaná v ten istý deň v roku 1966.

 

O Komenskom vedia ľudia( s výnimkou učiteľov) pomerne málo. Preto je dobré pripomenúť si jeho život a poslanie, ktorým naplnil svoj život.

 

Jan Amos Komenský  bol český (ale za svojho ho  považujú aj Slováci, Maďari, Nemci) pedagóg, jazykovedec, prírodovedec, humanista, filozof a politik. Mal slovenských predkov. Jeho priezvisko je pravdepodobne odvodené od obce Komňaokrese Uherské Hradište. Vyštudoval teológiu a bol vysvätený za kňaza Jednoty bratskej a hlásil sa k husitským tradíciám.

 

Po porážke českých stavov v bitke na Bielej Hore sa Komenský musel skrývať. V tom čase mu na mor zomrela manželka i dve deti. Východisko z trpkej situácie hľadal v práci. Vtedy začal pracovať na svojej knihe Labyrint světa a ráj srdce.

 

V roku 1628 opustil Moravu a pustil sa putovať po Európe. Finančne ho pri tom podporovali bohatí mecenáši, ktorí si vážili jeho prácu. Hovoril o  úplne nových spôsoboch v školskej dochádzke. Hlásal, že školská dochádzka musí byť povinná pre každé dieťa, či je bystré alebo hlúpe, bohaté alebo chudobné. Preslávil sa na svoju dobu revolučnými pojmami „opakovanie je matkou múdrosti“ a „škola hrou“.

 

Ústrednou filozofickou ideou J. A. Komenského je myšlienka jednej harmónie ovládajúcej celý kozmos. Komenského filozofické otázky sa sústreďujú na súvislosť zmyslu všetkého bytia. Niekedy by sme sa všetci mali začítať do kníh Komenského. Možno by sme potom aj k nášmu školskému systému a pedagógom pristupovali s väčšou úctou a odhodlaním meniť veci k lepšiemu.

 Autor: Petrzalcan | 28.03.2013 | zobrazené: 2766 x |


Podobné články

• 40 rokov Základnej školy Lachova (14.12.2019)
• Škôlky počas Vianoc (08.12.2019)
• Noc výskumníkov vás opäť nadchne (26.09.2019)
• Na dieťa v súkromnej Materskej škole môžete dostať príspevok (14.09.2019)
• Lingvafest vás iste zaujme (24.08.2019)

Komentáre

FOTOGALÉRIA

Detský svet Central park Petržalka

ANKETA

Súhlasíte so stavaním bytov v lokalite Šustekova, Sosnova a Viedenská cesta?

Nie, ani jedna lokalita nie je dobrá
(5)

Nesúhlasím s lokalitami Šustekova a Sosnova
(10)

Súhlasím s výstavbou v týchto lokalitách
(3)


spolu 18 hlasov
/